Bir minik ‘’bikini’’ hikayesi…

Firdevs Solak tarafından yazıldı

Biz kadınlar “Louis Reard”a  minnet duyuyoruz. Çünkü üzerimizdeki fazlalıkları sayesinde atıyoruz. Her şey yaz için, her şey o hayallerdeki bikiniye girebilmek için.Bazılarımız hazırız, bazılarımız yola devam ediyoruz, güneş kendini geç de olsa göstermeye başlamışsa bikini araştırmalarına girebiliriz…

IMG_7994

İki parçalı bir deniz giysisi olarak da tarif edilen bikinin ilk örnekleri 2.dünya savaşı sonrası Fransa plajlarında görüldü.Fransız modacı Louis Reard 5 Temmuz 1946 yılında Paris’te ilk bikiniyi tanıttı.O zamanlardan bu zamanlara gelene kadar bikiniler değişti tabii. Bikini ve mayo modası oluştu, bir çok marka tarafından her yaz farklı koleksiyon hazırlandı.Benim bikiniyle tanışmamsa, sevgili aile dostumuz “Argento” mayo markasıyla çok küçük yaşlarda başladı. Şimdilerde kendisine web sitelerinden ve farklı satış noktalarından ulaşabilirsiniz.

Her yaz daha değişik bikiniler mayolar göz önüne çıkıyor. Bu yaz yine transparan mayolar, yüksek bel bikiniler var. Transparan desenli mayolardan güneşlenme nedeniyle uzak durabilirsiniz ya da benim gibi yaz akşamlarında mini şortlar ya da salaş pantolonlarla kombinleyebilirsiniz.

IMG_7813

Bikinileri nasıl koruyalım?

Bikinilerinizi korumanız da şart. Güneşte fazla kalan üzerinizde kurumaya bırakılan bikinilerin ömrünü önemsemeseniz de, sağlığınız için sık değiştirmekte fayda var. Ve deniz sonrasında duş almadan güneş ile kurutmaya bırakmamalısınız. Aksi taktirde ömrünü kısa tutar belki bir sonraki yaz kendisini giyemezseniz bile… Güneş kremleri spreyleri ve tuzlu su nedeniyle bikinilerinizin ve mayolarınızın ipleri ve kumaşları çabuk deformasyona uğrayabilir. Bu yüzden ömürleri sezonluk olabilir.  Benim tavsiyem ne kadar dikkatli olursanız olun, daha kaliteli daha sağlıklı, daha kullanışlı mayo ve bikinileri tercih etmeniz.

IMG_8388

Hangi bikiniyi nerede giyelim?

Bikini ve mayonuzu kullanacağınız yerde mühim elbette…Kendi deneyimlerimden yola çıkarak ufak ipuçları vereceğim;

-Desenli transparan mayo ve bikinilerinizi öğleden sonraları güneş etkisini yitirmeye yüz tuttuğu vakitlerde, meşhur beach partilerde kullanabilirsiniz…Aksi halde desen desen bronzluklarınızla ne giyeceğinizi şaşırıp, tatilinizi sonlandırabilirsiniz…yapacağınız tatil uzun ve siz güneşi çok seviyorsanız, bikini ile bronzlaşıp son günlerde mayo kullanmanız…

Mayo ve bikini tasarımcıları giderek fazlalaşırken, öyle çok seçeneğiniz var ki her gün aynı bikiniyi giymek yerine bikini ve mayolarınız arasında kararsızlığa düşüp gün içinde değişime gidebilirsiniz. Sağlık açısından ve olası kazalara karşı mutlaka yanınızda yedek parçanızı da bulundurmalısınız.

IMG_7911

-Benim öyle bir bikini dolabım var ki, Akdeniz’de ve Ege’de giyilecekler diye ayrı ayrı bavula giriyorlar. Tuzlu sular ,sıcak ve soğuk sular…Ve sabah öğle ve akşam diye 3’e ayrılıyorlar… Sabah güneş henüz yüzünü göstermeden deniz buz gibiyken tek parça mayo giymekten hoşlanıyorum. Öğle saatlerinde biraz bronzluk için bikinilerden yanayım, ve akşam saatleri yine tek parçaya dönüş ve akşamla birleşen plaj partileri için transparan kıyafet görevi gören mayolar yine tercihim.

-Mayo ve bikini şimdilerde ayrı bir sektör oldu olmasına lakin benim planlarım programlarım ve bikini mayo çılgınlığım eskiye dayanmakta. Çok önceleri böyle enteresan bikiniler ve çeşitler yokken match yöntemiyle alt üstleri karıştırıyordum, şimdilerde o da moda oldu.Bikinilerinizi desenli üstlerle kombinleyebilirsiniz…

-Plajda giyilen terliklere ve süslü püslü elbiselere hiç girmiyorum tercih meselesi, ben bikinide çılgınlığı seviyorum. Plajda hasır parmak arası terlikler ve şortlar giymeyi rahatlığı daha çok seviyorum.

IMG_8392

Favori bikini markam: Oye Swimwear

Son birkaç yıldır tercih ettiğim ve kalitesinden şüphe duymadığım Oye Swimwear bikiniler ve mayolar vazgeçilmezim. Onlar sayesinde Egeymiş,  Akdenizmiş, su çok tuzluymuş diye ayırmalarım bitti. Yıpranmıyorlar ve çok güzel modellere sahipler. Günün her saati dilediğinizi giyip, her parti için seçtiğiniz mayonuzla gecenin yıldızı olabilirsiniz:)

Geç gelen güneşi kaybetmekten korkmadan, fazlalıklarınızdan kurtulmuş en güzel bikinileri mayoları bulmuş olarak, güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle…D vitamininiz bol olsun.

print

Yazar hakkında

Firdevs Solak

Yorum yaz