Seyahat Ederken Corona Virüsünden Korunmanın Yolları

Çin’in en kalabalık şehirlerinden Wuhan’da başlayan Corona virüs salgınında (Covid-19)  hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 58’e çıktı. Yeni tip corona virüsü (Covid-19), dünya genelinde 89 binden fazla kişiye bulaştı. Türkiye’nin komşuları Azerbaycan,İran, Yunanistan, Irak ve Gürcistan’da corona virüsü vakaları tepit edildi. Ermenistan’da bir vakanın görüldüğü duyuruldu. Virüsün görüldüğü ülkelerin sayısı 60’ı aştı. Yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre, vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor:
Güney Kore 4 bin 212, İtalya 1701, İran 978, Japonya 961, Fransa 130, Almanya 129, Singapur 106, ABD 80, İspanya 74, Bahreyn 47, Kuveyt 56, Tayland 43, İngiltere 35, Malezya 29, Avustralya 29, Kanada 24, İsveç 22, Birleşik Arap Emirlikleri 21, Irak 19, Norveç 19, İsviçre 18, Vietnam 16, Avusturya 14, Lübnan 10, Hollanda 10, İsrail 10, Yunanistan 7, Hırvatistan 7, Umman 6, Ekvador 6, Finlandiya 6, Rusya 5, Pakistan 4, Meksika 4, Hindistan 3, Filipinler 3, Romanya 3, Gürcistan 3, Danimarka 3, Çekya 3, Katar 3, Brezilya 2, Belarus 2, Belçika 2, Endonezya 2, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Mısır 1, Afganistan 1, Azerbaycan 1, Kuzey Makedonya 1, Estonya 1, Yeni Zelanda 1, Nijerya 1, Litvanya 1, Monako 1, San Marino 1, İrlanda 1, İzlanda 1, Dominik Cumhuriyeti 1, Ermenistan 1.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi (JHU) araştırmacıları , virüsün dünyaya yayılmasını izlemek için çevrimiçi bir harita oluşturdular. Bu linkten haritayı inceleyebilirsiniz.

İlk başta uzmanlar büyük olasılıkla bir deniz ürünleri pazarından kaynaklanan corona virüsünün sadece hayvanlardan insanlara yayılabileceğini düşündüler ancak korona virüsü solunum yolu ile insandan insana yayılmaya başladı. Korona virüs ailesi, tipik olarak solunum sistemini etkileyen büyük bir virüs grubudur. Koronavirüsler, (CoronaVirüs) soğuk algınlığı, zatürre ve şiddetli akut solunum sendromu (SARS) gibi hastalıklara yol açabilir. Kasım 2002’den Temmuz 2003’e kadar Çin’de 8.000 vaka ve 774 ölümle sonuçlanmıştı.

Seyahat Ederken Korona Virüsünden Korunmanın YollarıSalgının zamanlaması ise oldukça endişe verici. Çünkü yüz milyonlarca insan ,25 Ocak’ta başlayan ve 8 Şubat’a kadar süren Ay Yeni Yılı kutlaması için Çin’e ve Çin içerisinde seyahat ediyordu. Seyahatler de bu tip virüslerin hızlıca yayılmasına neden oluyor. British airways ve pek çok uçuş firması Çin’e uçuşlarını durdurmuş durumda. Aynı zamanda Türkiye şu anda İran’a ve İtalya’ya ve zaman zaman farklı ülkelere uçuşları durdurdu.

Seyahat Ederken Korona Virüsünden Korunmanın Yolları
Foto: nationalgeographic.com

Sık seyahat eden biriyseniz korona virüsünden (CoronaVirüs) korunmak için sağlık uzmanlarının tavsiye ettiği bu önlemlere dikkat etmenizde fayda var.

 • Gezginler, hasta olanlarla, özellikle de soğuk algınlığı semptomları olanlarla yakın temastan kaçınmalıdır. Wuhan korona virüsüne yakalanan insanlar ateş, titreme, baş ağrısı, nefes almada zorluk ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gösteriyor. Ayrıca öksürük veya burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomları gösteren kişilerle temastan kaçınmak gerek. Maske takmak çok belirgin bir fayda sağlamıyor. Yine de kullanıyorsanız , sık değiştirmeyi ve çift maskeyi tercih edin.
 • Seyahat sırasında ellerinizi ve yüzünüzü en az 20 saniye iyice yıkadığınıza emin olun. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı,
  sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.Ayrıca ellerini ve yüzünü yıkadığına emin olmadığınız kişilerle el, yüz temasında bulunmayın. Dezanfektanları bolca kullanın kalabalık ortamlarda.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller yıkanmalı, ortak
  kullanılan nesneler ve yüzeyler dezenfekte edilmeli, havlu gibi kișisel eșyalar ortak
  kullanılmamalıdır.
 • Çin ve çevresindeyseniz canlı hayvanlardan, pazarlardan uzak durun.Zira Bilim adamları, Wuhan virüs salgınının canlı hayvanların satıldığı yerel bir deniz ürünleri pazarında başlamış olabileceğini düşünüyorlar . Şimdiye kadar, kanıtlar, yarasalardan yılanlara atlamış olabileceğini gösteriyor .
 • Hasta olduğunuzu düşündüğünüz an hemen sağlık kuruluşuna görünün.  Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak
  en yakın sağlık kurulușuna bașvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.
 • Seyahat sırasında sadece çok iyi pişmiş yiyecekleri tercih edin. Hijyeninden emin olmadığınız yiyecekleri tüketmeyi tercih etmeyin.
 • Virüs ABD ve Avrupa’ya ulaşmadan önce Asya’ya yayılmaya başladı. Bu nedenle Asya’ya İran’a ve İtalya’ya seyahate edeceklerin önlem almaları, zorunlu değilse seyahatlerini ertelemeleri tavsiye ediliyor.
 • Bağışıklık sisteminin güçlü olması bu dönemde çok önemli. Bağışıklık sistemini güçlendiren, zencefil, zerdeçal gibi yiyecekler ile genel beslenme sağlık durumunuzun iyi olmasına özen gösterin.

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz