Masmavi Mutluluk: Saros Körfezi

Selin Çakır tarafından yazıldı

Yaz yaklaşıyor. Aklımız tatile, denize gidiyor. Planlarımızı çoktan yapmaya başladık bile.  Akıllarda hep Alaçatı, Bodrum… Halbuki doğal güzelliği, mükemmel denizi ile ünlü Ege’de o kadar çok gizli kalmış güzellik var ki…  İşte bu yazı denizin güzelliğini kıskanacak, muhteşem manzarasına saatlerce bakıp dalıp gitmek isteyen, bu sefer farklı bir yer olsun diyen günübirlikçilere gelsin.

ucmakdere

Uçmakdere

Aslında burası bir köy. Yani Alaçatı gibi yerlerde bulabileceğimiz otelleri, rahat konaklama alanlarını bulamıyoruz. Zaten burası pek konaklamalık bir yer de değil.  Aslında “Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler” tanımına girebilir. İlla da konaklayacağım diyenler için, yamaçta kamp alanları mevcut. Bence böylesi çok daha zevkli zaten!

Tepelerin denize bakan taraflarına açılmış, upuzun virajlı yollardan geçip ulaştığınızda sizi kendinizden alacak bir güzellikten bahsediyoruz. Evet, yolları gerçekten de oldukça virajlı ve tehlikeli. Fakat zirveye çıktığınızda Marmara Bölgesi’ni tepeden görmek muazzam bir şey. Özellikle sabahın erken saatlerinde ve gün batımlarında…

IMG_1250

Ayrıca motor tutkunlarının ve paraşüt yapmak isteyenlerin sıklıkla buluştuğu bir yer burası. Yamaç paraşütü yapmak isteyenler için 4 farklı atlayış noktası bulunmakta. Sırf yamaç paraşütü yapmak için gittiğim gün hocaların orada olmaması büyük şansızlıktı ama olsun, bu güzellik her şeye değer!

IMG_9608

Kömür Limanı

Saros Körfezi’nde bulunan Kömür Limanı da tıpkı Uçmakdere gibi kamp yapılacak yerlerden biri. Taş atsak dibe çöküşünü izleyebildiğimiz bir berraklığa sahip denizi adeta bir akvaryum niteliğinde. Hem bir sürü çeşit deniz canlısını barındırıyor, hem de denizin temizliğinden hepsini görebiliyoruz. Haliyle dalış yapmak isteyenlerin de sıklıkla uğradığı bir yer halinde. Denizi biraz taşlı, kestaneli ve soğuk. Ama bu zaten Saros Körfezi’nin bir özelliği sayılmaz mı ? :)

print

Yazar hakkında

Selin Çakır

Yorum yaz