Ev yapımı Türk pizzası

Kalaylama tarafından yazıldı

23 Nisan Çocuk Bayramı’nı evde pizza yaparak kutlamaya karar verdim.

Hamur işi ile uğraşınca çocuk gibi mutlu oluyorum çünkü.

Güzel bir hamur işini yediğimizde ulaştığımız mutluluk gibisi yok kardeşim ya.

İtalyanlar gibi pizza yapmak öyle kolay değil. Öncelikle kullandıkları buğday ununu ve taze mozeralla’yı bulması çok zor. Evimizde ahşap fırın da olmadığına göre, İtalyan tekniklerini kullanarak güzel bir Türk pizzası deneyimlesek yeterli bence.

unnamed

(2 kişilik) Pizzanın hamurunu hazırlarken yarım su bardağı oda sıcaklığında su, yarım paket kuru maya (ya da yaş maya), yarım yemek kaşığı tuz kullandım. Elbette alabildiği kadar elenmiş un ekledim. (Bu “alabildiği kadar” un 250 gr kadar oluyor ama aşabildiği için alabildiği kadar tabiri hem kulağa daha hoş geliyor hem de sizi hep haklı çıkarıyor.) Alamazsa o sizin sorununuz kardeşim.

Hamuru yoğurduktan sonra üstünü temiz bir bezle kapatıp sıcak bi yerde mayalanmaya bırakıyoruz birkaç saat. 2 saat yeterli bence.

unnamed (1)

Üstüne sürülen sos için 1 büyük domates ve 1 yemek kaşığı salçayı karıştırıp suyunu çekene kadar ocakta biraz pişirip soğumaya bırakıyoruz. (Pizzanın üstüne sürmeden önce 1 diş sarımsak da eklemeyi unutmayın)

İç malzemeleri kısmı tamamen zevkinize kalmış. Ben yarım kangala yakın sucuk, 100 gr pastırma, 2 yeşil biber ve 100-150 gr kaşar kullandım.

Kritik nokta ise şu : Sosu ve malzemeleri hemen koymuyoruz !

200 derecede yeterince ısıttığımız fırınımıza önce pizza hamurunu sürüyoruz. 10-15 dakika pişirip çıkarıyoruz. Çünkü üzerine koyduğunuz malzemeleriniz kururken hamur tam pişmeyebilir. Ancak hamurunuz yeterince inceyse buna gerek kalmayabilir..

Sonra önce sosu sürüyoruz. Ardından bir kat kaşar döşüyoruz. Sonra da gelsin mis gibi malzemeler. Tüm içeriği pizzanın üzerine yaydıktan sonra elinizle bastırın ki, yerken üzerinden dökülmesinler…

VE VER FIRINA !

Ne kadar sürede piştiği de sizin damak tadınıza kalıyor yine.

Afiyet olsun.

unnamed (3)

print
Kalaylama
Kalaylama

Latest posts by Kalaylama (see all)

Yazar hakkında

Kalaylama

Yorum yaz