48 Saatte Rize: Rize’de ne yiyelim, nereleri gezelim?

Rize gezisine çıkmadan önce ilk bilmeniz gereken şey Rize’ye nasıl gidilir sorusu, sonrasında Rizede gezilecek yerler kısmına geçebilirisiniz. Zira Rize’ye ait bir hava alanı yok. Bu nedenle Rize’ye giderken Trabzon Havaalanı’na uçak bileti alacaksınız. Trabzon Havalimanı’ndan Rize merkeze yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. Uçaktan iner inmez ilk yapmanız gereken şey ise kulaklıklarınızı takıp bence Rize’nin en güzel şarkılarını söyleyen Salih Yılmaz’ı dinlemeye başlamak olacak.Buradan dinleyebilirsiniz.

Evet ilk şarkıyı dinlediysek size Rize’de gezilecek yerler, Rize’de 48 saatte ne yapılır, Rize’de ne yenir, ne içilir, Rize yaylalarına nasıl gidilir gibi pek çok tatlış detay anlatacağım. Karadeniz gerçekten sizi büyüleyecek. İnanılmaz bir toprak, deniz, yeşil üçlüsüne dahil oluvereceksiniz.

Ordu’ya devam edenler için sizi Ordu gezilecek yerler yazısına alalım.

Dedeman Rize

Rize Otelleri

Rize otelleri için size 2 önerim olacak. Biri Ridos Thermal Hotel & Spa olacak. 2 Rize’ye 60 km mesafedeki İyidere’de konumlanan Ridos Thermal Hotel & Spa, lüksü muhteşem bir orman manzarası ile buluşturuyor. 5 yıldızlı otelin 148 odası da konforlu şekilde döşenmiş. Orman içinde yer alan otelin havuzu ve spa’sı da otelin öne çıkan özelliklerinden. Dağ manzaralı Ridos Roof Bar’da kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz.

Dedeman Rize

Bir diğer Rize otel önerim ise, butik otel olsun, şöyle yöreye ait özellikler barındırsın ve sonsuz çaylıklar içinde ve elbette deniz manzaralı olsun diyenler için geliyor. Adı Zümrüd’ü Anka Butik Otel… Burası kendine yeşil ve maviyi fon etmiş Karadeniz Sahil Yolu üzerinde konumlanan ahşap bir butik otel. Burada çaylıklara ve denize bakan bir manzarada geleneksel Karadeniz lezzetleri deneyebilirsiniz. Muhlaması, tereyağı ve pidesi efsaneydi. Karadeniz dalgaları sesini dinleyerek uyumak kadar güzeli olmaz diyorum ve burayı şiddetle öneriyorum.

Zümrüd’ü Anka Butik Otel Zümrüd’ü Anka Butik Otel

rizedegezilecekyerler-27

Rize’de Gezilecek Yerler

Rizede gezilecek yerler sıralaması çok uzun. Bu yazıyı yazarken Instagram @kesfettik’ten sorduğum soruya da pek çok öneri geldi. Yazının altında onları da okuyabilirsiniz. Link burada. İlk fırsatta Rize’ye gelip hepsini deneyimleyeceğim. Rize’nin köyleri, yaylaları ne kadar efsane ise şehir merkezi de bir o kadar kötüydü. Hatırlarsanız merkezdeki Atatürk heykelini de kaldırmak istiyorlarmış. Sanırım o heykel dışında şehirde tarihi, Rize’ye özel başka bir şey yok. Çok fazla çarpık kentleşme var. Rize’nin çarşısından biraz tereyağı, peynir gibi yiyecekler alayım desem de pek verimli bir ziyaret olmadığını söyleyeyim. Genel olarak merkezde gezinmekten çok hoşlanmadım. Sahil kısmında oturup Kardeniz dalgalarını dinleyebileceğiniz kafeler var. Ancak bence çok daha güzelleri olabilirdi diye minik eleştirilerimi yapıp geçiyorum.

Kaynak: Google
Foto: Google

Rize Kalesi

Rize Kalesi, Rize’nin güneybatısında sanayi sitesine yakın bir konumda bir tepede konumlanıyor. Rize’de pek çok tepe var şehri seyredebileceğiniz Rize Kalesi de size 360 derecelik bir seyir şansı sunuyor. Kalenin üzerindeki çay bahçelerinde lezzetli Karadeniz çayı içebilirsiniz. Rize kalesinin ne zaman yapıldığı bilinmiyor olsa da İç kalenin I. Justinianus(527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyormuş. Kale İç Kale, Aşağı Kal, İç Kale ile Atatürk Caddesi arasındaki Dış Kale kalıntıları ve Surlardan oluşuyor.

dagmaran-tepesi

Dağmaran/Şahin Tepesi

Burası efsane bir başka Rize tepesi. Bir tarafından Kaçkar, Verçenik, Ovit Dağları, Handüzü ve Çağrankaya Yaylasının huzuru veren yeşilini görüyorsunuz. Diğer tarafta ise Rize Şehir Merkezi ve Karadeniz’i izleyebiliyorsunuz. Rizeliler akşam üstleri burada çaylarını yudumluyor. Buradaki Şahin Tepesi Restoran’da yöresel kahvaltı ve yemek yemek mümkün.

Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası

Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası

Eğer bir çay severseniz, çayın öyküsüne eşlik edebileceğiniz tarihi bir çay fabrikası gezmeye ne dersiniz? Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası’nda mesai saatleri içerisinde, çayın paketlenişine kadarki tüm aşamalarını izleyebilirsiniz. Hatta bahçesinde sıcak bir çay bile içebilirsiniz. Rize’den nefis bir çay yolculuğu yaşadım. Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası detaylı yazım için tıklayınız!

rizedegezilecekyerler-33

Ziraat Çay Bahçesi

Ziraat Çay bahçesi çaylıklar içinde çaya doyacağınız bir Rize’nin panoramik manzarasına sahip bir çay bahçesi. Rize simidinizi alıp bir masaya kurulun ve Karadeniz’e, Rize Kalesi’ne ve kente panoramik bir manzaradan bakarak çayınızı yudumlayın. Hemen altında ise Rize Atatürk Çay Ve Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi var.

rizedegezilecekyerler-44rizedegezilecekyerler-45

Rize Atatürk Çay Ve Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi

Burada Türk çayının yetiştirilmesine, kalitesine dair yenilikçi araştırmalar yapılıyor. Rize gezisine burayı mutlaka eklemelisiniz. Burada çaylıkları gezebilir, çay toplama denemeleri yapabilir ve benim de ilk defa tanıştığım ‘’stevia’’ bitkisi ile tanışabilirsiniz. Bu bitki önümüzdeki dönemlerde diyabet hastaları için oldukça önemli olacakmış.

rizedegezilecekyerler-47rizedegezilecekyerler-46

Evvel Zaman

Rize merkezde tarihi bir konakta hizmet veren ve tarzıyla konuklarında iz bırakan özel bir restoran Evvel Zaman. Eski eşya koleksiyonu yapan mekan sahibi Ahmet Oflu’nun yıllarca biriktirdiği etnografik eserlerin dekorasyonuna ayrıcalık kattığı Evvel Zaman; mıhlama, homsikoli, hamsili pilav gibi birbirinden leziz yöresel yemekleriyle de öne çıkıyor. Burası tam bir zaman tüneli… Keyifli bahçesinde yemek sonrası pepeçura tatlısı denemeyi de unutmayın!

rizedegezilecekyerler-40rizedegezilecekyerler-38pepeçura tatlısı pepeçura tatlısı

İskele Kafe

Rize’ye gelmişken, çılgın dalgalı Karadeniz’ kıyısında bir şeyler içmeyecek miyiz diyorsanız. Rize merkezden sahil şeridine indiğinizde İskele kafe’de soluklanabilirsiniz. Bu sıraya pek çok güzel kafe, restoran yapılabilir ama yapılmamış. Aslında Rizeliler de bu yatırımsızlıktan şikayetçi. Örneğin o kadar az alkol ruhsatı alan mekan varmış ki, şehirdeki turistleri yönlendirmekte zorlanıyorlarmış. Neyse siz bunları dert edinirken, Karadeniz dalgalarının dans edişini izlemek her bir şeyin ne kadar da önemsiz olduğunu bir kez daha hatırlatacak.

İskele Cafe İskele Cafe

Rize Merkez Rize Merkez

Tarihi Rize Çarşısı

Aslında böyle dediğime bakmayın, pek bir şey yok bu çarşıda. Dediğim gibi Rize merkezi pek sevemedim. Asıl olay yaylalarda… Rize yaylaları gerçekten efsane. Buradaki dükkanlardan peynir, tereyağı vs. satın alabilirsiniz. Şemsiyelerle kaplanmış bir yürüme caddesi de var burada.

rizedegezilecekyerler-49rizedegezilecekyerler-51

Rize’de Ne Yenir?

Lale Lokantası

Rize’de ne yenir sorusunun cevabı elbette Çayeli kuru fasulyesi. Peki nerede yiyeceğiz? Elbette kuru fasulyeyi Çayeli’nde, Hopa Sokak’ta bulunan Lale Lokantası’nda yiyeceğiz. Burası tartışmasız Türkiye’nin en iyi lokantalarından biri.Peki burada ne yiyeceksiniz? İsterseniz karadeniz pidesi de bir seçenek ama en iyileri kuru fasulye, pilav ve kavurma. Ardından da kadayıflı Hamsiköy sütlacı yani nam-ı diğer Atom. Kişi başı ortalama bir yemek fiyatı 30.

rizedegezilecekyerler-54rizedegezilecekyerler-56

Sırada Ayder hikayesi var. İlk durağımız Şenyuva Köprüsü. Burası Rize’ye 74 km uzaklıkta ve ortalama 1 buçuk saat kadar sürüyor.

Şenyuva Köprüsü

Burası ‘’nasıl yaa biraz daha kalsam ya ben burada’’ diyeceğiniz güzellikte bir yer. Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü’nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, Karadeniz bölgesinin coğrafyasına ve iklim şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprülerden biri. Şenyuva köylülerine göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuş. Köprünün girişindeki tabelada ise, yapım tarihi 1696 olarak belirtilmiş. Köprüde eşsiz fotoğraflar çekebilir, köprünün etrafındaki Şenyuva/Çinçiva köyünü gezebilirsiniz.
Çinçiva’da çay molası verebilirsiniz.

rizedegezilecekyerler-1rizedegezilecekyerler-60

Zilkale

Yol boyunca Karadeniz şarkıları kulağınızda olsun. Çamlıhemşin yolu Zilkale ve Ayder Yaylası olarak ikiye ayrılıyor. Sağdan devam edince Zilkale’ye ulaşıyorsunuz. Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim, yüksekçe bir tepe üzerinde konumlanan Zilkale’nin yapım tarihi tam olarak bilinmiyormuş. Trabzon İmparatorluğu zamanında kurulduğu tahmin edilen kalenini 1200-1400 yılları arasında inşa edilmiş bir kale olabileceği söyleniyor. Kale, 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşuyor. Kaleye çıktığınızda muhteşem bir vadi ve yeşil bir doğa manzarası sizi bekliyor. Nefes kesen bir sonsuszluk hissi. O evlerde insanlar ne güzel yaşıyor hissi kaplıyor her yanınızı. Giriş:3 TL Hemen yakınında çay içebileceğiniz , br şeyler atıştırabileceğiniz bir kafe var. Manzarası nefis.

rizedegezilecekyerler-6

rizedegezilecekyerler-3rizedegezilecekyerler-8

Ayder Yaylası

Zilkale ile Ayder Yaylası arası 30 km ve yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ayder yaylasına çıkana kadar sizi içine hapseden bir yeşil karşılıyor olacak. Çamlıhemşin’in 16 kilometre güneydoğusunda, 1250 metre yükseklikteki Ayder Yaylası, zengin florası, faunası ve kaplıcası ile Karadeniz’in en gözde yaylarından biri. Günümüzde hızla turist bir kirliliğe mahkum olsa da Ayder, ahşap evleriyle, geleneksel kasaba havasını korumaya direniyor.

rizedegezilecekyerler-18

Burada dikkatimi çeken kötü şey ise, gidenler bilir her yer tabela olmuş. İnsan kalabalığına diyecek söz yok ama her yeri şehirleştirmesek… Otellerin önündeki o tabelalar çok can sıkıcı. Bir de doğasına uygun olmayan bir yapılaşma çoğalmış Ayder’de. Bungalow ve tek kat evlerin yerine lüks oteller yapılması ne turiste ne size faydalı bir şey değil biliyoruz ki.

rizedegezilecekyerler-21Meşhur Ayder Balı ise yaylaya gelince mutlaka denemeniz gereken tatlardan. Baştan sona ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olan bu güzide yörede; mavinin, yeşilin ve huzurun her tonuyla karşılaşmak mümkün. Bol bol yürüyüş yapıp, adrenalin seviyorsanız zipline deneyebilirsiniz. Elbette ben fırsat bulamadım ama civarda Ayder’den daha bakir kalmış çok güzel yaylalar var. Bi ara keşfedersem onları da yazacağım size.

rizedegezilecekyerler-17rizedegezilecekyerler-20

Ayder’de Nerede Yemek Yiyelim ? Ayder’de Otel Önerisi

Haşimoğlu Otel /Ayder Sofrası

Haşimoğlu Oteli‘nin Ayder Sofrası’nda yemyeşil Ayder manzarasına karşı Karadeniz mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Restoranın mıhlaması, saç tavası, ala balığı, lahana çorbası, fasulye kavurması ve mısır ekmeğini çok seveceğinize eminiz. Dere manzaralı terasında tüm yeşillere selam ederek, çayınızı içebilirsiniz. Zaman zaman horon ve tulum gösterilerinin de yapıldığı restoranda kişi başı ortalama bir yemek fiyatı ise; 40-50 TL. Bu arda burası aynı zamanda bir otel. Yeşil manzaralı odalarını tercih edebilirsiniz yaylada konaklayacaksınız.

rizedegezilecekyerler-9rizedegezilecekyerler-12rizedegezilecekyerler-14

Çise Restaurant

Çise, Ayder’in girişinde yer alan alkollü restoranlardan biri. İsmi bu coğrafyada eksik olmayan yağmurun ince damlalarından geliyor. Bahçesinden Kaçkar Dağları’nın ormanlık manzarasını ve gürül gürül akan şelaleleri seyretmek mümkün. Mis gibi çam ormanı kokusu da cabası. Mekânda tulum sesi de eksik olmuyor. Kendinizi bir horon halkasının içinde bulmanız an meselesi. Böylece leziz mezeler eşliğinde rakınızı içerken yerel kültüre de dahil oluyorsunuz. Binanın içinde biri hayli büyük, diğeri şömineli iki salon bulunuyor. Kişi başı ortalama bir yemek fiyatı ise 80-90 TL. Adres: Aşağı Ambarlık Mevki, Çamlıhemşin/Rize Tel: (0464) 656 6622

Oberj Otel

Ayder yaylasında bulunan ve uyguladığı ilginç kurallar nedeniyle artık, ‘Tuhaf Otel’ olarak anılmaya başlanan Oberj Otel, çam ağaçlarıyla kaplı, yüksek dağlarla çevrili doğada sessiz ve huzurlu bir ortamda konumlanıyor.24 odası da ahşap dokulu odalarının tümü yemyeşil dağ manzarasına sahip. Yöresel tatlar ile zenginleştirilmiş restoranı da denemeye değer.

Ayder’den Ne Alınır? Ayden’den ben çok güzel örgü eldivenler ve çoraplar aldım. Aldığım en güzel şeyler onlardı. Elbette bal aşabilirsiniz. Ben Rize’den aldım ama siz meşhur Rize bezinden yapılan eşarplar, örtüler falan alabilirsiniz. Bir de mısırı unu alnabilir.

rizedegezilecekyerler-16rizedegezilecekyerler-50

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz