Ekim’de ne izlesek, ne dinlesek, nereye gitsek?

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Ekim ayı etkinliklerin hız aldığı aylardan en tatlısı. Sinemadan, müziğe, sergiden, festivale dolu dolu bir ay var yine önümüzde. Peki ya Ekim ayında hangi etkinliğe gitsek? İşte sizin için seçtiğim şehir notları…

Babylon Bomonti’ye uğramak şart!
Bu sezon eğlencenin bir numaralı adresi Babylon Bomonti olacak.  Eski Bomonti bira fabrikasında bir ay önce açılan Babylon Bomonti yine şehrin en güzel konserlerine ev sahipliği yapacak. Serin ve fereah atmosferiyle tam puan alan mekan bahçesi ve yeni açılan cafe ve restoranlarıyla tam bir sosyalleşme alanı aynı zamanda. Ekim programı ise dopdolu. 14-15 Ekim’de Chinawoman ile delireceğiz. Ardından 20 Ekim’de Oh Land ile kulaklarımızın pası silinecek. Bunlar benim favorilerim tabii. Tüm programı buradan öğrenebilirsiniz. http://www.biletix.com/search/TURKIYE/tr#bomonti

Filmekimi yine dopdolu!
201503161655_iff-2015_-_YEARING_-_Film_Still_(1)

Her yıl merakla beklediğimiz Filmekimi’nin bu yıl 14.’sü düzenleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu sene 14’üncüsü düzenlenen Filmekimi’nin programı yine dopdulu. Vodafone FreeZone sponsorluğunda, İstanbul ayağı 3-11 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Filmekimi’nde, prömiyerini Sundance, Berlin, Cannes, Venedik, Toronto gibi festivallerde yapan ve bu festivallerden birçok ödülle ayrılan, Woody Allen, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Carlos Saura, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin imza attığı, aralarında Hollywood yıldızlarının da rol aldığı 46 film izlenecek. Filmekimi’nde Can Evrenol’un Baskın ve Ben Hopkins’in Hasret filmlerinin de Türkiye prömiyerleri yapılacak. 14. Filmekimi, İstanbul hariçinde Ekim ayı boyunca Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa ve Edirne’yi de ziyaret edecek.

Tuzlu Su tüm İstanbul’u sarıyor!
fft31_mf7229475

Tuzlu Su teması ile şehrin nerdeyse tümüne yayılan İstanbul Bienai’ni bi kerede gezmek zor. Bir çok ayağı olan 14. İstanbul Bienali’nin etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. 14. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleştirilen TUZLU SU: Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri başlıklı programda farklı sanatçı, bilim insanı, küratör, filozof ve kültürel aktivistlerin katılımıyla gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler sanatseverlerle buluşuyor. TUZLU SU: Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri’nin detaylı tüm programı 14b.iksv.org/events adresinden takip edilebilir.

Hamlet’i hiç böyle görmediniz…
hamlet-5
Hamlet sevmeyen var mı? Peki ya bugüne kadar izlediğinin tüm Hamlet oyunlarını unutun desek… İstanbul Kültür Sanat Vakfı Ekim ayında, Danimarka Kültür Enstitüsü’nün desteği ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi‘nin mekân sponsorluğunda, sahnelendiği her yerde büyük beğeni toplayan özel bir gösteriye ev sahipliği yapıyor. Teatral performanslarıyla İstanbullu müzikseverlerin yakından tanıdığı İngiliz kabare-punk topluluğu The Tiger Lillies bu kez Shakespeare‘in ünlü trajedisi Hamlet‘in benzersiz bir yorumuyla üç gece İstanbul’da olacak. The Tiger Lillies ile ödüllü yönetmen Martin Tulinius yönetimindeki Danimarkalı tiyatro topluluğu Theatre Republique prodüksiyonu “The Tiger Lillies Perform Hamlet”, 15 Ekim Perşembe, 16 Ekim Cuma, 17 Ekim Cumartesi akşamları Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi‘nde izleyicilerle buluşacak.

Pink Martini yine bizimle!
m_G13501_Hero_IMG_3454_RGB_hi-credit Holly Andres_small

İzlemeye, dinlemeye doyamadığımız grup Pink Martini yine bizlerle buluşmaya geliyor. Pink Martini Avrupa Turnesi Kapsamında 18 Ekim’de İstanbul’da Volkswagen Arena’da! Her yıl dinlesek de doyamadığımız bu konseri yine kaçırmayalım derim. Samurayların aşk şarkılarından 1930’ların Küba müziğine, Fransız şansonlarından Brezilya sokak şarkılarına kadar dinlemesi en keyifli şarkıları tozlu raflardan bulup çıkaran topluluk, China Forbes’un kulak pası silen sıcak vokali ile yine unutamayacağınız bir konser için Pasion Turca organizasyonu ile 18 Ekim’de Volkswagen Arena’da.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz