Beşiktaş’ın Bavyeralısı : Bier Garten Beşiktaş

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Nihayet İstanbul’un da bir Bier Garten’ı var. Yaklaşık bir ay önce Beşiktaş’ta açılan Bier Garten Beşiktaş bira içmeyi seven, Alman biralarını daha çok sevenler için çok tatlış bir mekan. Bira bahçesi anlamına gelen Bier Garten tam olarak Beşiktaş’ın neresinde diye sorarsanız çok pratik olarak şöyle açıklayabilirim; Barbaros bulvarından aşağı inerken meydana gelmeden sağda. Cihannuma mahallesinin en yenisi Bier Garten Beşiktaş gece 02:00’ye kadar da açıkmış. Bu da bir diğer güzel detay:)
Bier Garten Beşiktaş
Bavyera’daki biracılar neden bizde olmasın ki zaten. Dün akşam Gerekeni Yap’ın yine keşfi bol partilerinden birindeydik. Mekan yepyeni bu nedenle partiye gerekeni yapıp geldik. Merve Bozdağ ile güzel müzikli, Bavyera bretzeli ve sosisliler ile tam bir Alman eğlencesiydi. Bier Garten Beşiktaş’da dünyanın en eski bira üreticisi Weihenstephaner ‘ın %7.7’lik alkol oranıyla nefis buğday biraları da bu lezzetlerin eşlikçisi oldu. Bier Garten’ın bir de hikayesi var.

biergarten-besiktas2

Bu arada Bier Garten Beşiktaş yani bira bahçelerinin çok ilginç bir hikayesi varmış. Bundan 200 yıl önce Bavyera’da henüz elektrik ve buz dolaplarının olmadığı dönemlerde biracılar ürettikleri biraları fabrikaların altındaki mahzenlerde saklarmış. Bir de serin kalsın diye fabrikalarının etrafına ıhlamur ve kestane ağaçları ekerlermiş. Bira almaya gelen müşteriler bahar ve yaz aylarında bu ağaçların altında keyif yapıp, biralarını içermiş. Dönemin Bavyera kralı I. Max bu görüntüyü gördükten sonra 1812 yılında bira fabrikalarının bahçelerinde müşterilerine bira ve ekmek satmasına izin veren bir kanun çıkarmış. Ne kadar da ilginç krallar varmış değil mi sonrasında müşteriler ekmeklerin yanına yemek de getirmeye başlamışlar. Böylece ıhlamur ve kestane ağaçlarının altına tahta masalar, banklar atıp dünyaca ünlü Biergarten’lar ortaya çıkmış. En yakın zamanda Münih’te de denemeli ve en güzel Biergarten keşfini yapmalıyım diye notumu aldım bile:)

Bier Garten Beşiktaş Adres:

Adres: Cihannüma, Barbaros Blv. No:81, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 0542 434 8863

bier-garten-4

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

1 Yorum

Yorum yaz