Küba Gezi Rehberi

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Küba balayı turumuz biter bitmez yaşadığımız harika zamanları, anıları ve tüm bilgileri sizlerle paylaşmak için Küba Gezi Rehberi yazıma başladım. Patika Travel ile harika bir 9 gün geçirdik Küba’da. Klasik Tur kafasından çok uzakta gencecik, dinamik bir tur Patika Travel. Doğal olarak tüm Küba turumuz da oldukça enerjik ve dopdolu geçti. Küba hakkında yazılacak pek çok şey var ama Küba seyahati sırasında bize en çok gelen sorulardan başlayabiliriz . Küba’ya nasıl gidilir, Küba’da oteller nasıl, Küba’da yemekler kötü mü, aç kaldınız mı? Küba’da yaşam nasıl, güvenli mi? Bunların hepsini cevaplayacağımız dev bir Küba turu notları okuyacaksınız. Hazırsanız Patika Travel önderliğinde Küba Gezi Rehberi başlıyor. Öncelikle Küba’ya nasıl gidilir ve ne zaman gidilmeli sorularını cevaplayalım; Yakında Havana Trinidad, Santa Clara, Cienfuegosve Varadero gezilecek yerler ve Küba yeme-içme rehberi  yazıları da geliyor… Bekleyiniz:) Küba turu gezisine nasıl karar verdik o yazı da burada.

Havana Gezilecek Yerler yazısı da burada…

Pinar Del Rio Gezi Rehberi de burada!

kuba-gezi-rehberi-2

Küba’ya Ne Zaman Gidilir?

Küba’ya her mevsim gidebilirsiniz. Sadece Ağustos ve Ekim dönemi fırtına dönemi sayıldığı için bu dönemde dikkatli olmakta fayda var. Ancak aynı zamanda bu sezon düşük sezon sayıldığı için de Küba seyahatinizi ucuza getirebilirsiniz. Gideceğimiz tarihten bir hafta önce Karayip adalarını etkisi altına alan Matthew kasırgasına denk gelmediğimiz için şanslıyız. Gerçi yakınından geçen kasırganın etkisi de pek olmamış.

Havana VLOG

Bu arada kesfettik isimli instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayın.  Küba Gezi Rehberi ile ilgili yepyeni keşifler var…

kuba-gezi-rehberi-22

Küba Karayiplerde olması nedeniyle havanın 20 derecenin altına düşmediği, nemden dolayı sürekli ” ay yağmur mu yağdı yoksa” diye sırılsıklam olabileceğiniz bir ülke. Tabii hep böyle değil, bazen de sıcaktan kafanıza mojito dökebilirsiniz:) . Yanınızda mutlaka yağmurlukla gezin. Tropik yağmur seviyorsanız işte adresi! Ocak-Şubat en çok tercih edilen ve nispeten pahalı sayılan aylarmış. Yine 1 Mayıs dönemi Küba’ya gitmek için en ideal zaman.

kuba-gezi-rehberi-10

 

Küba’ya Nasıl Gidilir?

 

Küba Gezi Rehberi’nin en önemli sorularından biri ulaşımdı. Biz Patika Travel ile gidince Küba’ya ulaşım konusunda farklı alternatifler deneyemedik. Ama sonuçta 1 ya da 2 aktarma ile gideceğinizi bilmelisiniz. Türkiye’den henüz direkt Küba uçuşu olmasa da duyduk ki Türk Hava Yolları Nisan ayından itibaren Küba’ya direkt uçacakmış. Küba’ya nasıl gidilir sorusunun devamı olan peki ya İstanbul Küba arası kaç saat kısmı da bu aktarmaların miktarına ve aktarmaların bekleme sürelerine göre değişiyor. Air Canada, Air France, Aeroflot, KLM ve Avianca tercih edebileceğiniz havayolu firmaları. Türkiye’den Küba’ya en kolay ve konforlu KLM ve Air France ile ulaşabilirsiniz.

 

Küba’da balayı videomuz

 

 

Biz 3 saatlik Paris uçuşundan sonra bi 9.5 saat daha uçup Küba havaalanı José Martí Uluslararası Havaalanı’na ulaştık. Havaalanı devrim kırmızısında ve aşırı nemli. Ama şirin polisler var ve iyi ki Küba’dayım diyorsunuz. Havaalanından turla gitmediyseniz Havana şehir merkezine ulaşmanın en mantıklı yolu taksiler. Yaklaşık 20 dakika da 25 CUC’a (23 Euro’ya denk geliyor) otelinizde olursunuz. Biz bu mesele ile Patikacığımız sağ olsun uğraşmadık:)

 

kuba-gezi-rehberi-8

 

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

 

Küba, elbette Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uyguluyor. Bize en çok sorulan sorulardan biri de Küba vizesi konusuydu. Küba vizesi nasıl alınır? Diye biz de sorduk ama Patika Travel sadece pasaport numaralarınız yeterli dedi. Tur her şey dahil olunca bununla da ilgilenmedik ve ekstra para ödemedik. Ama Küba vizesi nasıl alınırmış sizin için öğrendik. Küba vizesi diğer vizeler gibi değil, bağımsız bir kağıt vize ve hepsi sadece tek kullanımlık olup 30 gün geçerli. Küba vizesini Ankara’daki Küba Konsolosluğundan ya da bazı tur şirketlerinden alabilirsiniz. Fiyatı 150 TL imiş. Başvuru şartları vs bi şengen değil, rahat olun.

kuba-vizesi

 

Küba’da Dolar mı Euro mu CUC mu?

 

Küba kendi parasını kapitalist dünyanın parasıyla eş değer tutuyor. Aslında daha düşük bir para değeri var. Ama sonuçta burası Küba. Ne derse o olur :) Küba’da hangi para birimini kullanacağım sorusu biraz karışık olsa da biraz anlatayım. Küba’da iki para birimi var, biri CUP (Cuban Peso. Bunu Kübalılar kullanıyor.) diğeri ise CUC (Cuban Convertible Peso. Bu da turistlerin kullandığı para birimi.) Peki Dolar ile mi Euro ile mi gelmek mantıklı? Küba’ya dolar ile değil Euro ile gelin. Euro’yu da havaalanı ya da otelinizde CUC’a çevirin. Havaalanında sıra çok olabiliyor. Otelde çok az bi kur farkıyla çevirmek size zaman kazandırır. Dolar’dan %10 civarından bir komisyon kesiyorlarmış. Kendi paraları olan CUP’a çevirdiğinizde alışveriş yapmanız çok zor. Hemen turist olduğunuzu anlıyor ve kesinlikle CUC fiyatını söylüyorlar.

kuba-parasi-cuc

 

Küba’da Şehir İçi Ulaşım

 

Küba’da şehir içi ulaşım seçeneklerinde tren metro gibi araçlar söyleyemiyoruz. Çin’den getirttikleri toplu taşıma otobüsleri vs var tabi. Hatta motosikletler için motorbus isimli otobüsleri de var. Ulaşım ,petrol vs büyük sorun olduğu için zamanında Çin’den 1 milyon bisiklet gelmiş ve Küba bisiklet kaynıyor.Yaşlıdan gence herkes kullanıyor tabii.

 

kuba-gezi-rehberi-14

 

Küba’da devrim öncesinden kalan ve ülkenin sembolleri arasında sayılan Amerikanlar ulaşım için ilk sırayı alıyor. Taksi olarak bu araçları kullanabilirsiniz. Amerikanları tur için kullanacaksanız 3 farklı tur güzergahına göre saati 50 CUC’dan 1,2 ve 3 saatlik turları var. Patika Travel bize Havana’yı uzun uzun Amerikanlarla gezdirdi. İnanın Havana’yı gezmenin yürümekle birlikte daha güzel bi şekli yok.

 

kuba-gezi-rehberi-3

 

kuba-amerikan-araba

 

Ha bir de sonrasında Coco Taksiler ile gezdik. O da başka bir keyif. ve bu iki gezi de tur ücretine dahil. Bir de halkın çok kullandığı Bici Taxi’ler var. Bunları da kullanabilirsiniz. Ben sadece fotoğraflarını çektim.

 

kuba-coco-taxi

coco taksi

Şehirlerarası yolculuk için biz kullanmasak da Viazul kullanıldığını ekleyelim. Adresi de burada. http://www.viazul.com/ . Ayrıca Küba’daki tüm araçlar (turist araçları dışında) otostop yapanı yoldan almak zorunda. Hatta belli başlı otosptop noktaları var ve buralarda otostopçıların başında bir devlet memuru var. Ülkede ulaşım sıkıntısı çok da güzel dayanışmalara neden olmuş. Eğer bol vaktiniz varsa tüm Küba’yı otostopla gezebilirsiniz de. Ama vakit önemli.

[caption id="attachment_8486" align="alignnone" width="730"]bici taksi bici taksi

Küba’da Konaklama

Küba’da konaklama için oteller ve Casa Particular’ları tercih edeceksiniz. İkisi de tercih edilebilir. Ben ikisini de denedim. Havana’da Patika Travel bizim için Old Havana’da Devrim Müzesi’nin ve lokallerin yürüyüş yaptığı trafiğe kapalı cadde olan Paseo del Prado’nun ortasında konumu çok iyi olan Sevilla Hotel’i ayarlamış. Karşısında bale okulu var. Birkaç sabah piyano sesiyle uyandık. Balayı çifti olduğumuz için de bize Havana Club’lı sürprizleri de oldu.

kuba-hotel-sevilla

hotel sevilla

Devrimden önce de otel olan Hotel Sevilla Endülüs mimarisinde tasarlanmış. Yemek salonunun tavanındaki dev resim inanılmaz güzeldi. Her gün Küba müziği ile konuklarını mest ettikleri de gerçek.

kuba-havana-manzara

oda manzaramız ve bale okulu

Bir diğer otel tavsiyem de yine Old Havana’da Capitol’ün sırasındaki Hotel Inglaterra. Burada konaklamadık ama terasında vakit geçirdik. 1875’lerden kalma bir binası olan otelin mimarisi neo klasik yapıda. Tabii otellerde temizlik, hijyen sıkıntımız olmadı ama Avrupa’daki gibi bir hizmet kalitesi beklemeyin. Burası Küba. Otelde konaklamanın bir de internet açısından avantajı oluyor. Malum Küba’da internet çok kısıtlı. Otele göre 2-5 CUC arasında değişen internet kartını 1saat boyunca sadece otel lobilerinde ve Küba’nın internet noktalarında kullanabiliyorsunuz. Bu arda Gitmişken Hotel Nacionale’de uğrayıp bir kokteyl içmenizi tavsiye ederim. Burası Havana’nın en eskilerinden.

Hotel Inglaterra

Hotel Inglaterra

Gelelim Küba Gezi Rehberi’nin bir diğer önemli konusuna…. Casa Particular deneyimimize. Patika Travel Trinidad’ın rengarenk evlerinde tatlış casa particularlar ayarlamış. Bu evlerde kalarak hem lokal insanlarla tanışabilir hem de Kübalı bir ailenin yaşamına ortak olabilirsiniz.

kuba-trinidad

Trinidad

Dilerseniz yemek hizmeti de alabiliyorsunuz. Trinidad’ta konakladığımız casa particular’ın terasında ev sahibi bize muhteşem bir küba ziyafeti hazırladı. Balık Osman sponsorluğunda rakımız da bu masada yerini aldı. Patika Travel ile milli içkimiz rakı dünyanın pek çok ülkesinde bambaşka mutfakların sofrasında yerini alıyor. En leziz Küba yemeklerini de burada yedik. Oldukça eğlenceli bir gece geçirmemiz de cabası. Bu arada bazı casa particular’larda ortak tuvalet vs olabiliyor. Hepsi devlet kontrolünde olan bu evler Kübalılar için harika bir gelir kaynağı. Dilerseniz bu adreslerden bakabilirsiniz.
http://www.casaparticular.com/
http://www.casaparticularcuba.org/default.asp

kuba-gezi-rehberi-32

trinidad'ta rakı gecesi

Trinidad’ta rakı gecesi

Varadero’da konaklamak için seçeneğiniz genellikle 4-5 yıldızlı oteller. Biz Memories Beach Resort’te kaldık. Burada bizim Antalya’daki 5 yıldızlı oteller gibi bir hizmet beklemeyin tabii ki. Havuzlar, açık büfe yemekler, animasyonlar, plaj hizmetleri vs derken tam bir deniz-kum- güneş tatili konaklaması yapabiliyorsunuz.

varadero

varadero

kuba-gezi-rehberi-38

Küba Gezi Rehberi İpuçları

* Çoğu yerde prizleri bizimki gibi değil bu nedenle mutlaka yanınıza dönüştürücü almalısınız.Aynı şekilde yedek kamera bataryası vs.. de bulundurun. Zira her yerde priz bulmakta da zorlanabilirsiniz.

kuba-gezi-rehberi-37

Varadero/ Memories Hotel

* Sabun ve peçete sıkıntısı olabiliyor. Bu nedenle yanınıza peçete sabun gibi bir şeyler alabilirsiniz. Hatta bolca yanınızda getirip dağıtın çünkü onlar bizim sabunları çok seviyorlar.

Trinidad / Casa Particular

Trinidad / Casa Particular

* Karanlık sokaklara girmeye çekinmeyin. İnsanlarla konuşun ve hikayelerinii öğrenin. Burası dünyanın en güvenli ülkelerinden biri çünkü.

kuba-gezi-rehberi-15

kuba-yemekleri

La Fontana Restoran

* Damak zevkinize uymayan yemeklere önlem olarak yanınızda bir kaç kraker, kuru yemiş getirebilirsiniz. Ama kesinlikle aç kalmıyorsunuz böyle diyenlere inanmayın. Buraya Küba’da yeme içme ve gece hayatı yazısı gelecek!

Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

* Çocuklar için boya kalemleri, boyama kitapları ve oyuncak getirebilirsiniz. Çok seviniyorlar.

kuba-gezi-rehberi-31

* Türkiye’deki GSM hatlarının yurt dışı fiyatları Küba’da geçerli değil. Çok daha yüksek fiyatalar. Aynı şekilde internet de… Bu nedenle önceden araştırıp paketinizi alabilirsiniz.İnternet’i de kartla alacağınızı unutmayın. Otel kısmında bundan bahsetmiştim.

kuba-puro-cristal-bira

* Güvenmediğiniz yerlerden puro satın almayın. Ayrı bir puro yazısı gelecek bekleyin! Puro alacaksanız Cohiba alın! Puro fabrikasını gezmeden gelmeyin!

Havana Club Müzesi

Havana Club Müzesi

* Çok güzel kokteyller içeceksiniz hazır olun. Rom deyince aklınıza Havana Club gelsin Bacardi değil:) İçkiler ile ilgili de ayrı bir yazı geliyor. Mojito’dan pinacolada’ya çılgın bir kokteyl seyahati oldu resmen.

kuba-havana-mural

* Murallara bayılacaksınız! Çıkırt çıkırt pozlara hazır olun! Her yer duvar resmi, grafiti…

kuba-muzik

* Küba’da bahşiş insanlar için çok önemli. Mutlaka bahşiş verin.

*Küba’da kadınların bolca alacağı mucize bir krem var. Adı Alica.  6 ayda bir üretildiği için bulması zaman zaman zor oluyor ama sağ olsun rehberimiz bize nerede bulacağımızı söyledi ve kolayca bulduk. Alicia kremin 4 çeşidi var.  Plesenta ve Aleo Vera’lı gece kremi, Propolis’li göz altı kremi, gündüz kremi ve ileri yaş kullanıcılar için özel bir kremler. Plesentalılar en çok tercih edilen kremi. Fiyatları da 8 ile 10 CUC arasında değişiyor.

kuba-alicia-krem

* Her yerde müzik var ve mutlaka dans edin! Salsa bilmiyorsanız da öğretecekler, çekinmeyin! Hatta Patika Travel Küba turu öncesi  3 saatlik bir salsa eğitimi veriyor. Bu da her şey dahil tura dahil:)

kuba-gezi-rehberi-25

DEVAMI GELECEK…TAKİPTE KALIN!

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

22 Yorum

 • Nefis bir rehber olmuş. Fotoğraflara, detaylara bayıldım. Tek tek sokaklarda gezmiş gibi, o rakı masasında oturmuş, o sokaklarda dans etmiş gibi oldum. Ellere sağlık.

 • Gerçekten çok güzel bir gezi olmuş. Küba yı o kadar merak ettim ki şuanda. Bir Küba turu yapmalıyım. Çok renkli ve Güzel bir ülke. Yazının devamını bekliyoruz.

  • çok teşekkürler. Küba gerçekten çok renkli ve gezmesi keşfetmesi keyifli bir ülke. Tavsiye ederim.

  • Merhaba oda fiyatı Kasım ayı için gecelik 390 Euro görünüyor Hotel Sevilla için. Patika tur ile gitmek bu nedenle çok daha uyguna geldi.

  • Biz otelin içinde yer alan dükkanlardan, şehirler arası yolculuklardaki mola alanlarındaki dükkanlardan ve Mural de la Prehistoria Vinales’te bulduk. Çok az olduğu için farklı alanlara baktık. Rehberimiz bize baya yardımcı oldu.

   • cok tesekkür ederim Sevda Hanim bilginize. Diger yazilarinizi sabirsizlikla bekliyorum. Bizde Aralik basi insallah o güzellikleri görecegiz.

   • Alicia krem hakkında internette olumlu ve olumsuz yazılar okudum. Siz kullandiysanız eğer , yaşlanma etkileri üzerinde etkisi varmıdır acaba? Teşekkürler

   • merhaba,

    henüz 1 aydır kullanıyorum Alicia kremi. Oldukça yumuşak formüllü ve kesinlikle ince çizgilere iyi geldiğini cildi dinlenmiş gösterdiğini söyleyebilirim ilk 1 aylık kullanım için. Yaşlanma etkisi için çok mucize beklemeyin tabi…

 • Benim de Küba’ya gitme planlarım var, bakalım ne zaman gerçekleştirebileceğim. :)
  Şimdilik sizin gözünüzden gezmiş olduk, teşekkürler.

 • makalenin tamımını dikkatlice okudum teşekkürederim emeginize saylık antalya ili için böyle bir makale isteriz turizm kazansın diyorum başarılarınızın devamını diliyorum

 • Merhabalar, balayı icin Küba'ya gitsek 10 günlük, sizce 8000 dolar yeterli olurmu ucak biletiyle birlikte?

Yorum yaz