Beyoğlu’nda 24 saat!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Beyoğlu bizim biriciğimiz. En sevmeyeni bile buradan geçer, en güzel buluşmalar Beyoğlu’nda olur. Kalabalığından yakınsak da aslında o zaten boşken hiç de güzel değildir. Size bir hafta sonu Beyoğlu’nda yaptığım keşif gezimden notlar paylaşacağım. Beyoğlu’nda kahvaltı önerisinden, öğlen yemeğine, sıcak bir kahveden, sanat galerisine, alışverişinden sokak lezzetlerine pek çok şey…Benzer bir planı bi gün uygulayın derim, bence pişman olmayacaksınız. Hadi başlayalım o zaman…

Saat 10:00 The Gourmand- Kahvaltı
The Gourmand- Kahvaltı

O pek güzel sokağımız Serdar-ı Ekrem’de önce vitrinine vurulduğumuz The Gourmand’ın kapısını itip, içeri giriyoruz. O da ne… Hem gurme market hem de bir kafe-restoran burası. Bir de bahar her yerden önce buraya gelmiş. Mis gibi kokularla dolu uzun koridoru geçip, bahçeye bakan kısma kuruluyorum. Mekanın dekorasyonunda endüstriyel pek bir şey yok. Bu nedenle o sıcaklık hemen içinize işliyor. Ben manzara olarak bahar çiçeklerini aldım karşıma ve mantarlı bir omlet ve americano söyledim. Omletime bayıldım. Porsiyon kocaman, yeşilliği bol, yanında cevizli ekmeği nefis. MSA’lı gençlerin elinden çıkıyormuş bu lezzetler.  Market bölümünde her yerde bulunmayan soslardan makarnalara, zeytin yağlardan reçellere kadar pek çok gurme ürün var.Bütçe: 13+6 TL
The Gourmand- Kahvaltı

Saat 11:00: Beyoğlu’nun ara sokakları- Gezinti

Gamze yalçın- streetart

Biraz sokak sanatı göreyim, birazcık kedi seveyim, belki yen bir dükkan açılmıştır gidip keşfedeyim diye Serdar’ı Ekrem’den başlayıp, Galatasaray Lisesi’nin o karışık sokaklarına kadar dolaşıverdim. Gamze Yalçın’ın duvar resimleri nefis. Bol bol fotoğraf çektim, kedileri sevdim. Keşfettik için snap attım tabii ki:) Snapchat paylaşımlarımı takip etmek için @kesfettik ‘i takip edebilirsiniz. Biraz yorulunca da enerji için İstiklal Caddesi’ndeki taze nar sıkan dükkanlardan bir nar söyledim kendime… İçerek yürüdüm İstiklal boyu. Sonra bir enerji… Salt Beyoğlu’na gideyim dedim ama kapamış. Rotamı Meşrutiyet Caddesi’ne çevirdim. Bütçe: 5 TL.

street art -istanbul

13:00 Pera Müzesi- Sergi Gezelim

Anı ve Süreklilik

Anı ve Süreklilik

Şubat ayından beri gidemediğim Anı ve Süreklilik ve Giorgio de Chirico Dünyanın Gizemi isimli sergilerini nihayet gezdim. İki sergi de 1 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde devam ediyor. Özellikle metafizik sanatının kurucusu ve 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından biri sayılan, Giorgio de Chirico’nun eserlerine bayıldım. Kendisini de bi şekilde resmetmiş ressamları çok seviyorum. O tablolarını da… Pera Müzesi her Cuma 18:00 – 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Ayrıca Çarşamba günleri de öğrenciler, öğretmenler vs. için ücretsiz. Daha önce gelmediyseniz koleksiyon sergileri de görmenizi tavsiye ederim.Bütçe: Tam 20-Öğrenci 10 TL…Belirttiğim saat ve gün aralığındaysanız zaten sıfır bütçe ayırmış oldunuz.

Giorgio de Chirico Dünyanın Gizemi

Giorgio de Chirico Dünyanın Gizemi

14:00 Soho House İstanbul- Kahve
Soho House‘un İstanbul şubesine de sadece üyeler girebilse de normal vatandaşımıza açık alanları da yok değil. Ben kahve içeceğim için The Allis’i tercih ettim. Hem de güzel bahçesi var. Sokaktan ayrılmıyorsunuz ama bi yandan da 1873 yılına ait binasıyla görkemli Palazzo Corpi manzarası.nı da izleyebiliyorsunuz. Mermerleri Venedik’ten getirtilen bu ana bina daha sonralarda bir süre ABD Konsolosluğu’na da ev sahipliği yapmış. Şimdi işe orada ben kahve içip, kitabımı okuyorum. Hayat garip.  Allis’in öğleden sonraya kadar sarkan brunchları da var, bahçesinde kedileri de…Bütçe: 9 TL

soho house istanbul

Allis

15:00 Gram- Acıktık!

gram pera

Esnaf lokantası gibi mi desem, ev gibi mi yoksa Fransa’dan bir restoranı tadıyla, dekoruyla getirmişler mi desem…. Gram Meşrutiyet Caddesi’nde pek de fark edilmeyen girişi ile tam bir yemek mabedi. Girişte sizi unlular karşılıyor. Yani en sevdiklerim :) Nefis kokuyor kurvasanlar, kekler… İsterseniz çaya gelin diyor . Ben çok açtım ve yemek yemeye karar verdim. Eskiden bir su yoluymuş burası. Renove edilmiş ve aslı korunmuş Duvarları cam ile çevrili Gram’da menü de yok. Duvardaki cama yazmışlar.  Ortada kocaman bir masa , hep birlikte yemelisiniz ve kaynaşmalısınız diyor Gram.

gram pera

Gerçekten öyle. Açık büfe kısmında günlük hazırlanan salatalar, zeytinyağlılar ve sıcak yemekler bulunuyor; bunlardan dilediğinizi ya iki porsiyonluk küçük tabakta, ya da dört porsiyonluk büyük tabakta alabiliyorsunuz.Ben kuskus ve bademli kabak salatası tercih ettim. Ve gerçekten bir yemek hem nasıl bu kadar lezzetli hem de hafif olabiliyor hayret ettim. Mekanın usta şefi Didem Şenol her anlamda uzmanlığını konuşturmuş Gram’da… Mutlaka gelin.Ücret: 25 TL
gram pera

16:00 Müz Alışverişim Geldi!
Peki anladık. İçimizdeki alışveriş aşkı sönmüyorsa illa ki bir dükkana gireceksek o Galatasaray Lisesi’nin arkasındaki Müz olmalı. İçeride çok güzel bir müzik var. Her yer yeşil terraiumlar, kaktüsler ve bitkilerden ilham alan takılar, aksesuarlarla dolu.
müz
Siz bu tatlış kaktüsleri , aksesuarları ve takıları incelerken burnunuza da Petra Roasting Co.’nun nefis kahvelerinin kokuları gelecek. Kahveniz geldiyse burada da soluklanabilirsniz. Ben pokut Bulut isimli saksı ve kaktüsünü aldım.  Bütçe: Her bütçeye uygun bir şeyler var aslında. Benimki 40 TL oldu.

müz

17: 00 Beyoğlu Sineması – Başka Sinema

‘Eski sinemalar tek tek kapanıyor’ diye yakınılan başka zamanlar da varmış.  1989’da açılan Beyoğlu Sineması, İstiklal Caddesi’ndeki Halep Pasajı‘nda yer alıyor. Ben daha çok Başka Sinema kapsamında elen filmler için geliyorum buraya. Vizyonda kaçırdığım Son of Saul filmini, 17 seansında izledim.
2015 Cannes Film Festivali’nde  Grand Prix’i ve Oscar Ödül töreninde de Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı. Yahudi soykırımı döneminde toplama kamplarında yaşanan acıyı anlatıyor. Bütçe: 14-16 TL.

beyoglu sineması- baska sinema

20:00 Cheers Pera- Hem Yemek Hem Eğlence

İsterseniz sadece yemek yemeye gelin, isterseniz 22:00’dan sonra başlayan eğlenceli ortamı için… Asmalı Mescit’teki Cheers Pera, Beyoğlu’na yeni bir soluk getirdi. Hem sushi, hem tapas yiyebildiğiniz, güzel müziklerle ve iyi şaraplarla keyifli vakit geçirebildiğiniz bir ortamı var. Ayrıca konsept geceler de düzenliyorlar. Hafta sonu 22’de başlayan canlı müzikleri inanılmaz keyifli.

Ortalama bütçe: 60 TL.

cheers pera

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

2 Yorum

Yorum yaz