Göğe Yolculuk: Meteora…

Arzu Küçük Gürkan tarafından yazıldı

Kelime olarak “gökyüzüne asılı”anlamına gelen ve bu anlamının da tam karşılığını veren bir yer Meteora. Kayaların üzerine kurulmuş  manastırlar bunu doğruluyor. Bu büyüleyici yer Yunanistan’da Kalambaka yakınlarında. Doğanın bize sunduğu nefis bir mucize diyebiliriz Meteora için. Binlerce yıl önce meydana gelen ani sıcaklık değişiklikleri  550 metreyi bulan dev kayaları ortaya çıkarmış.

1

Meteora – Yunanistan

derya

Varlaam Manastırı

O dönemin keşişleri dinlerini özgürce yaşayabilmek ve dünyevi kaygılardan uzak münzevi bir yaşam sürebilmek için kayaların üzerine manastırlar inşa etmişler. Saldırılardan dinlerini korumak maksadıyla da bu yolu denedikleri söyleniyor. Ama şu kesin; hele de o dönemin şartlarında manastırları nasıl yaptıkları sorusu gezi boyu beyninizde dönüp duracak.

Kavala rehberi için tıklayınız!

5

Meteora Manastırı

Bölgede bulunan yirmi dört manastırdan ziyaret edebildiğimiz altı tanesi. Bunlar  arasında sadece bir manastır şu an rahiplerin kullanımında. Bugünün koşullarında merdivenler ulaşımı kolaylaştırıyor ancak o dönemde  bunu nasıl yaptıkları, yeme- içme gibi ihtiyaçları nasıl karşıladığı tam bir muamma.

3

En büyük manastır ise şu an müze olarak hizmet veriyor. Ona ulaşabilmek için epeyce basamak çıkmanız gerekse de etkileyici atmosfer bu yorgunluğunuzu gideriyor.

kilise

Pek çok dini mekan ziyaretlerinde olduğu gibi manastırların girişinde kadınlar için etek giyme zorunluluğu var. Eğer yanınızda yoksa oradan temin etme şansınız da mevcut.

2

Bölgenin merkezi denilen yerde yeme-içme mekanları, hediyelik eşya satan dükkanlar bulunuyor. Ortak tatlarımızdan olan baklavayı; bakalım komşumuzda nasılmış diyerek  yedik ki, Yunanlıların baklavasını da tadını hiç  unutmayacağım kadar lezzetli buldum.

baklava

İpsala sınır kapısından direkt buraya ulaşmak istediğinizde 600 km. gibi bir yol kat etmeniz gerekiyor.

ben

1988’den beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu büyüleyici yerin bir James Bond filmine sahne olmuşluğu da var. Filmden nefes kesen  görüntülerle yazımıza ve gezimize son verelim. Meteora’yı gidin, gezin ve görün. Asla pişman olmazsınız.

https://www.youtube.com/watch?v=8FDX6_BSas8

print
Arzu Küçük Gürkan

Arzu Küçük Gürkan

Doğayı,ailesini,arkadaşlarını,kitapları,şiirleri ve de şairleri,dost sohbetlerini,yemeyi,içmeyi,gezmeyi,görmeyi,sanatı seven ve bunlar için yaşayan bir zat-ı muhterem.
Arzu Küçük Gürkan

Latest posts by Arzu Küçük Gürkan (see all)

Yazar hakkında

Arzu Küçük Gürkan

Doğayı,ailesini,arkadaşlarını,kitapları,şiirleri ve de şairleri,dost sohbetlerini,yemeyi,içmeyi,gezmeyi,görmeyi,sanatı seven ve bunlar için yaşayan bir zat-ı muhterem.

Yorum yaz