Hafta Sonunu Evinizde Geçirmenizi Sağlayacak 10 Fikir!

Bir süredir hafta sonu planı için dışarı çıkmayı istemez bir hale mi geldiniz? ”Dışarısı çok kalabalık” ”fahiş alkol fiyatları”, ”saygısız mekan işletmeleri”, Tüm mekanlar birbirine benziyor ”, ”kalitesiz yiyecek sunumu” gibi nedenlere sahipseniz yalnız olmadığınızı hatta giderek çoğaldığınızı bilin. Özellikle son bir yılda arkadaşlarıyla dışarı çıkmak yerine evinde partileyen, sıcak bir akşam yemeği ya da kahvesi içenler çoğaldı. Çünkü dışarıda karşılaştığımız bazı şeyler çoğumuzda tam anlamıyla hayal kırıklığına neden oluyor..İşte hayal kırıklığına yer bırakmayacak, size evinizi sevdirecek 10 fikir ile yaz gelene kadar evlerinizi şenlendirmenin yolları…

Seyahat odaklı bir gece düzenleyin!

Bir öncesi seyahatiniz bu konuda size ilham verebilir. Örneğin Küba’ya gittiyseniz Küba gecesi ile arkadaşlarınıza bambaşka bir akşam hazırlayabilirsiniz. Seyahatten getirdiğiniz içkiler ile yerel kokteyller hazırlayın, bölgenin yemeklerini araştırıp benzer bir menü ile masa kurun. Müzik listenizi önceden yapın ve herkesi dansa davet edin. Eğer bölge ile ilgili getirdiğiniz eşyalar, şhot bardakları, yiyecekler varsa da fotoğraflarla birlikte arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Ülke içinde bir geziniz olduysa, örneğin benim Elazığ gezim gibi onu da mutlaka değerlendirin. Yöreye özgü dilim dolma yemeği, bölgenin meşhur şarabı Kayra Öküzgözü, Elazığ pazarından aldığım orcik, ağın leblebisi, çayda çıra öğrenme videoları eşliğinde keyifli bir Elazığ gecesi düzenlemek mümkün. Gakkoş şapkasıyla fotoğraf çekimi köşesi de hazır! Küba gecemin detaylarını buraya yazmıştım. 

Rekabete Kendinizi Fazla Kaptırmayın:)

Hala tabu, monoply, jenga gibi kutu oyunları hepimizin favorisi. Dilerseniz buna kendi ürettiğiniz oyunları da katabilirsiniz tabii. Konsepti oyun olan, rekabetin bol olduğu bir geceye hafif lezzetler ve içkiler de eşlik etsin. Sonrasında zamanın nasıl geçtiğini asla anlamayacaksınız. Oyunun galibine ödül, sonuncusuna ceza vermeyi unutmayın! Bir de masada fazla hırslanan taraf siz olmayın:)

Mutfağınızı Workshop Alanına Çevirin!

Mutfakta olmaktan keyif alıyorsanız neden tüm geceyi mutfakta daha önce denemediğiniz, dışarıda yemeye doyamadığınız lezzetleri hazırlayarak geçirmiyorsunuz? Mesela sevdiğiniz bir restoranda sipariş ettiğiniz hamburgeri ekmeğinden, köftesine, patatesinden sosuna kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızın her biri kendi farklı tarifini de ortaya koyabilir. Sonrasında uzun bir masada kendi el emeğinizin tadını çıkarın ve birbirinizi puanlayın:) Bu bir başka gün browni , bir başka gün makarna olabilir… Risotto tarifi burada.

Şarap, Bira, Kokteyl Tadımı

İçki içmeyi sadece sarhoş olmak için değil damak tadınız için de tercih ediyorsanız, evinizi bir koktyel barına, bira evine ya da şarap tadım atölyesine çevirebilirsiniz. Bira eviniz için bira yanına yakışan lezzet listesini çıkarın. Peynir, çıtır tavuk, ciğer, patates ve et de olabilir. Metro Market’ten satın alabileceğiniz farklı ülkelere ait çeşitli biraları deneyip, tatlarını, biranın hikayelerini konuşabileceğiniz bir masa kurun.

Seçiminiz kokteyl barından yanaysa vodkanız, cin ve rom’unuz hazır olsun. Meyveler ve kokteyl tarifinize göre malzemeleri de hazırlayın. Yanına minik atıştırmalık yiyecekler ile chill out müzikler seçmeyi unutmayın. Bakalım kimin kokteyli en güzel olacak?

Sanat ve Edebiyatsız Yaşayamazdık!

En keyif aldıklarınız arasında sanat ve edebiyat varsa. Arkadaşlarınızla birlikte okuduğunuz bir kitabı evinizde değerlendirmeye ne dersiniz? Bu elbette birlikte ya da ayrı ayrı izlediğiniz bir film ve oyun, sergi de olabilir. Kitap, oyun ya da film… Hangisini seçtiyseniz konusuna, hikayenin zamanına uygun bir konsept seçebilir ve belki kostümlerinize belki o akşam yiyeceğiniz yemeklere ya da içkilere belki de evinizin atmosferine bir kaç detay ekleyebilirsiniz. Bir mum, uzun bir ağaç dalı ya da bal kabağı da iş görebilir:) Kitapta sıklıkla konuşulan bir yemeği, tatlıyı yapmak, baş roldeki kadının benzer şapkasını takmak gibi basit şeyler bile akşamınızı renklendirebilir.

Evinizde Garage Sale Düzenleyin!

Eğer elden çıkarmak istediğiniz eşyalar, koleksiyonlar ya da seyahatlerinizde aldığınız bazı malzemeler varsa evinizde takas, dilerseniz bol indirimli ya da açık artırma gecesi ile elden çıkarabilirsiniz.  Sandığınızdan çok daha keyifli olabilir. İsteyen satış sonucunu bir yardım kuruluşuna da bağışlayabilir. Takas sistemi de oldukça eğlenceli olabilir. Böylece gereksiz eşyanızı isteyen birine kavuşturup evinizin ya da kendinizin ihtiyacı olan yeni bir eşyaya sahip olursunuz. Geceyi hareketli kılacak müzik ve atıştırmalıkları da ihmal etmeyelim.

Mısırlar Hazır Mı? Netflix Gecesi!

Neredeyse en çok konuştuğumuz konulardan biri de yabancı diziler. Netflix’te yeni sezonu gelmiş o çok sevdiğiniz dizinizin 3 bölümünü aralıksız şekilde arkadaşlarınızla izleyebilirsiniz. Hem de en sevdiğiniz yemekler ya da aperitif yiyecek ve içecekler eşliğinde. Hem belki sonrasında ilk 3 bölümü değerlendireceğiniz şahane bir sohbete dahil olursunuz ve yepyeni dizi önerileriyle  dolup taşarsınız.

Bakım Zamanı!

İşte en sevdiğim gecelerden biri. Önce en sevdiğiniz yiyeceklerden oluşan bir masada keyifli bir yemek ve ardından bakım zamanı! İster en son öğrendiğiniz ve denemek istediğiniz saç bakımını dilerseniz uzun süredir denediğiniz ve sonuçlarını çok sevdiğiniz cilt temizleyici fırçanızı kız arkadaşlarınız ile paylaşın. Geceye hafif ve yormayan bir romantik komedi açıp, biraz dans ve güzellik dedikodusu eklemeyi de unutmayın. Sabah kahvaltıdan önce yoga ile başlamayı da…

Ronaldo mu Messi mi?

Erkekler sizi de unutmadık. Kimin evinde Play Station ya da X Box varsa onun evinde toplanıyoruz isimli whatsapp grubunu kurun ve gecenin içkilerini, çerezlerini yanınızda götürün. Öncesinde karnım sağlam şekilde doysun diyen varsa kursun o mükemmel yemek masasını. Sonrası gelsin Ronaldo’lar Gitsin Messi’ler.. gece uzun.

Konunun Dışına Çıkmak Yok!

Biraz sohbete ne dersin? Evinizde kahve makinesi, cezve , moka pod , french press artık ne varsa hazır olsun. Taze bir kahve çektirin ve ister kendiniz evde hazırlayın ya da sevdiğiniz bir pastahaneden lezzetli kurabiyeler sipariş edin. Buluşmanıza bir sohbet konusu belirleyin ve sadece bu konuda konuşacağınız konusunda sözleşin. Örneğin bir sahil kasabasına yerleşmek, astroloji, sağlıklı beslenme ya da olumsuz düşüncelerden uzaklaşmak gibi… Öncesinde araştırma yapmak, bir şeyler okumak, izlemek faydalı olabilir. Kahvenizi yudumlarken herkes konu hakkına fikirlerini anlatmaya başlasın. Konuştukça azalıyor insanın derdi korkusu…

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz