Bozkırın Ortasında Parlayan Kent: Eskişehir!

Eskişehir her gittiğimde yepyeni bir şeyle karşılaşabileceğim heyecan verici bir şehir. Bozkırın ortasında müthiş bir şehircilik anlayışı ile yeşermiş, sanata, kültüre, aktiviteye bolca yer açmış. Şimdilerde özellikle OM Müzesi için yoğun bir ziyaretçi trafiğinin yaşandığı Eskişehir, birbirinden farklı müzeleri, sanat aktiviteleri, parkları, yeni nesil kahvecileri, e l sanatları ve dinamik şehir yapısıyla ülkemizin ve hatta dünyanın gözde şehirlerinden biri. İster 2 gün, dilerseniz 5 gün gelin Eskişehir her geldiğinizde size yepyeni bir şeyler sunacak. Hadi şimdi Eskişehir’de gezilecek görülecek yerler, Eskişehir yeme içme tavsiyeleri  (diğer yazıda gelecek) ve Eskişehir ile ilgili pek çok bilgiye sahip olabileceğiniz Eskişehir Rehberi’ne başlayalım.

Eskişehir’e Gitmek İçin En İyi Zaman?

Eskişehir için bence her mevsim ayrı keyif. Kışın pamuk gibi karlar altında bir Porsuk Çayı, baharda çiçeklere bezenmiş bir şehir ve yazın nispeten öğrenci kalabalığından daha sakin bir Eskişehir sizi bekliyor olacak. Eskişehir’e Mayıs ayında gelirseniz kuşkonmaz hasadına, Eskişehir Opera ve Bale Günlerine, Nisan sonunda EskiFest’e, Temmuz’da Lületaşı Festivali’ne, Eylül ayında Milyon Fest gibi festivallere ve etkinliklere denk gelebilirsiniz. Ayrıca Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs ve 23 Nisan’ı Eskişehir’de kutlamanın tadı bir başkadır!

Eskişehir Gezilecek Yerler
Hızlı trenden önceki tren de çok keyifliydi.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir’de hala havalimanı yok. Çünkü buradaki uçuş sahası askeri eğitim uçaklarına ait. Hal böyle olunca Eskişehir’e gitmek için özel araç, hızlı tren ve otobüs gibi seçeneklerden birini tercih edebiliyoruz. Eskişehir için hızlı davranabilirseniz hızlı trenle gitmek en güzeli. Söğütlüçeşme’den bindiğiniz tren 3 saat sonra Eskişehir’de oluyor. Eskişehir hızlı tren biletine buradan bakabilirsiniz. Kendi özel aracınızla yaklaşık 4 saatte 322 km’lik bir yol kat ederek Eskişehir’e ulaşabilirsiniz. Eskişehir için tren biletleri hızlıca tükeniyor. Bu nedenle otobüs tercih etmek isterseniz de 6 saatlik bir zaman diliminde Eskişehir’e ulaşmış olacaksınız.

Maşukiye Kartepe gezi rehberi burada!

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Hava Durumu ve Bavulda Neler Olmalı?

Eskişehir için en önemli konulardan biri Eskişehir hava durumudur. Çünkü Eskişehir gezilecek yerler listesini gezerken güneşi yakar, gölgesi üşütür. Gerçekten hayatınızda tatmadığınız bir soğukla ya da sıcakla karşılaşabilirsiniz. Gündüz şortla gezerken akşamüzeri üzerinize bir kazak geçirmenizde fayda var. Ben şortumu değiştirip, pantolonumu giymiştim öyle de bir tipik karasal iklimi vardır. Eskişehir bavulunuza kat kat giydirebileceğiniz şekilde kıyafetler eklemenizde fayda var. Ayrıca kuru soğuk için el ve yüz kremleri, sert güneş ışığı için her mevsim güneş kremi ve güneş gözlüğünüz de çantanızda olsun. Kışın beresiz, yazın şapkasız da zor olur benden söylemesi:)

Eskişehir Gezilecek Yerler
Porsuk Çayı

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir 7’den 70’e herkesi memnun edecek çeşitlilikte gezilecek, görülecek, dinlenilecek seçeneklerle dolu. Burada Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in katkısından bahsetmeden geçmek istemiyorum. Bozkırın ortasındaki Eskişehir’ yepyeni bir kimlik kazandırmış ve bu şehri dünyada mutlaka görmeniz gereken şehirler listelerine dahil etmiştir. Eskişehir’e gelince kendinizi şöyle Budapeşte, Viyana gibi bir orta Avrupa şehrinde hissedebilirsiniz. Tabii yine kentin enerjisinin yüksek oluşu da bu ruha ortaklık ediyor. Bu enerjide elbette bir üniversite kenti oluşunun payı yüksek. Özellikle Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi üniversitesi öğrencileri şehrin hem nüfusu hem de canlılığından sorumlu diyebiliriz. Hadi şimdi Eskişehir’de gezilecek yerler listemize, Eskişehir rehberinde olmazsa olmaz maddelerimize gelelim.

Eskişehir Müzeleri

Eskişehir Berlin gibi tam bir müzeler şehri. 20’den fazla müze gezmeniz mümkün.

Eskişehir Gezilecek Yerler

OM Müzesi

OM müzesini ilk maddeye aldım çünkü en yenisi kendisi. Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi tam da şehre yakışır nitelikte bir modern sanat müzesine kavuştu. Dünyaca ünlü Japon mimarlar Kengo Kuma ve Yuki Ikeguchi’nin imzalarını taşıyan Odunpazarı Modern Müze şehrin güzelliğine güzellik katmış. Müzedeki ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV tarafından yapılan çarpıcı enstalasyon ilk dikkat çeken eserlerden.Müze; Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisinden esintiler taşıyor. Güncel sergilere ve okul gruplarının ziyaretleri, yoga çalışmaları ve masal atölyesi gibi özel etkinler için OM müzesi programına buradan bakabilirsiniz.  müze giriş ücreti yetişkinler için 20 TL öğrenciler için 15 TL.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi

Balmumu heykellerine meraklıysanız bu müzeyi atlamayın. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği bu müze çünkü. Odupazar’ındaki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer alıyor. Müzeye giriş yetişkinler için 10 TL, indirimli 5TL.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

En sevdiğim Eskişehir müzelerinden biri olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi de ülkemizin ilk cam sanatları müzesi. Odunpazar’ında yer alan müzede 58 yerli, 10 yabancı sanatçının eserleri sergileniyor.Cam şeffaflığının sanatla birleştiği bu müze gerçekten göz kamaştırıcı. Tam 10, Öğrenci 5 TL.

Eskişehir Gezilecek Yerler

ETİ Arkeoloji Müzesi

Eskişehir müzeler konusunda hep ilklerden olmuş gerçekten. Ülkemizde özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk müze burası. Eskişehir’deki ören yerlerinde gerçekleştirilen kazı ve yüzey araştırmaları sonucu ele geçen eserlerden oluşan bir koleksiyona sahip. Arkeoloji meraklıları için oldukça tatmin edici olan müze Odunpazarı’nda. Giriş ücreti 10 TL.

Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabası)

Devrim Arabaları filmini izlediyseniz Tülomsaş Müzesi’ni de görmek isteyeceksiniz. 1961’de ülkemizin ilk yerli otomobili “Devrim”i, yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, kireç taşından maketi ve yedek parçalarını bu müzede görebiliyorsunuz. TÜLOMSAŞ’taki müzesine giriş ücretsiz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Lületaşı Müzesi

Eskişehir denilince akla Lületaşı da gelir. Lületaşı yaklaşık 5000 senedir bu bölgede yoğun şekilde çıkarılıyor ve kullanılıyor. Beyaz altın da denen lületaşı için Eskişehir’de her yıl bir festival de düzenleniyor. Dünyadaki tek lületaşı müzesi olan bu müze Odunpazarı’nda bulunan Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde yer alıyor. Müze hızlıca gezilebiliyor ve ücretsiz.

Bu müzelerin dışında Havacılık Müzesi, Kent Belleği Müzesi,TCDD Müzesi,Karikatür Müzesi, Zooloji Müzesi’de Eskişehir’de görülebilecek müzeler arasında.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir gezilecek yerlerin en popüler yerlerinden biri şüphesiz porsuk çayı ve etrafı. Şehrin simgesi haline gelen Porsuk Çayı (kimileri Porsuk Nehri der) boyunca pek çok köprü ve köprü üzerinde bulanan heykellerle karşılaşırsınız. Buradayken insanın aklına ”Amsterdam kanalları”gelir. Porsuk çayında gondollarla, teknelerle gezmek pek keyifli oluyor. İkisinden birini mutlaka deneyin. Porsuk çayında gondol gezilerinin olduğu alan ve çevresi de adalar bölgesi. Şehrin kalbi bu bölgede atıyor.  Porsuk çayının iki yakasında da pek çok kafe, restoran, yürüyüş bölgesi var.

Eskişehir Gezilecek YerlerNeredeyse 7-24 canlı olan Porsuk çayı etrafında özellikle gün batımında yürümek, çayın durgunluğunu izlemek iyi hissettirir. Porsuk çayı gondol turu için 30 TL ücret ödeniyor ve 4 kişi bir gondola binebiliyorsunuz. Tekne turlarının kişi başı ücreti ise 5 TL. Yaklaşık yarım saat süren gezinin dönüşünde yine 5 TL ödemeniz gerekir.

Odunpazarı

Çoğu Eskişehir müzesini de içinde barındıran OdunPazarı Odunpazarı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Odunpazarı’nın asıl ünü Osmanlı döneminden kalma evlerinden geliyor. Ahşap, cumbalı evler, kıvrımlı daracık sokaklar arasında dolaşması pek güzel oluyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Tarihi Odunpazarı evlerini gezdikten sonra dilerseniz Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Cam sanatları atölyesi, Eskişehir mevlevihanesi, Atlıhan el sanatları çarşısı, Kazan tatarları kültür müzesi ve yukarıda saydığım Odunpazarı’nda bulunan müzeleri gezebilirsiniz. Odunpazarı evlerinin bir çoğu da kafe ve restoran olmuş. Bu kafelerde sıcak ya da soğuk bir şeyler içebilirsiniz. Eskişehir Yeme içime kısmında yazacağım.

Eskişehir Kent Park

Eskişehir müzeleri şehri olmasının dışında bir de parklar şehri. Kent Park gerçekten en sevdiğim parklardan biri oldu. Eskişehir’de alabildiğine yeşil çimler, yürüyüş ve bisiklet alanları ile 300 bin metrekarelik bir park burası. İçerisinde yine bir Eskişehir ilki barındırıyor. Eskişehir, Kent Park ile ülkemizin denizi olmayan bir kentinde plaja sahip olma ayrıcalığını kazanmış. Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda Türkiye’nin ilk yapay plajı inşa edilmiş. Gerçek deniz kumu ile donatılan 350 metrelik yapay plaj yaz aylarında pek çok Eskişehirli tarafından kullanılıyor. boşuna bozkırda parlayan şehir değil!

Eskişehir Gezilecek Yerler

Sazova Parkı

Adeta Eskişehir’de Disneyland keyfi diyeceksiniz! Park diyorlar ama aslında burası aynı zamanda bilim, sanat ve kültür merkezi de. Hem çocuklu aileler hem de yetişkinler için pek çok farklı temada alan içeren parkı tam anlamıyla gezebilmek için 1 tam gün ayırmak gerekiyor. İçeride bulunan Masal Şatosu, Uzay Evi, Korsan Gemisi , Sazova Parkı Akvaryumu ve Uzay Evi en çok beğenilen alanlardan. Masal Şatosu hem dışarından hem de içerideki atölye ve etkinlikleriyle çocukların ve kendini çocuk hissedenlerin gönlünü fethediyor. Disneyland’ı anımsatan Masal Şatosu, ülkemizdeki saray ve kulelerden esinlenerek inşa edilmiş. 400 bin metrekarelik bu geniş parktaki Sabancı Uzay Evi benim en çok hoşuma giden alanlardan biri oldu. Uzaya dair pek çok şey farklı şekillerde deneyimleniyor. Tüm alanların 3 ile-10 TL gibi farklı ücretleri bulunuyor.

 

Kanlı Kavak Parkı

Eskişehir’de turistler tarafından çok da bilinmeyen ama yerel halkın ve öğrencilerin çok tercih ettiği Kanlı Kavak Parkı çok keyifli bir bisiklet rotası olabilir. Park Osmangazi ve Kırmızıtoprak Mahalleleri arasında yer alıyor ve yine Porsuk çayına bakıyor. 10 bin metrekarelik park gün batımlarında pek güzel bir doğa sunuyor. Burada yanınıza aldığınız atıştırmalıklar ile çimlerde dinlenebilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz