Dopdolu Bir Cunda Rehberine Hazır Mısınız?

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Cunda Rehberi’ne başlamadan önce Cunda deyince aklıma gelen ilk üç şeyi söylemek istiyorum; ”adanın kralı biziz” diyen kediler,  sonsuz ve bir o kadar masmavi deniz ve leziz Ege mutfağı… Bu üçlünün birbirine en çok yakıştığı Cunda, Ayvalık’ta bulunan 22 adadan biri olup içinde yerleşim olan tek ada. Heyecanlandınız biliyorum . Cunda’ya nasıl gidilir, nereler gezilir dediğinizi duyar gibiyim. Cunda’ya uçakla ulaşım için bulunduğunuz şehirden Edremit Havaalanı’na inmeniz gerekiyor. Ortalama 45 dakika süren bir yolculuk sonrasında Havaşlar ile Ayvalık Marina’ya, oradan da tekne ile ya da dolmuşlarla Cunda’ya geçebilirsiniz. Bu arada Borajet’in havaşları ücretsiz.Otobüs ile Cunda’ya gidecekseniz, önce 7 saat süren Ayvalık otobüslerine binecek ardından yine Cunda tekneleri ya da dolmuşlarını tercih edeceksiniz. İzmir’den 3 saatte Cunda’ya gelmek de mümkün. İstanbul- Cunda arası kendi aracınızla ortalama 520 kilometre kadar bir mesafede. Hadi artık Cunda’ya indiysek Cunda’da nereye gidilir, nerede kalınır, ne yenir ne içilir biraz da onları konuşalım.

cunda-adasi (69)

cunda-adasi (68)

Cunda’da Butik Otel Tavsiyesi…
Cunda adasında 2 tane köprüyü geçtikten sonra ulaşıyorsunuz. Renkli demiz parmaklıkları olanı 1964 yılında inşa edilen Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü sayılıyormuş. Yunanlılar buraya ‘’kokulu ada anlamında’’ Moshonisia derlermiş. Sahil şeridinde çok otel yok ama biz bulduk bile adı Cunda Mavi:)

cunda-adasi (13)

Cunda Mavi Otel

Genellikle oteller biraz daha kıyıdan uzakta kalıyor. Cunda’da eski bir Giritli ailenin evinde konaklamak isterseniz heme taş duvarlı odaları hem merkezi konumu hem de lezzetleri ile Cunda Mavi Butik Otel’i tavsiye ederim. Detaylarına Cunda Mavi yazımdan ulaşabilirsiniz.

cunda-adasi (8)

Cunda’da Ne Yenir?
Cunda’da tıpkı Ayvalık’ta olduğu gibi rakı-balık yapmadan dönmek ayıplanıyor. Sahil şeridi boyunca pek çok restoran var. Biz Cunda Mavi’nin yemeklerine bayıldık. Özellikle mevsimindeyseniz papalina balığı, kabak çiçeği dolması ve Girit mezelerine bayılırsınız.

cunda-adasi (46)

Cunda Mavi Otel Restaurant

Cunda Mavi’nin kahvaltısı da sabahlarınıza eşlik etsin sakın unutmayın. Hepsi yerel lezzetlerden oluşan nefis bir kahvaltı bu. O pişilere doyamayacaksınız:)

cunda-adasi (14)

Cunda Mavi Kahvaltı

Hemen deniz kıyısına kurulmak isterseniz Balıkçı Bahtiyar da favorimiz oldu. Sübyesi, girit ezmesi ve ızgara ahtapotu nefisti.

cunda-adasi (11)

Balıkçı Bahtiyar

cunda-adasi (29)

Taş Kahve

Kahve seviyorsanız soluğu Taş Kahve’de alacaksınız. Taş Kahve sizi öncelikle mimarisi ile büyülüyor. Neo-Klasik mimari yapısı, Sarımsak Taşından duvarları, geniş camlı pencereleri ile 150 yıllık bir tarihin içinde , bahçesinde oturmak çok keyifli. Burası yerel halkın buluşma noktası. Rumlardan kalan Taş Kahve’de fotoğraftaki amcalarla ettiğimiz sohbete göre eskiden çok görkemli eğlenceler düzenlenirmiş. İyi sesler sahne alırmış. Sonuç olarak buraya mutlaka geleceksiniz.

cunda-adasi (16)

Taş Kahve

Cunda’nın meşhurlarından biri de dondurma. Cunda’da dondurma Dondurmacı Cemal’de yeniyor. Karadut ve damla sakızı ikilisi en iyisi. Sos koydurtmayın… İnanılmaz iyi.

cunda-adasi (7)

Dondurmacı Cemal

Hala hızınızı alamadıysanız Cunda’da meşhur lezzetler bitmez. Hemen sahil şeridindeki Lokma İmparatoru’ndan lokmanızı alın ama porsiyonlar çok büyük geliyor, ölçülü alın derim.

cunda-adasi (33)

Yine Cumhuriyet Fırını’ndan çam kozalağında pişmiş simit de kahvaltınıza eşlik edebilir.

cunda-adasi (41)

Ay birde Karadeniz Pastanesi’ne de uğrayıp lorlu, sakızlı kurabiyelerinden yemelisiniz.

cunda-adasi (15)

cunda-adasi (61)

Ancak Cunda’da Ayvalık tostu yemeyin. Tekneyle püfür püfür geçip Ayvalık’ta manzarasına mı tostuna mı bayılacağınızı bilemeyeceğiniz Açelya Cafe’de yiyin.

cunda-adasi (70)

Açelya Cafe

Cunda’da Nereleri Gezelim?

Cunda’nın merkezindeki sahil şeridini sık sık gezeceksiniz zaten. Buradaki kedicikleri sevmeden bırakmayın. Teknelere el sallayın. Püfür püfür esen Cunda rüzgârına karşı kahvenizi, rakınızı için, mezelerinizi, buzlu bademlerinizi dondurmalarınızı yiyin.

cunda-adasi (10)

Cunda’nın Cumhuriyet meydanında tarihi Rum evlerini, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını arşınlamayı da unutma. Buralarda bol bol fotoğraf çektirip yine her taşın altından çıkan bebek kedilerle oynamayı da es geçme.

cunda-adasi (31)

cunda-adasi (17)

cunda-adasi (39)

Ara sokaklarda pek çok butik, restoran, tarihi fırın ve doğa ürün satan dükkanlar var. Bence bir gir bak ne var ne yok. Özellikle seramik seviyorsanız Heves Berksu’nun atölyesine uğrayın. Burada hem seramik takılar hem tabak çanaklar bulabilirsiniz.

cunda-adasi (44)

Heves Berksu

Sokakları sanat dolu Cunda’nın. Aynı sokakta Cunda’nın ilk sanat galerisi olan Buddha Art’a da uğramayı da ihmal etmeyin resim seviyorsanız. Adada yaşayan Fotoğraf Sanatçısı Emine Berkan, Floret Desaban ile birlikte Ada’ya ilk sanat galerisini kazandırmış.

cunda-adasi (42)

Buddha Art

Arnavut kaldırımlı sokaklar sizi Taksiyarhis Kilisesi’ne götürecek. Burası çok görkemli bir kilise. Başınız dönecek görkemden. Taksiyarhis Kilisesi’ne Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından, 1873 yılında, eski temelleri üzerine Anakent (Metropol) Kilisesi olarak inşa edilmiş. Adanın en önemli anıtı kabul ediliyor. 2011 yılından beri kilisenin koruması ve restorasyonu Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na tahsis edilmiş. Yani burası aslında bir müze aynı zamanda. Koleksiyon, Rahmi M. Koç Müzesi İstanbul ve Ankara Müzeleri’nin bir benzeri gibi. Teknede oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine olmak üzere geniş bir yelpaze var.

cunda-adasi (22)

Taksiyarhis Kilisesi

cunda-adasi (23)

Biraz daha tepeye tırmanın ve nefes kesen bir Cunda manzarası için tepedeki yel değirmenine yani Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’na çıkın. Buradaki kafede oturup soluklanabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

cunda-adasi (55)

Burası 1924 yılında aslında yaşanan mübadele (zorunlu göç) sonrası tahrip olmuş ana manastıra bağlı bir şapel. Şapelin arkasındaki büyük bir olasılıkla manastıra un sağlayan değirmenden geriye kalan ise sadece temel taşları. Yine de çok güzel. Harap bir şekilde kalan değirmen ve kilise; Rahmi M. Koç’un kültür varlığı olan bu eski eserlerin kurtarılmasına yönelik girişimleri ile restore edilmiş . Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in ve eşinin ismi verilmiş. Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı bu kitaplığa bağışlamış.

cunda-adasi (53)

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

cunda-adasi (56)

cunda-adasi (51)

Cunda’da Nerede Denize Girilir?
Cunda’nın merkezinde denize giremiyorsunuz. Bu üzücü tabi. Eğer aracınız yoksa biraz sıkıntılı plajlara ulaşmak. Konakladığınız otellerin anlaşması var ise adanın arkasında kalan beach’lere gidebilirsiniz.

cunda-adasi (6)

Pateriça Koyu

Mutlaka koltuk değneği anlamına gelen Pateriça Koyu’na gidin. Buradaki Bıyıklı Beach’i özellikle tavsiye ediyorum. Geniş plaj alanı, iskele ve loca alanları, iç kısımda kalan yeşil bölgede ağaçlar altındaki dinlenme alanlarıyla bence çok şirin Bıyıklı Beach.

cunda-adasi (4)

Bıyıklı Beach

Evcil hayvan dostu olduğunu da hatırlatalım. Ayrıca burada yel değirmeninde konaklama şansınız dahi var. Eski Rum evlerinden yapılan odaları ve çadır seçeneklerini de düşünebilirsiniz.
cunda-adasi (3)

cunda-adasi (2)
Denizi harika, bangır bangır müzikle sizi rahatsız etmiyorlar. Biz çok sevdik.

cunda-adasi (62)

cunda-adasi (65)

Bıyıklı Beach

Ayrıca Tekne turuna da çıkmanızı öneriyorum. Zira Cunda’da çok güzel koylar var. Maden Adası, Pınar adası, Poyraz adası koyları size Maldivleri aratmayacak. Özellikle Maden adasında mutlaka tekneden atlayıp kıyıya yüzün. Kalabalık olmayan tekneleri tercih edin ki keyfini daha güzel çıkartın.

cunda-adasi (26)

cunda-adasi (28)

Sırayla pek çok güze Halk plajı isterseniz Çataltepe’ye gidebilirsiniz. Bir de Tımarhane adası var burada. Hakkında ilginç hikâyeler var. Rumların zamanında içkiyi fazla kaçıranlarla akli dengesi bozuk olanlar Cunda Tımarhane Adası’na götürülerek burada bırakılırmış.

cunda-adasi (5)

Tımarhane adası

Cunda’dan Ne Alınır?
Vallahi Cunda’dan pek çok şey alınır. Taş kahvenin arkasında pek çok peynirci var. mutlaka sepet peyniri ya da Cunda tulumu alın. Biz bayıldık. Şarabın yanına çok yakışıyor.sepet_peyniri

Cunda Özlemi’nden zeytinyağı ve sabun aldık. Zeytinyağı çok kendine has. Sabunu mis gibi. Dönüşte bir güzel kahvaltımıza eşlik etti  zeytinyağı…

13900196_1057001827724552_4353026271558208490_n

Girit leblebisi biraz sert olsa da sevenleri için güzel olabilir. Sele zeytini, sakızlı kurabiye de mutlaka almak isteyecekleriniz arasında.

cunda-adasi (59)

cunda-adasi (60)

cunda-adasi (9)

 

cunda-adasi (30)

cunda-adasi (48)

cunda-adasi (50)

cunda-adasi (67)

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

1 Yorum

  • Merhaba, bir Ayvalıklı olarak öncelikle çok güzel bir tanıtım olmuş. Elinize sağlık. Sizden bir ricam olacak; Cunda'da nereleri gezelim başlığı altındaki kedili fotoğrafı tarfaımla paylaşırsanız çok mutlu olacağım. Şahsi kullanım içindir… Teşekkür ederim şimdiden :)

Yorum yaz