Küba’da Gezilecek Yerler: Havana

Havana gezilecek yerler konusu pek çok şehirden bambaşka detaylar içeriyor.  Çoğu da insana ve devrime dair. Her köşeden insan hikayesi, devrim sevgisi çıkıyor. Eleştirilecek yönleri de olsa dünyada köleliğin en son kaldırıldığı ülke olan Küba halkı, Castroların ve Che’nin açtığı devrim yolunda yürümeyi seviyorlar. Bu konuya başka bir yazıda değineceğim. Öncelikle Küba’nın başkenti Havana’yı gezelim birlikte. Zira en çok Havana‘yı özlüyorsunuz. Havana yani orijinal adıyla La Habana yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip farklı dönemleri bir arada yansıtabilen mucize gibi bir şehir. Havana’yı gezerken hep bir eski kokusu burnunuza, yıkık dökük gibi görüntüler gözünüze gelir ama içiniz kıpır kıpır olur aynı zamanda. Sokaklarındaki ruhu tarif edemezsiniz gidip gezmek gerek. Karanlık sokaklardan hiç ürpermeden yürürsünüz.

Küba’da balayı videomuz

Dünyanın en güvenli ülkelerinden olmak böyle bir şey. Rengarenk sokaklarında, yüzlerinde fotoğraf çeker ve insan hikayelerinin ortasında, kıyısında ya da karşısında bulursunuz kendinizi. Havana’da gözlerinizi kocaman açtıran en büyük şey insanlar ve sokaklar… Bu nedenle bir çift yormayan spor ayakkabı ile Havana gezilecek yerler listemize başlayalım. Küba‘ya nasıl gidilir, nerede konaklanır vize nasıl alınır gibi genel bilgiler için Küba Gezi Rehberi ‘mize  tıklayın.

havana gezilecek yerler

havana gezilecek yerler
Havana’da bir okul bahçesi

Patika Travel size hem turistik hem de özel pek çok Küba ve Havana adresi sıralıyor. Size Havana’da gezilecek yerleri gezdirirken, kendi başınıza takılacağınız, Havana sokaklarında kaybolacağınız zamanlar da veriyor. Patika Travel bir tur şirketinden ziyade sizinle aynı enerjide bir arkadaş grubunu simgeliyor. Gezginliğinizden bir şey çalmıyor, sadece yardımcı oluyor. Hadi o zaman Amerikanlarımıza atlayalım ve  saçlarımızı uçura uçura Havana gezilecek yerler sıralamasına başlayalım.

Havana VLOG

havana-gezilecek-yerler-70_1280x853

Amerikanlarla ya da Coco taxi’ler ile Havana’yı turlamak burada yapmanız gereken en birinci şey! Bu yazıyı sırasıyla Küba’nın diğer şehirleri Pınar Del Rio, Trinidad, Santa Clara ve Varadero takip edecek. Siz de edin:)

Pınar Del Rio Gezisi burada!
havana-gezilecek-yerler-1_1280x720

Havana İspanya’nın kolonisi olarak 1607’de Küba’nın başkenti olmuş. Bir dönem 1762’de Britanya Krallığı’na geçmiş ve Florida karşılığında Amerika’ya verilmiş. Devrim öncesi Havana, geceleri ve kumarhaneleri ile çok meşhurmuş. 1959 Küba devrimi sonrası hepsi kapatılmış.

havana-gezilecek-yerler-62_1280x853

Şehirdeki tüm binalar çok eski ama zaten turistler de Havana’daki bu eskiye geliyor. Eskiliğin yanında sürekli bir restorasyon da mevcut. Duvarlarda hep bi devrime selam… Sanırım Che‘nin fotoğrafının olmadığı tek bir ev bile görmedik Küba ’da. Sadece fotoğrafı değil elbette grafitileri, yağlı boya resimleri… Pek çok yerde Che’nin Fidel Castro’nun ve diğer kahramanların duvarları kaplayan resimleriyle karşılaşacaksınız.

havana-gezilecek-yerler-85_1280x853

havana-gezilecek-yerler-16_1280x853

Havana Gezilecek Yerler

Vieja (Old Havana), Centro Habana ve Vedado Bölgeleri
Havana gezilecek yerler sıralamasının başında bölgeler meselesi var. Küba’nın başkenti Havana 3 ayrı bölgeden oluşuyor. En çok seveceğiniz bölgeler eski Havana Vieja ve Centro Habana bölgeleri olacak. Daha modern olan Vedado kısmı da yine mutlaka görülmeli.

havana-gezilecek-yerler-75_1280x853

Havana müzelerden, tarihi alanlardan çok sokaklarıyla hissedilir. Güneş gözlüğünüzü takın, fotoğraf makinelerinizi hazır tutun ve keşfe başlayın. Old ve Centro Havana’nın altını üstünü getirin. Lokallerle tanışın, okul çıkışlarına denk gelirseniz bizim gibi çocuklarla konuşun. Okullara girmek yasak ama biz birkaç tanesine gizlice girdik:)

havana-gezilecek-yerler-82_1280x853

Eski şehir yani La Habana bölgesi, rengarenk binalarla dolu. Çoğu kolonyal dönemden kalma bu evleri fotoğraflamak çok güzel. Bu evlerin içinden dışarıya taşan müzik sizi de etkisi altına alacak. Unesco’nun 1982’de kültür mirası ilan ettiği Havana’nın tarihi merkezinde İspanya’nın inşa ettiği neo-klasik ve mimarideki binalara yemyeşil meydanlar eşlik ediyor.

havana-gezilecek-yerler-45_1280x853

havana-gezilecek-yerler-73_1280x853

Havana limanından başlayan Vieja -Old Havana bölgesi, Parque Central civarına kadar sürüyor. Amerikanlarla ya ada tabanlara kuvvet gezmesi en keyifli yerlerden biri. Katedral Meydanı, Cathedral de San Cristobal de la Habana, Plaza de Armas, Museo de la Ciudad, Plaza del cristo, Museo de Arte Colonial’ı bu bölgede bulabilirsiniz.

havana-gezilecek-yerler-2_823x960

Puerto caddesindeki Atatürk heykelini de mutlaka görün. Oldukça gurur verici. Halklarını özgürleştiren liderler parkında yer alıyor.
havana-gezilecek-yerler-38_1280x853
havana-gezilecek-yerler-23_1280x760

Centro Habana bölgesinin en belirgin yapısı ise tabii ki Washington’daki Beyaz Saray’ın kopyası olan El Capitolio Nacional, Museo de la Revolucion, Gran Teatro de la Habana,Museo Nacional de Bellas Artes ve bizim otelimizin karşısındaki Cuban National Ballet School da bu bölgede. Tabii araçlara kapalı Paseo de Marti caddesini de unutmayalım.
havana-gezilecek-yerler-88_1280x853

Vedado Bölgesi ise Havana’nın modern yüzü. La Rampa Caddesi ve Malecon bölgenin gezilmesi gereken yerleri. Ünlü tarihi Hotel National da bu bölgede. Burada birer kokteyl içebilirsiniz konaklamasanız da.Plaza de la Revolucion , Havana Üniversitesi ve Şehir Kütüphanesi de bu bölgede.

Meydanlar arasındaki ikinci favorim Plaza de San Francisco
Havana Üniversitesi

Plaza de la Revolucion (Devrim Meydanı)
havana-gezilecek-yerler-12_1280x853
Küba‘ya 1 Mayıs’ta gelmek harika olurmuş! Patika Travel’ın 1 Mayıs tarihli turlarına bakın bence. Eski adı Cumhuriyet meydanı olan Plaza de la Revolucion, devrimden sonra yani 1959’da Devrim Meydanı adını almış. Burada Che ve Fidel’den önceki kahramanları Jose Marti’nin 142 metre yüksekliğinde bir anıtı var.

havana-gezilecek-yerler-11_1280x853

Hemen karşısında da devlet binaları yer alıyor. Bu binalardan birinde Küba’nın Atatürk’ü Che Guevera (“Hasta la Victoria Siempre – Sonsuza kadar zafer!” sözü ile) ve Camilo Cienfuegos’un portresi var. Bu arada Camillo’da devrim döneminde Küba için çok önemli bir adammış ama sonrasında aşırı insan hakları duyarlılığı kendisini ölüme kadar sürüklemiş. Tabii bu kısmı Patika Travel Tur rehberimiz daha iyi anlatıyor.
havana-gezilecek-yerler-10_1280x853
Bu meydanda Fidel Castro ve diğer liderler halka sesleniyor. 26 Temmuz ve 1 Mayıs’ta kutlamaları ve anma törenleri burada yapılıyor.  Havana’da gezilecek yerlerin en tüyleri diken diken eden durağı burası.

Plaza de la Catedral

San Cristobal de la Habana kilisesinin yer aldığı dev bir meydan daha. Küba’da çok kilise olmasa da derim öncesinden kalan az sayıda kiliseyi görmek mümkün. Barok bir mimarisi olan kilise mimari tarafından Kristof Kolomb’a itaf edilmiş.

havana-gezilecek-yerler-4_1280x720

Havana’da at arabalarının bolca tıkır mıkır gezdiği sıkça çevresindeki sokaklarda kaybolacağınız bir meydan. Museo de Arte Colonial müzesinde eski Küba sanatına dair bir şeyler görebilir, zamanında yaşamış İspanyol asillerin evlerini gözlemleyebilirsiniz. Burada rengarenk kıyafetleri ve ritmik danslarıyla insanlar tam fotoğraf karesine almalık. Etrafında keyifli kafe-barlar mevcut. La Bodeguita Del Medio gibi…

Plaza de Armas
havana-gezilecek-yerler-6_1280x720
Burası Havana’nın yeşil mi yeşil, buram buram kitap kokan meydanı. Meydan boyunca sıralanmış sahaflarda pek çok kitap, gazete ve yağlı boya resim görebilirsiniz. Eski gazeteler, antikalar da cabası.

havana-gezilecek-yerler-7_1280x720

Eski bir tapınak olan El Templee’ı merakınız varsa gezebilirsiniz. Ayrıca Havana Kent Müzesi de yine burada yer alıyor.

Plaza Vieja
havana-gezilecek-yerler-34_1280x853
Evet burası bizim Havana’da en sevdiğimiz meydan oldu. (Devrim meydanını saymıyorum saygısızlık etmek istemem) Plaza Vieja meydanında eski kolonyal mimaride ve huzur veren turkuaz renkte binalar görebilirsiniz.
havana-gezilecek-yerler-32_1280x853
Sanat galerilerinden bira müzesine kadar kültürel anlamda da baya zengin. Meydanda uzun sure vakit geçirmek çok keyifli oluyor. Burada iyi kahve içmelik ve gece nefis bir mohito içmelik yerler söyleyeceğim. Bir başka yazıda:)
havana-gezilecek-yerler-30_1280x853

Malecon
havana-gezilecek-yerler-15_1280x853
Vedado bölgesindeki Malecon için Havana ‘nın kordon boyu diyebiliriz. Özellikle akşam üzeri burası Kübalıların buluşma mekanına dönüyor. Sahil şeridi boyunca ünlü bir dalga kıran bulunuyor.
havana-gezilecek-yerler-84_1280x853
8 km sahil yolu boyunca şarkı söyleyenler, balık tutanlar, gün batımını izleyenler ve yürüyüş yapanlarla dolu. Sahilin karşısında kafeler, oteller bulunuyor. Bu sahil şeridinde Amerikanlarla gezmesi baya zevkli.

El Capitolio
capitolio-nacional-de-cuba-la-habana
Centro Habana’da yer alan El Capitolio, Washington’daki Beyaz Saray’ın kopyası. Küba Bilimler Akademisi ile Ulusal Teknoloji Kütüphanesi’nin içinde olduğu bu bina şu an tadilatta ve ileriki dönemlerde meclis binası olacağı konuşulan dedikodular arasında.

Paseo de Marti Caddesi

Paseo de Marti caddesi (Prado caddesi) araçlara kapalı ve halkın yürüyüş yapıp, banklarda oturduğu, fotoğraftaki gibi dans ettiği bir cadde. Gezmesi bi hayli keyifli olan caddenin sonu de denize doğru ilerliyor. Bu cadde boyunca sağlı sollu sokaklara doğru açılabilirsiniz.
havana-gezilecek-yerler-35_1280x853

Museo de la Revolucion /Devrim Müzesi

havana-gezilecek-yerler-55_1280x853
Bahçesinde sönmeyen bir devrim ateşi var.

Centro Habana’da yer alan Museo de la Revolucion – Devrim Müzesi Küba ve devrim tarihine yakından bakmak için görülebilir. Zamanında başkanlık köşküymüş burası ama komünistler burayı Devrim müzesi yapmışlar.1956’da Che ve Castro’nun da içinde yer aldığı 82 Küba Devrimcisini Havana’ya taşıyan Granma teknesi de müzenin bahçesinde sergileniyor.

Ulusal Güzel Sanatlar müzesi /Museo Nacional Palacio de Bellas Artes

havana-gezilecek-yerler-53_1280x853
Arkamdaki bina sanat müzesi

Devrim Müzesi ile aynı sırada olan Museo Nacional Palacio de Bellas Artes Ulusal Güzel Sanatlar müzesi olarak hizmet veriyor. İki binadan oluşan bu müzede hem ulusal sanat eserleri ve evrensel sanat eserlerini görmek mümkün. Roma ve İspanyol kolonyal dönemlerine ait eserlerin yanı Avrupalı ve Küba’lı sanatçıların eserleri de var.

Havana Bale Okulu/Ballet Nacional de Cuba

havana-gezilecek-yerler-61_1280x853
Bale okulu

Bizim konakladığımız Hotel Sevilla’nın hemen karşısında yer alan Ballet Nacional de Cuba’ya giriş yasak. Ancak biz kapıda görevlinin olmadığı bir anda içeri girdik ve bale yapanları, piyano çalan öğrencileri görebildik.

Tek kelimeyle büyüleyici. Ayrıca sabahları da piyano sesiyle uyanmak da harika! Küba ‘da seyahat etmenin en kolay yolu Bale yapmaktan geçiyor. Bu nedenle aileler çocuklarını bale okuluna ısrarla gönderiyor.
havana-gezilecek-yerler-57_1280x853

havana-gezilecek-yerler-17_1280x853
El Morro Kalesi
Şehri kuş bakışı seyredebileceğiniz bir yer arıyorsanız orası Morro Kalesi. Havana’yı denizden gelecek saldırılara karşı korumak için 1589-1610 yılları arasında yapılmış. Kale içinde küçük bir su altı arkeoloji müzesi var.
havana-gezilecek-yerler-18_1280x853

La Cabana Kalesi
la-cabana

El Morro kalesinin güneyinde yer alan La Cabana kalesi, Batista döneminde hapishane olarak kullanılmış. Devrim sırasında Che önderliğinde devrimciler tarafından ele geçirilmiş. Küba devrimi uzun süre buradan yönetilmiş. Kale’de Che’nin ofisini ve La Cabana isimli deniz kıyısındaki restoranı ziyaret edebiliyorsunuz. Biz burada güzel bir akşam yemeği yedik. Yeme içme detayları başka yazıda gelecek.

Ron Müzesi /Museo del Ron Havana

Her yerde Ron içiyoruz elbette müzesine de gidelim di mi:) Rom değil ron bu arada! 2000 yılında kurulan Ron müzesi, Vieja bölgesinde yer alıyor. 18. yy kolonyal evlerinden birine kurulan müzenin çok güzel bir avlusu var.
havana-gezilecek-yerler-24_941x960
Burada şeker kamışı suyu yani Guarapo’yu denemelisiniz. Havana Club’ın şeker kamışından mohito olana dek geçen etkileyici hikayesini ve yapılış aşamalarını görebileceğiniz müzenin sonunda nefis bir tadım sizi bekliyor.
havana-gezilecek-yerler-25_1280x853
Dilerseniz hemen çıkışındaki marketten Havana Club da satın alabilirsiniz. Açık renklileri kokteyller için koyu renkli olanları ise sek olarak içmek makbul. Giriş 5 Cuc. Sıra bekleyebilirsiniz rez. vs yaptırmakta fayda var. Biz Patika Travel ile gelince tabii bir çok ayrıntı gibi bu işlerle de uğraşmadık. Oh mis:)

Puro Fabrikası / Real Fabrica de Tabacos Partagas

Küba’ya gelip de puronun hikayesini izlememek olmaz!

havana-gezilecek-yerler-72_1280x853
Puro Fabrikası

Havana’da bulunan Real Fabrica de Tabacos Partagas’da çalışan puro işçileri dünyanın en entelektüel işçileriymiş. Zira isyan edip kendileri tüm gün puro sararken kendilerine belli saatlerde gazete ve kitap okunmasını talep etmişler. Elbette kabul edilmiş. Buraya kamera ile girmek yasaktı gidip kendiniz görüp puronun yapılışına hayran kalın. Hepsi tek tek ve öyle özenle sarılıyor ki… Burası bir puro fabrikası olmasının yanı sıra aynı zamanda bir puro okulu. Tütün yapraklarının işlenmesi, tütünün sarılması, basınç, nem kontrolleri ve kalite kontrol odaları aşamaları görebilirsiniz. Bu arada size puro satmaya çalışan çalışanlar olabilir aman sakın onları da yakmayın! 400 çalışanı olan fabrikada her işçi 45 puro hazırlamak zorunda. Her bir kutudan çıkan puronun birbirinin aynısı olduğunu düşünürsek bu hiç de kolay değil.

havana-gezilecek-yerler-71_1280x853

Rehberli giriş ücreti 10 CUC. Tur için 10 kişilik bir grup oluşturmanız ya da beklemeniz gerekiyor. Biz tabii ki beklemedik:P  Çıkışta Havana Club , puro ve kahve alabileceğiniz dükkana uğramayı unutmayın.

F.A.C

havana gezilecek yerler
F.A.C

F.A.C Havana’da en şaşırdığım ve sevdiğim mekan oldu. Kapısında uzun kuyrukların bulunduğu uzun adıyla Fabrica de Arte Cuba Vedado bölgesinde.

Havana gezilecek yerler
Havana gezilecek yerler

Zaten burada pek çok caz klüp de var. Aynı anda canlı performans, Dj parti, resim ve fotoğraf sergileri, açık hava sinema gibi pek çok sanat dalını bulabileceğiniz avant garde bir toplaşma mekanı. Bizim Bomontiada’yı andırdı bana. Size bir kart veriyorlar ve yiyip içtiklerinizi buraya işaretliyorlar, çıkışta da parasını ödüyorsunuz. Giriş 2 CUC.

havana gezilecek yerler
havana gezilecek yerler

Buena Vista Social Club

Havana’ya gelip de Buena Visa Social Club konserini dinlememek olmazdı. Grupla aynı isme sahip kulüp’te akşam yemeği ve mohitolarınızla geç saatlere kadar eğlenmek mümkün.

Buena Vista Social Club
Buena Vista Social Club

Grup hala kıpır kıpı. Ayrıca balayı çiftlerini kutlamayı da hepimizi dans pistine çıkarmayı da ihmal etmediler. Buena Vista Social Club’ın sahnesinde dans etmek… İşte en güzeli buydu. Her şey dahil turumuzun içinde olan bu gecenin fiyatı yaklaşık 150 CUC.

Hamel Sokağı
havana-gezilecek-yerler-67_1280x853

Havana’da her yer duvar resmi ama bir yer var ki nefis! Orası Callejon de Hamel adlı sokak. Pazar günleri yerel müzik de yapılan bu sokak, Camagüeyli ressam Salvador González Escalona önderliğinde bu hale gelmiş.havana-gezilecek-yerler-65_1280x853

Afrika ve Küba kültürünün sanatla işlendiği bu güzel sokak rengarenk murallar, heykeller ve entelasyonlardan oluşuyor.

San Jose El işleri Pazarı
havana-gezilecek-yerler-26_1280x853
Plaza de la Catedral yakınlarındaki San Jose El işleri Pazarı yaklaşık 2-3 saatinizi alacak kadar büyük. 16. yy’da nakliye deposu olarak kullanılan San Jose pazarınde pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Özellikle tahta oyuncaklar, yağlı boya resimler, kumaş ve deri çantalar ve Küba’ya dair pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Biz yağlı boya tablolar aldık.
havana-gezilecek-yerler-27_1280x853

Havana Ormanları

havana gezilecek yerler

Havana’nın içinde adeta balta girmemiş ormanlar var desek abartmış olmayız. İçinden nehirler , şelaleler geçen bu ormanlar oldukça huzur verici. Zaten pek de şaşırmamak gerek Küba tropik iklimin tüm cennet meyvelerini size sunuyor. Vinyales’e doğru bunu daha çok hissedeceksiniz tabii.

havana-gezilecek-yerler-14_1280x853
Calle Obispo Caddesi

Havana’nın en meşhur caddesi burası. Bizim İstiklal Caddemiz gibi diyelim. Sanat galerileri, cafeler ve müzeler bolca. Turistlerin uğrak caddelerinden biri ve oldukça hareketli.

Havana gezilecek yerler
Havana gezilecek yerler

Hemingway Müzesi / Casa Museo de Ernest Hemingway

Hemingway’in Küba ’da olduğu dönemde yaşadığı ev burası. Biz gezmeye vakit bulamadık ama sizin vaktiniz olursa mutlaka gidip görün. Ama aynı zamanda bir avcı olan Hemingway’in doldurulmuş hayvanlarla süslediği bu evi belki de görmek istemeyebilirsiniz de:) Burası Havana merkeze uzak bu arada. Ben barına gidip heykeli ile fotoğraf çektirmeyi tercih ettim:)

Yakında Havana Yeme İçme ve Gece Hayatı yazısı gelecek… Takipte olun… Bizi instagram‘dan da takip edin!

5 Yorumlar

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz