Hallstatt’ta Gezilecek Görülecek Yerler, Avusturya

Hallstatt Gezilecek Yerler Rehberine başlamak bile heyecan verici…  Önce internette karşıma çıkan Hallstatt fotoğraflarına aşık oldum. Dedim ki burayı görmeden başka yerler keşfetmenin de anlamı yok. En kısa zamanda göreceğim dedim seni Hallstatt. Viyana-Salzburg seyahatimin finalini dünyanın en güzel 10 köyünden biri olan Hallstatt’ta yaptım. Kartpostal güzelliği deyimini daha güzeli görene kadar başka bir yer için kullanmamak gerek. Güzellik de ağlatırmış. Salzburg’tan bindiğim trenden inince gördüğüm manzara karşısında ağladım. UNESCO koruması altındaki bu köye nasıl gidebilirim diye sorarsanız oldukça basit. Viyana ve Salzburg üzerinden iki ayrı rota var. Hatta Salzburg üzerinden otobüslü bir rotamız çok daha güzel diyebilirim. Fuschlsee ve Wolfgangsee göllerinin eşsiz manzarası eşliğinde Hallsttat’a nasıl gidilir detaylı yazımız burada. Hallstatt Gezi Rehberine hızlıca bir göz atalım mı?

Önce instagram hesabımızı takip edin bence:) 

Hallstatt Gezilecek Yerler)

Hallstatt Tarihi

Hallstatt gezilecek yerler rehberine köyün tarihi ile başlayalım. Keltlere ait olduğu tahmin edilen ve M.Ö. 5500 tarihine kadar ulaşan bir ayakkabı Hallstatt’taki en eski arkeolojik buluntu. Hallstatt, M.Ö. 12. yüzyıldan yani Geç Bronz Çağı’ndan, M.Ö 6.-8. yüzyıllara kadar yani Erken Demir Çağı’na kadar bütün Avrupa’yı etkisi altına alan bir Kelt (Celt) kültürüne de adını vermiş. Bilinen en eski tuz madenlerinin de bulunduğu 800 nüfuslu bu köy, dünyadaki en huzurlu, en sakin, doğanın en cömert davrandığı köylerden biri.

Hallstatt Gezi Rehberi
Burada doğaya şaşıp kalmışım!

Özellikle Uzakdoğuluların Hallstatt ilgisi anlatılır gibi değil. Adeta köye dahil olmuşlar gibi. Hatta Çin’de kopya bir Hallstatt köyü bile var . Yani Hallstatt gezisinin delisi çok  anlayacağınız. Hallstatter gölü kıyısına kıvrılan Hallstatt’a ulaşmak için trenden indikten sonra minik bir bota biniyorsunuz. Bu sizin en güzel göl yolculuklarınızdan biri olabilir. Daha burada büyülenip kalıyorsunuz karşılaştığınız manzaraya. Hallstatt gezilecek yerler görüntülerine youtube kanalımızdan da ulaşabilirsiniz.  Küçük bir tekne ile Hallstatt’a geçişimiz YouTube Kanalımızda… Abone olmayı unutmayın!

Şunun kartpostal güzelliğine bakar mısınız?

 

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt’ın her bir evinin önünde fotoğraf çektireceksiniz. Öyle güzeller ki… Bir de köyün meydanı Market Meydanı var. Masaldan çıkma gibi. Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu meydanın etrafı cafe, restoran, hediyelik eşya satan mağazalar ve birkaç otel ile çevrili. Yuvarlak bir meydan burası. Her bir parçası birbiriyle öyle uyumlu ki insan ayrılmak istemiyor buradan. Bir banka oturup biraz soluklanın. Meydanda Holy Trinity (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) Sütunu var. Hemen aşağısında Hallstatt’ın 7000 yıllık tarihini sergileyen Hallstatt Kültür Mirası Müzesi Hallstatt gezisi sırasında görülmesi gereken yerlerin başında.
Hallstatt (68)
Hallstatt (66)

Hallstatt Otelleri

Hallstatt’ta nerede konaklasak diyenler için detaylar Avusturya Gezi Rehberi içindeki Hallsttat bölümünde. Kısaca bahsedeyim Hallstatt’ta sadece 10 otel var. Hepsi de birbirinden güzel. Kendi bütçenize göre bir yerler bulmanız mümkün, Hemen hemen hepsi de doğa manzaralı. Biz Gasthof Bergfried’te konakladık. Balkonu dağ manzaralı , mis gibi bir oteldi. Mutlaka konaklamanızı da öneriyorum. Zira insan buradan ayrılmayı da pek istemiyor. Bu nedenle doyasıyla tadını çıkarmalısınız. Otel, merkez denilen ve Hallstatt’a gelmek için kullanılan tekneye 5 dakika yürüme mesafesindeki Lahn Mahallesi’nde. Dünyanın ilk tuz madeni de otelin yanında.

 

Otelin balkonu Otelin balkonu

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler listesi bir renk olsa elbette yeşil olurdu. Öyle ”yarım saatte köyü dolaşırsınız” diyenleri hiç umursamayın. Kocaman ve çok güzel bir köy burası. Füniküler ile yukarı çık ve nefes kesen bir manzaraya şahit ol!
Hallstatt Gezilecek Yerler
İlk işimiz füniküler ile çıkılan dünyanın ilk tuz madeni görmek. Bu mistik bölgenin gizemini keşfetmek için Hallstatt’ın nefes kesen panoramik manzaralı füniküler yolculuğuna katıldık. Burada füniküler videomuz var, kesin bakın! Füniküler ve yaklaşık 2 saatinizi alacak olan maden gezisi, rehberli anlatımla birlikte yaklaşık 30 Euro.
Hallstatt Gezilecek Yerler
Kesinlikle değer. Madene girmeden World Heritage View Point ‘te inanılmaz bir manzarayla karşılaşmanız mümkün. Alpler ve Hallstätter See gölü manzarası ile karşılaşacaksınız.350 metre yükseklikteki bu panoramik alan büyüleyici.

Hallstatt Gezilecek Yerler World Heritage View Point

Hallstatt Gezilecek Yerler

Dilerseniz burada Rudolfsturm Tower’da bir şeyler yiyip, içebilirsiniz. Burası madeni korumak amacıyla kurulan tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan bir orta çağ savunma kulesiymiş.

Hallstatt (27) Rudolfsturm Tower

Bol bol fotoğraf çekiyoruz. Madene doğru ilerlerken, yol boyunca madenle ilgili kalıntılar, tarihi bilgiler, ve küçük bir şapel görebilirsiniz. Heidi’nin evine gider gibi bir ruh haline bürünüp, insan koşturup yuvarlanmak istiyor burada.

Hallstatt (29)

Hallstatt (26)

Tuz Madenini görün! (Hallstatt Salt Mine | Faszination Salzwelten)
Madene girişte üşümemeniz içini madenci kıyafetlerinizi giyiyorsunuz ve ahşap kaydıraklardan kayarak madene iniyorsunuz.64 metrelik bu kaydırak oldukça keyifli, hatta fotoğrafınızı da çekip size hediye ediyorlar.
Hallstatt Gezilecek Yerler

Bundan sonra sizi ilginç ve kimi zaman dramatik bir maden hikâyesi bekliyor. Mağaraların içindeki tuz gölleri, kalıntılar, canlandırmalar ve çeşitli belgeseller izleyebileceğiniz bir Tuz madeni turu bu. Halsstatt’a gelip burayı görmemek haksızlık olur. Tuz Madeni gezimizin bir kısmı Youtube Kanalımızda!

Hallstatt gezi rehberimizin en ilginç bölümlerinden biri de tuz madeni gezisiydi.


Hallstatt Gezilecek Yerler

Kemik Evi Beinhaus

Mutlaka görmeniz gereken bir başka yer ise “Kemik Evi” anlamına gelen Beinhaus. Sınırlı mezar alanı sebebiyle ölüleri geçici olarak gömülürmüş , 10-15 yıl sonra kemikleri toplanıp güneşte beyazlamaları için bırakılırmış. Ardından Beinhaus’ta dekoratif şekillerde sergilenirmiş.

image
Bu uygulama 70’li yıllara kadar devam etmiş. Bahçesindeki mezarların görüntüsü de oldukça ilginç. İnsan ölünce böyle bir manzaraya karşı mezarının olmasını arzulayabilir tabii…

Hallstatt (49)

Evangelist Kilisesi

Tüm fotoğraflarda gördüğünüz Evangelist Kilisesi’ni içine girmedik. Ancak siz dilerseniz kilisenin terasına çıkabilirsiniz. Manzarası güzelmiş.

Hallstatt (11)
Kilise kasabanın her bir tarafından tüm görkemiyle görünüyor. Bu ikonik kilisesinin yapımı 18. yüzyıla dayanıyor ve yapımı 5 yıl sürmüş. Zaman zaman kilise içinde konserler de oluyormuş. Biz karış karış tüm sokakları gezdik. Öyle yarım saatlik bir yer olmadığı konusunda emin olun.

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstätter See Gölünü keşfedin!

Elektrikli botla Hallstätter See’de tekne turuna katılabilirsiniz. Göl kıyısında yürüyüş yapın. Kuğuları besleyin. Özellikle sabahın erken saatlerinde göle düşen sis şahane görüntüler yaratıyor. Kuğuları besleyin. Ya da yazın geldiyseniz FKK plajında yüzebilirsiniz.
Hallstatt (39)
Hallstatt (56)

Ve O meşhur Hallstatt fotoğrafını çekin!

Hallstat Gezi’nizde hemen bunu yapmak isteyeceksiniz. Meşhur Hallstatt fotoğrafının çekildiği yeri tarif etmeyeceğim zira kalabalık neredeyse orada zaten. Kasabanın her yerinden güzel fotoğraf çekmek mümkün ama burası efsane bir kare!
Hallstatt (60)
Hallstatt (46)

Hallsttat Gezisinde Hallstatt birası için!

Biz bu fotoğraf noktasına gelmeden Hallstat’ın meşhur birası Hallstatt Das Bier ‘ları da aldık meydandaki bir restorandan. Erkenden kapandığı için dükkanlar baya zor oldu bulmamız. Ama yaptığımız en büyük keyiflerden biriydi. Burada geçirdiğiniz her dakika ömrünüze bir yıl ekliyor gibi.
Hallstatt (54)
Hallstatt Gezilecek Yerler

Son olarak seyahatlerin olmazsa olmaz listesi…

Hallstatt’ta ne yenir?

Hallstatt (57) Gasthof Simony Restaurant

Hallstatt Gezisinin en leziz kısmında sıra. Ama her şey burada o kadar güzel ki, açıkçası ne yeseniz güzel gelecek zaten. Hallastat’a gelirken bottan iner inmez minik bir büfe var. Burada Türk döneri ve şnitzel bulabilirsiniz. Kaldığımız otelin kenarındaki Maik’s heiße Hütte’nin sandviç ve hamburgerleri de fena değil. Şık bir seçim içinse Gasthof Simony Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.Nefis bir manzaralı bahçesi var. Göl balıkları yiyebilirsiniz. Polreich’te de leziz bir pizza yemiştik. Yine göl kıyısında kalıyor.

Daha fazla fotoğraf için aşağıya doğru ilerleyin…

Hallstatt Gezilecek Yerler
Hallstatt (38)
Hallstatt (42)
Hallstatt (18)
Hallstatt (10)Hallstatt (55)

Hallstatt (19)

Hallstatt (40)

Hallstatt (44)
Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt (52)

Hallstatt Gezilecek Yerler
Hallstatt (28)
Hallstatt Gezilecek Yerler
Hallstatt (62)
Hallstatt (70)
Hallstatt Gezilecek Yerler

33 Yorumlar

 1. Herşey çok güzel bir de 150 nolu otobüse salzburg’da nereden bindiğinizi yazarmısınız? Otobüs durağı tren istasyonu civarında mı? Teşekkürler

 2. selamlar.Ocak sonu Hallstatt kasabasına kayak tatiline gitmeyi planlıyoruz.Pistler ile ilgili bilginiz var mı?ayrıca 4 gün orada olacağız akşamları nasıl vakit geçirebiliriz?Daha önce Zell am See’ye gitmiştik ve çok beğenmiştik.Hallstatt’tan daha büyük olduğunu düşünüyorum.Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, pistler ile ilgili pek fikrim yok. Ama tabi Hallstatt civarında pek çok kayak pisti var diye biliyorum. Akşamları yapacak pek bir şey yok açıkçası. Oldukça sakin.

 3. Merhabalar,

  Halstat fotoğrafını ilk gördüğümden beri gitmek istiyordum, ayarladk ve 18 Haziranda gittik. Öncelikle sizlere çok teşekkürler. Malûm, turla değil bireysel gittik. O kadar güzel detaylar vermişsiniz ki, sanki İstanbulda geziyorduk. Büyüleyici bir yer, gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Bir kaç ilave yapmak isterim. Öncelikle Salzburg bugüne kadar gördüğüm en ölü ve en küçük şehir. Her yer yürüme mesafesi, merkezde konaklama gibi birşeye hiç gerek yok. Oraya sadece Halstat a gitmek için uğranabilir. Bahsettiğiniz gibi Salzburg-Halstat yolu, otobüs-tren-feribot rotası o kadar güzel ki; “Halstat’ta hiç birşey olmasa bile, bu yolculuk herşeye değer” dedik. Haziranda bile üşüdük, yanınıza kalın birşeyler almaya üşenmeyin derim ve şemsiye çok işe yarıyor, ama otelden de ödünç veriyorlar. Son bir not, özellikle balayı için ideal !

 4. Merhabalar,
  Hallstatt en merak ettiğim ve ilk görmek istediğim yerlerden biridir. Sizin yazınızı okuduktan sonra daha da istek geldi. Şahane yazmışsınız elinize sağlık 🙂

 5. Merhaba,
  Çok güzel iş çıkarmışsınız. Emeğinizin karşılığını almanızı ve daha bol gezmenizi umuyorum. Yolunuz açık olsun.
  Yakın zamanda gitmeyi planladığım yolculuğum için güzel ve verimli bir durak olacak. Gezi sonrasında, çektiğim fotoğraflarımı internet sitemde yayınlayacağım. Çok teşekkürler, verdiğiniz bilgiler için. Saygılarımla,

 6. Açıklamalarınızdan faydalanacagim.Şu anda Graz weiz’deyim salı günü salzburg ordanda Hallstat inş.Hallstatı sizden ögrendim özendim
  teş.ler

 7. Merhaba, şubat tatilimiz için gitmeyi düşünüyoruz siz hangi mevsimde gitmiştiniz? Şubatta gitmemizi önerir misiniz? Bilgilendirme için çok teşekkürler…

  • merhaba biz mayıs’ta gıttik. ama şubat ayında da harika kar olur ve cok guzl bir hallstatt manzarası olur diye düşünüyorum. kar sevmiyorsanız ilkbahara erteleyin derim.

 8. Merhaba 3 güne viyana,hallstatt ve salzburg yeterli olur mu? Bir de Hallstat veya Salzburg dan birini seçmemiz gerekirse hangisini önerirsiniz?

 9. Merhaba,ağustos ortasında Hallstat'a gitmeyi düşünüyoruz.birkaç sorum olacak.tuz madeni için biletleri önceden mi aldınız ? tuz madenine çıkarken cable car şart mıdır,yani yürüyerek çıkıp tasarruf edebilir miyiz ? bir de biranın fiyatını soracaktım 🙂

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz