Eylül ve Ekim Etkinlik Takvimi 2019

eylül eki etkinlikleri

Şehre dönüş ile birlikte yepyeni heyecanlar, etkinlikler, aktiviteler ile dolup taşmaya başladık. Konserlerden, tiyatro oyunlarına, yeni filmlerden sergilere, festivallerden bianele pek çok etkinlik Eylül ve Ekim aylarında bizi bekliyor. Ben de kısa kısa sıraladığım bir liste oluşturdum. Zamanla bazı eklemeleri yine buraya yapacağım. Umarım sizin de işinize yarar. Eklemek istediğiniz etkinlik olursa yazının altındaki yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

3-23 Eylül Artweeks@Akaretler
Bu yıl 3. sü düzenlenen Arteweks@ Akaretler sergisi ücretsiz olarak Akaretler Sıraevler’de. Tam 10 binada 22 Eylül’e kadar yerli-yabancı sanatçıların eserlerini inceleme imkânı bulabiliyorsunuz. Etkinlik kapsamında sergiler, sanatçılarla söyleşiler ve beslenme, beden farkındalığı, ekoloji üzerine atölye çalışmaları da mevcut.

eylül ekim etkinlikleri

14 Eylül-10 Kasım 16. İstanbul Bienali!
16 . İstanbul Bienali, bu yıl 14 Eylül’de kapılarını açıyor. Bu yılki teması Yedinci Kıta olan 16. İstanbul Bienali boyunca şehrin üç noktasında gerçekleşecek ücretsiz sergilerde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Sadece sergileriyle değil canlı performanslar, sanatçı sohbetleri, sempozyumlar ve film gösterimleri ile de Yedinci Kıta temasını farklı açılardan ele alıyor. Tophane’de 2020 Mart’ta açılması planlanan yeni Resim ve Heykel Müzesi, Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi’ndeki Pera Müzesi ve Büyükada Bienal’in ana mekanları.

Selami Şahin’den Eskimeyen Şarkılar turnesi!

Romantik ve aşk dolu bir geceye ne dersiniz? Hep birlikte Selami Şahin şarkıları söylemeye peki?  26 Eylül’de Vestel Gururla Yerli Konserler kapsamında Zorlu PSM’de ilk defa Eskimeyen Şarkılar konsepti ile sahne alacak olan sanatçı, 29 Eylül’de İzmir Kültürpark, 11 Ekim’de Gaziantep GAÜN Mavera KSM Açıkhava Sahnesi ve 12 Ekim’de uzun bir aradan sonra memleketi Hatay’da Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda sürprizlerle dolu bir gece yaşatacak.

16 Eylül- Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde!

Stephen King’in ölümsüz eseri, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi, “Esaretin Bedeli” (The Shawshank Redemption) Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahneleniyor. 16 Eylül’den Kasım ayına dek İstanbul, İzmir ve Ankara’da oynacak. Bence kaçmaz!

26-29 Eylül MilyonFest Eskişehir

Eskişehirlileri de unutmadım. MilyonFest Eskişehir bu yıl 26-29 Eylül 2019 tarihlerinde Eskişehir Mola Tesisleri’nde gerçekleşecek. Teoman’dan Ceza’ya, Athena’dan Selda Bağcan’a, Şebnem Ferah’tan Sertap Erener’e dev bir kadro sizi bekliyor. Sanatçı liste oldukça kalabalık. Ne yalan söyleyeyim İstanbullular olarak kıskandık 🙂

Sutra 16-17 Eylül’de Zorlu PSM’de!

Geçtiğimiz sezon onuncu yılını kutlayan, bugüne kadar 32 ülkede, 64 kentte 190 bini aşkın seyirciye ulaşan Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı Sutra, yeniden, aynı heyecanla İstanbul’da! Dövüş sanatı ve çağdaş dans, güç ve dinginlik hafızalardan uzun süre çıkmayacak bu gösteride bir araya geliyor.

eylül ekim etkinlikleri

Sıfırı Atık Bir Festival- 28 Eylül Festtogether

KüçükÇiftlik Park’ta 28 Eylül’de Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali gerçekleşecek. Festtogether için alınan biletler ile Tider, İhtiyaç Haritası, Adım Adım, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Çaba, TOG ve Tohum Otizm Vakfı Sivil Toplum Kuruluşlarına destek vermiş olunuyor. Festtogether’ın en önemli amacı müziğin birleştirici gücünü kullanarak ekolojik bilinci yükseltmek.

Festivalin hedefleri ise oldukça ilgin. Ben şimdiden merak etmeye başladım. Sıfır atık seviyesini yakalamak, Geri dönüşümü ön plana çıkarmak, Küresel ısınmaya neden olan karbon ayak izini düşürmek, Sürdürülebilirlik konusuna dikkat çekip farkındalık yaratmak. Konser kısmında ise oldukça iddialı isimler var. Bob Geldof, mor ve ötesi, UNKLE, Kimbra, Sophie Hunger, Son Feci Bisiklet

27 Eylül Garanti BBVA Konserleri: Balthazar

Neo-psychedelia, electro-pop ve garaj punk türlerinden etkiler taşıyan akılda kalıcı ve şaşırtıcı indie rock tınılarıyla imza attıkları “Bunker” , “Do Not Claim Them Anymore” ve “I’ll Stay Here” parçları sayesinde dünya çapında büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Balthazar, Garanti BBVA Konserleri kapsamında 27 Eylül’de Zorlu PSM’de!

Ekim boyunca Haribiye Açıkhava’da püfür püfür konserler!

Harbiye Açıkhava’da yine yıldızlar geçidi var. Ekim konserlerinin her biri müthiş bence.

  • Teoman – 16 Ekim 2019 Çarşamba
  • Evgeny Grinko – 17 Ekim 2019 Perşembe
  • Selda Bağcan & İstanbul Senfoni Orkestrası – 18 Ekim 2019 Cuma
  • Selda Bağcan & Sonat Bağcan, Serenad Bağcan, Seda Bağcan – 20 Ekim 2019 Pazar
  • Yıldız Tilbe – 21 Ekim 2019 Pazartesi
  • Göksel – 23 Ekim 2019 Çarşamba
  • Yıldız Tilbe – 24 Ekim 2019 Perşembe

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz