San Diego’nun tarihi bölgesi: Old Town State Historic Park

Old Town State Historic Park 1769’da Serra ve Portola tarafından Precidio tepesinde şehrin merkezi olarak kurulmuş. 1825’te nüfusu 600 kişiye kadar ulaşmış ve Kaliforniya’daki ilk Avrupalı yerleşim bölgesi olmuş. 1872’de çıkan bir yangında kül olan bölge şimdilerde turistik bir dönem bölgesi. 1821-1872 arası dönemi temsil eden bölgede o döneme ait, bankalardan, otellere, restoranlara, dükkanlara kadar pek çok bulabilirsiniz. Tarihi kıyafetlerle gezen birçok kişi görmeniz de mümkün. Downtown’dan kalkan tren ile Old Town durağında indiğinizde hemen sağınızda kalıyor.

San Diego yazısı için tıklayınız!

San Diego Hayvanat Bahçesi yazısı için tıklayınız!

28430eab854d8fd89bf3ab7ffc3fa47c

San diego old town

Dönemin etkilerinde belli ki Meksika’nın ve İspanya’nın rolü çok. Özellikle Meksika’ya dair pek çok detay göze çarpıyor. Eski Meksika tipi evler, asıllarına sadık kalınarak restore edilmiş. Meksika yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar ve Meksika’ya dair hediyelik eşya satan dükkanlar bolca. Bir kovboy kasabasını andıran bu bölge trafiğe kapalı. Turistik olduğu için biraz da pahalı.

San diego old town

san diego

San diego old town

Eskiden burada boğa güreşleri de düzenlenirmiş. Ahşap sandalye ve masaları öyle güzel süslemişler ki… Hepsini eve getirmek istedim. Ahşap seviyorsanız satın alabileceğiniz pek çok alternatif ürün var.

20140127_153646-768x1024

Meksika’da ve San Diego’da sıklıkla kuru kafa figürü ile karşılaşabilirsiniz. Kuru kafa ile ilgili birçok hediyelik eşya yapılmış. Bazıları çok gösterişli. Eğer Meksika’ya gidecekseniz onları buradan almayın. Ben almadım. Meksika’dan aldım:) iyi ki öyle yapmışım. Peki, nedir bu kuru kafaların özelliği? Dia de los muertos… Yani kökü Azteklere dayanan bir “ölüm bayramı” anısına yapılıyormuş bu kuru kafalar. 1-2 Kasım’da kutlanan bayram Cadılar bayramı gibi bir etkinlik. Ayrıca ölümü hatırlatıp anı yaşamayı hatırlattığına inandıkları için bu kuru kafaları her dönem sergilemekten de çekinmiyorlar. Rengarenk ve çok güzel desenlerde boyuyorlar.

Meksika-Tijuana yazısı için tıklayınız!

San diego old town

Özellikle akşamları konserler ve canlı müzik programları yapılıyor restoranlarda. Biz gündüz gittiğimiz için denk gelemedik. Meksika yemekleri yapan Kafe Coyote’de nachos yemeyi ihmal etmeyin. Old Town Market Place ise hem Meksika hem de San Diego’ya özgü pek çok hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlardan biri. Etnik kıyafetler, takılar, seramikler cezbedici. Tiyatro gösterileri, hayalet turları da düzenleniyor burada. Geceleri de çok güzel aydınlatması oluyormuş.

Old Town -san diego

San diego old town

San diego

Old Town Market Place
Old Town Market Place

Immaculate Conception kilisesi, San Diego Union Museum (San Diego’nun ilk gazete binası ) gibi bazı özel ve tarihi binaları da bu bölgeyi gezerken görebilirsiniz. Bitki örtüsü de oldukça ilginç Çok güzel kaktüsler ve daha önce hiç görmediğim çiçek ve bitkilere rastladım. İnsanda bir tohum, kök örneği alma hissi yaratıyor ama almadım:)

Immaculate Conception kilisesi
Immaculate Conception kilisesi

Old Town Market Place

 

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz