Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Seyahate çıkmak için belli bir miktar bütçe oluşturmak şart. Uçak biletinden, konaklama ücretine, yeme içme harcamalarından alışveriş tutarlarına kadar bir miktar parayı kazancımızdan ayırmak durumundayız. Ancak rutin bütçemizden bir şey ayırmadan da seyahate çıkabiliriz. Aşağıda sayacağım maddeleri uygulayıp, tatilini planlarsan seyahat için para biriktirmen de kolaylaşacaktır. İşte seyahat için para biriktirmenin yolları.

Seçtiğin Destinasyon Seni Motive Etsin!

Seyahate çıkmaya karar verdiğin ülke ya da şehir uzun zamandır gitmek istediğin bir yer olursa para biriktirmek için de o kadar motive olursun. Kendi zevklerini, yapmayı sevdiğin aktiviteleri göz önüne alarak seni motive edecek bir destinasyon bulabilirsin. Eğer festivallerden hoşlanıyorsan o şehrin en önemli festivallerinden birinde orada olmak, biraz gurmeysen kendine gurme restoranlardan oluşan bir rota çıkarmak, yoga seyahati için yoga kamplarına önceden kayıt olmak motivasyonunu yükseltebilir. Küba Gezi Rehberi burada!

Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Önceden Planlama Yap!

Aylar öncesinden plan yapmak her şeyi kolaylaştırır. Hem uçak biletlerini, otel rezervasyonlarını daha ucuza alabilirsin hem de para biriktirmek için çok daha fazla zamanın olur. Önceden planlama yaparak detaylı bir bütçe çıkarmak da mümkün. Günlük yeme içme masrafları, müze ve aktivite harcamaları, alışveriş ve vize gibi kalemleri tek tek saptayabilirsin. Plan her şeydir! En sevdiğin grubunun İspanya’daki konser biletini son gün almak yerine 2 ay önceden çok uygun bir fiyata alabilirsin. Ya a Milano’da İsa’nın Son akşam Yemeği isimli tablosunu görmek için 90 Euro ödemek yerine 12 Euro’ya internetten rezervasyon yapabilirsin.

Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Hem Zamandan Hem Paradan Kazanıp İngilizce Konuşma Pratiğini Geliştir!

O çok sevdiğin seyahate çıkmadan önce İngilizce konuşma pratiğine de bir bakmak istersen Cambly uygulamasını denemeye başlayabilirsin. Cambly ile İngilizce konuşma pratiğini geliştirmek için ek bir zaman yaratmak , tüm gününü bir yerde geçirmek zorunda değilsin. İster uyumadan önce 10 dakika, ister spor salonundan çıktıktan sonra yarım saat ana dili İngilizce olan eğitmenler ile görüntülü konuşarak sadece present perfect tense,    irregular verbs öğrenmek yerine pratik yapabilirsin. Cambly’nin en güzel özelliği internetin olduğu her yerde kullanılabiliyor olması. Bu nedenle iş molalarında bile Cambly ile konuşma pratiği yapabilir, hem zamandan hem de uygun paketleri ile paradan tasarruf edersin. Bu tasarrufunu da seyahat kumbarana atarsın. Cambly uygulamasını denemek istersen sana 15 dakikalık ücretsiz bir kodum var. Kesfettik100 kodunu kullanarak 15 dakika, Cambly’ye üye olunca da 5 dakika kazanıyorsun. Toplamda 20 dakikan var. Uygulamayı anlaman için oldukça yeterli. Devamında seversen paketlerine göz atabilirsin. Kampanyalarını takip edersen bir pizza fiyatına, yabancı bir eğitmenden ders alabileceğin paketlerle abone olabilirsin. Uygulamayı bu linkten indirip, incelemeye başlayabilirsin. 

Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Tasarruf Et!

Deneyim kazanmak tüketmekten daha değerlidir. Bu nedenle tasarruf etmek doğal olarak para biriktirmene neden olacak. Dolabınına alacağın fazladan bir kot pantolon, bir ayakkabıya ne kadar ihtiyacın olduğunu hatırla. Sık sık dışarıda yemek yiyorsan 3/1 oranında azaltmayı deneyebilirsin. Alışverişlerinin listesini çıkarıp, bu alışverişleri daha uygun şekilde nasıl ikame edebileceğine bakabilirsin. Her pahalı krem çok iyi krem değildir ya da en eğlenceli aktivite en pahalı olanı değildir. Sürekli içtiğin kahve ya da alkollü içkileri alışkanlıktan mı yoksa gerçekten canın çektiği için mi tüketiyorsun fark et. Bir kahve parası ile Nepal’de bir gece konaklaman bile mümkün.

Kampanyaları Kaçırma!

Aslında kampanyaları kaçırmak pek mümkün değil, zira hem kısa mesaj, hem mail, hem facebook, instagram hem televizyon gibi ayrı ayrı kanallardan topyekün bir kampanya reklamına maruz kalıyoruz. Ancak iyi tarafından bakarsak uçak biletleri, otel, tur paketleri, gideceğin şehirdeki tur paketleri de kampanyaya girdiyse kaçırma ki kalan paranı kumbarana atabilesin. Tabii kampanyanın gerçekten iyi bir indirim yapıp yapmadığına da emin ol.

Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Düzenli bir Hedef Koy!

Seyahat kumbarana ya da banka hesabına düzenli olarak olarak para atmak için bir hedef belirle. ”Günde 50 TL gibi bir rakamı tatil için ayırdığım banka hesabına ya da kumbarama atacağım” demek para biriktirme işinizi garantiler.

Gelirini Artır!

Sadece para biriktimek seyahatini karşılamaya yetmeyecek gibiyse biriktirdiğin miktarları döviz , altın ya da kripto para ile değerlendirebilirsin. Böylece biriktirmiş olduğun miktarı harcama lüksün de ortadan kalkar:)

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz