İstanbul’un ”Bahar Sofraları” Armada Teras’ta kuruluyor!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Baharın en güzel tarafı belki de çiçeklerle kurulan bahar sofraları. Güneşin bizi yavaş yavaş ısıtmaya başladığı, açan çiçeklerin burnumuzu mest etmeyi başardığı bahar aylarında Sultanahmet’teki  Armada Hotel’in Armada Teras Restaurant’ına uğramaya ne dersiniz? Armada Teras’ta Mayıs sonuna kadar her Çarşamba akşamı bahar sofraları temasıyla birbirinden leziz yemekler sunuluyor. Açık ve kapalı bölümleri olan restoranın terasındaki manzara ise şahane. Gözünüz tarihi yarımadaya bakıyor, kulağınız ise eski İstanbul şarkılarında…Armada Teras, akşam yemeklerinin yanı sıra, düğünler ve kahvaltılar için de tercihe edilebilir. Bu manzaraya her özel etkinlik çok yakışır zaten!

armada teras- istanbul bahar sofralari

İstanbul Bahar Sofraları menüsünde elbette baş rölede bahar çiçekleri vardı. Başlangıç olarak gelen soğuk mezeler çok başarılıydı. Ben en çok çerkez tavuğu ve taramayı beğendim. Bu ikilinin yanı sıra masamızda pilaki, rus salatası, topik, turşu da vardı. Başlangıç menüleri için seçilen şarabımız ise Umurbey Sauvignon Blanc 2014’tü. Umurbey’in şarapları benim için gecenin en güzel şarabıydı.

armada teras restaurant- bahar sofralari

Dolunaylı bir gecede Armada Teras’ta bahar sofrasında sıra ara sıcaklara geldi. Nohutlu işkembe, kuzu sarma, Arnavut ciğeri ve pırasa köftesi masamıza kuruldu. Ben en çok pırasa köftesine ve Arnavut Ciğer’ine bayıldım. Lezzetlerin kıvamı yerinde. En önemlisi de yağ oranlarının çok dengeli ayarlanmış olması.

armada teras sultanahmet

Ana yemek olarak ise Girit kökenli Aheste Yahni (stifado) ile tanıştık. Yumuşacık kıvamında pişmiş bir yahniydi. Bezelyeli, fıstıklı pilav ile pek yakışmışlardı doğrusu. Pilavı fıstıklı ve sebzeli sevince bu tabak beni çokça mutlu etti diyebilirim. Midemde daha faza yer yok derken, zerdeyi görmemle, tatlı kaşığına davranmam bir oldu. Aslında basit bir tatlı. Ama benim en sevdiklerimden. Bu tatlıyı neredeyse her yöre sahiplenmiş. Bence bir yöre tatlısından ziyade bir mevsim tatlısı kendisi. Soğuk yenildiğinden yaza çok yakıştırıyorum.

İçkiler hariç 90 TL’ye şahane bir manzaraya karşı keyifli bir bahar menüsü deneyimi yaşayabilirsiniz. Mayıs sonuna kadar olduğunu unutmayın!

Armada Teras:

Adres: Cankurtaran Mah., Ahırkapı Sok. No:24
Tel: (0212) 455 4455

armada teras- restaurant

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz