İstanbul’da bir cennet bahçesi: Atatürk Arboretumu

Sonbaharda dökülen yapraklar buranın güzelliğine güzellik katıyor.

Arboretum, “Ağaçlar ile ağaçık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi” demek . Yani aslında arboretumlar, eğitim ve bilimsel yanları ağır basan birer canlı bitki müzeleri. Daha önce adını bile zor telaffuz ediyor ve nerede olduğunu dahi bilmiyordum. Atatürk Arboretumu ‘nun İstanbul’da olduğunu duyduğumda inanamadım. İstanbul’da böyle doğa harikası bir yer kalabilmiş miydi? Kalabilmiş… Gelelim, Atatürk Arboretumu ’na nasıl gidilir, ne kadar ücreti var ve neler görebilirize…
atatürk arboretumu

Özel aracınız varsa Atatürk Arboretumu için Büyükdere Caddesi üzerinden Sarıyer’e doğru gelirken Bahçeköy sapağına sapın. Bahçeköy’e geldikten sonra Kemerburgaz Yolu’nun sol tarafından dönüp ilerlediğinizde yarım kilometre kadar sonra Atatürk Arboretum giriş kapısı karşınızda olacak. Eğer toplu taşıma ile gelecekseniz, Hacıosman Metro durağında inip, 42HM otobüslerine binin. Bu hat sizi bol ağaçlı keyifli bir yoldan bu eşsiz vahaya,  Atatürk Arboretumu ‘na  götürecek.

Kuzgucuk’ta gezilecek yerler için tık tık tık…

atatürk arboretumu

Atatürk Arboretumu Ücretli Mi?

Atatürk Arboretumu için hafta içi geliyorsanız kişi başı 5 TL , öğrenci 2 TL ödüyorsunuz. Tercihiniz hafta sonundan yanaysa 15 TL, öğrenci 5 TL ödeyerek bu doğa harikası yere giriş yapabiliyorsunuz. Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne bağlı. Çok iyi korunmuş olduğu için içeriye girdiğiniz andan itibaren İstanbul’da olduğunuzu da unutuyorsunuz.
Van Gogh tablosu gibi değil mi?

296 hektarlık bir orman arazisi üzerinde kurulmuş Bu canlı bitki müzesinde 1500’den fazla bitki ve ağaç çeşidi bulunuyor. Belli bir plan halinde gezerseniz, çok daha faydalı. Girişte verdikleri broşürde, parsel parsel ayırılan bölümlerde hangi ağaçlar, hangi bitkiler, kuşlar, karacalar var gösteriliyor. Her bir türün Latince ve varsa Türkçe adı altlarındaki küçük tabelalarda yazıyor. Her hafta çiçek açan bitkiler de girişteki panoda duyuruluyor . Karacaları çok görmek istesek de göremedik. Belki siz uslu durup, ses çıkarmadan gezerseniz onları görebilirsiniz kim bilir:)
atatürk arboretumuatatürk arboretumu

Atatürk Arboretumu Ağaç ve Çalıları Kitabı da satılıyor girişte. Eğer meraklısıysanız almanızda fayda var. Arboretum içerisinde, su kaplumbağalarına, ördeklere ve kuğulara tahsis edilmiş üç tane de gölet bulunuyor. Bu göletlerin etrafında dinlenmek ve huzur bulmak mümkün. Arboretum içerisinde yapacağınız yürüyüş, özellikle ruhunuzu inanılmaz dinlendiriyor. Harika fotoğraflar çekebileceğinizi söylemeye gerek yok sanırım. Bir de fazlasıyla mantar göreceğinizi ekleyelim.
atatürk arboretumu

atatürk arboretumu
atatürk arboretumu

Her mevsimde ayrı güzel olmalı burası. Ben sonbaharın tüm hüzünlü ve rengarenk havasını soludum. Sessizliği, mis gibi kuru yaprak kokusunu çektim burnuma. Kışın kar yağdığında bu gezimi tekrarlamayı düşünüyorum. Eminim ki bambaşka bir deneyim olacak. İstanbul’da ama İstanbul’dan uzakta hissi yaratan bu benzersiz yerleri korumak için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Bazıları kızıyor, düğün çekimleri için çok ücret isteniyor vs. diye… Düşünsenize her köşeye bir gelin damat düştüğünü… Buradaki çevre düzenlemesinin de bir standardı olmalı. O yüzden hem makul oranda ücretli giriş olması hem de organizasyonlar için ekstra ücret alınmasını normal buluyorum.
atatürk arboretumu

atatürk arboretumu

atatürk arboretumu

atatürk arboretumu

atatürk arboretumu

3 Yorumlar

  1. Arkadaşımın profil resminde muazzam bir manzara gördüm ve sordum burası neresi diye, tahmin et dedi ; İstanbul hariç herhangi bir yer olabilir dedim. Hayır bilemedin İstanbul dedi ve sayesinde öğrendim. Çok güzel bilgi paylaşımı olmuş, bir iki hafta içinde kesin gideceğim. Emeğimize sağlık..

  2. Merhaba güzel bir yazı olmuş, giriş ücretlerinde bir düzenleme yapıldı, şuan hafta içi öğrenci 2 yetişkin 5 tl,
    hafta sonu ise öğrenci 5, yetişkin 15 tl şeklinde.

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz