Seyahat Ederken Korona Virüsünden Korunmanın Yolları

Çin’in en kalabalık şehirlerinden Wuhan’da başlayan korona virüs salgını en az 100 kişiynin ölümüne ve 4.600’den fazla kişinin hastalığa yakalanmasına neden oldu. Hastalık Çin dışında en az 16 ülkeye daha yayıldı. Bunlar ; Avustralya, Kamboçya, Kanada, Fransa, Almanya, Fildişi Sahili, Japonya, Malezya, Nepal, Singapur, Güney Kore, Sri Lanka, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam ve bir kaç vaka da olsa Fransa ve Almanya 

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi (JHU) araştırmacıları , virüsün dünyaya yayılmasını izlemek için çevrimiçi bir harita oluşturdular. Bu linkten haritayı inceleyebilirsiniz.

İlk başta uzmanlar büyük olasılıkla bir deniz ürünleri pazarından kaynaklanan corona virüsünün sadece hayvanlardan insanlara yayılabileceğini düşündüler ancak korona virüsü solunum yolu ile insandan insana yayılmaya başladı. Korona virüs ailesi, tipik olarak solunum sistemini etkileyen büyük bir virüs grubudur. Koronavirüsler, soğuk algınlığı, zatürre ve şiddetli akut solunum sendromu (SARS) gibi hastalıklara yol açabilir. Kasım 2002’den Temmuz 2003’e kadar Çin’de 8.000 vaka ve 774 ölümle sonuçlanmıştı.

Seyahat Ederken Korona Virüsünden Korunmanın YollarıSalgının zamanlaması ise oldukça endişe verici. Çünkü yüz milyonlarca insan ,25 Ocak’ta başlayan ve 8 Şubat’a kadar süren Ay Yeni Yılı kutlaması için Çin’e ve Çin içerisinde seyahat ediyor. Seyahatler de bu tip virüslerin hızlıca yayılmasına neden oluyor. British airways ve pek çok uçuş firması Çin’e uçuşlarını durdurmuş durumda. 

Seyahat Ederken Korona Virüsünden Korunmanın Yolları
Foto: nationalgeographic.com

Sık seyahat eden biriyseniz korona virüsünden korunmak için sağlık uzmanlarının tavsiye ettiği bu önlemlere dikkat etmenizde fayda var.

  • Gezginler, hasta olanlarla, özellikle de soğuk algınlığı semptomları olanlarla yakın temastan kaçınmalıdır. Wuhan korona virüsüne yakalanan insanlar ateş, titreme, baş ağrısı, nefes almada zorluk ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gösteriyor. Ayrıca öksürük veya burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomları gösteren kişilerle temastan kaçınmak gerek. Maske takmak çok belirgin bir fayda sağlamıyor.
  • Seyahat sırasında ellerinizi ve yüzünüzü en az 20 saniye iyice yıkadığınıza emin olun. Ayrıca ellerini ve yüzünü yıkadığına emin olmadığınız kişilerle el, yüz temasında bulunmayın.
  • Çin ve çevresindeyseniz canlı hayvanlardan, pazarlardan uzak durun.Zira Bilim adamları, Wuhan virüs salgınının canlı hayvanların satıldığı yerel bir deniz ürünleri pazarında başlamış olabileceğini düşünüyorlar . Şimdiye kadar, kanıtlar, yarasalardan yılanlara atlamış olabileceğini gösteriyor .
  • Virüs ABD ve Avrupa’ya ulaşmadan önce Asya’ya yayılmaya başladı. Bu nedenle Asya’ya seyahate edeceklerin önlem almaları, zorunlu değilse seyahatlerini ertelemeleri tavsiye ediliyor.
  • Bağışıklık sisteminin güçlü olması bu dönemde çok önemli. Bağışıklık sistemini güçlendiren, zencefil, zerdeçal gibi yiyecekler ile genel beslenme sağlık durumunuzun iyi olmasına özen gösterin.

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz