10. Contemporary İstanbul başladı!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

4 gün boyunca İstanbul’a çağdaş sanat karnavalı yaşatacak olan Contemporary İstanbul dün akşam başladı.10’uncusu gerçekleşen Contemporary İstanbul’da dünyanın ve Türkiye’nin en iyi çağdaş sanat eserlerini görebilirsiniz. Sabah saatlerini tercih etmenizi özellikle öneriyorum. Zira her geçen gün çağdaş sanat sevdalıları çoğalıyor ve eğer geç kalırsanız kalabalıktan fuar alanı yeterli düzeyde gezemeyebilirsiniz. Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi alanında düzenlenen Contemporary İstanbul’a rahat spor ayakkabıları ile gelmenizi de tavsiye ederim. Gezdikçe ayaklarınızda oluşan ağrılar size ”çağdaş sanat” da bir yere kadar dedirtebilir. Kolay değil tam 102 galeri gezilecek. Tabii fuar alanına girince ‘moda defilesine mi geldim acaba?”  diye şaşırabilirsiniz de.

Kadriye İnal

Kadriye İnal

23 galeri ilk defa ağırlıyor Contemporary İstanbul. Bazı eserleri geçen senelerde geldiyseniz görmüş olabilirsiniz.
Contemporary İstanbul, Contemporary Tehran (Tahran’dan Çağdaş Sanat) adı altında gerçekleştirilen “Focus” bölümünde İran sanatını temsil eden, Nasser Bakhshi (Aaran Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Gallery), Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery), Moreshin Allahyari (Lajevardi Foundation) ve Houman Mortazavi (Dastan’s Basement) gibi önemli sanatçılar yer alıyor.

BerlinArtProjects

BerlinArtProjects

Assar Gallery, Aaran Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation ve Shirin Gallery gibi Contemporary Tehran’ın katılımcı galerilerinden, 1950- 1960 yılları arasında başlayıp günümüze kadar uzanan İran modern sanatını işleyen ve toplamda 600 eserin bulunduğu özel koleksiyon ‘The Mobarqa Collection’ Contemporary İstanbul’un dikkat çeken sergilerinden.

DONADINI

DONADINI

Bedri Baykam

Bedri Baykam’ın tablosundaki kızı kendime benzettim:)

Türkiye’deki sanat anlayışına yeni bir soluk getiren yeni medya sanatının en dikkat çeken eserlerinin yer aldığı ‘Plugin’ ise bu yıl Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Contemporary Istanbul’un en çok ilgi gören bölümlerinden olan Plugin üçüncü yılında; galerileri, mimarlık & tasarım stüdyolarını, yeni medya ile ilgili yaratım atölyelerini, oyun laboratuvarlarını, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında ve tek bir alanda bir araya getiriyor.

Gazi Şansoy

Fuarda ilginç olan diğer eserler ise şöyle;

Mike Dargas

Mike Dargas

Bahadır Baruter

Bahadır Baruter /Mukadderat

20151111_193357
20151111_193512

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz