Yurt Dışına Yerleşenler Serisi : Amerika!

amerikada-yasamak

Özellikle bir kaç senedir neredeyse çevremdeki her 3 kişiden biri yurt dışına yerleşiyor. Geri kalanı da bir şekilde hayalini kuruyor diyebilirim. Bu nedenle hem yurt dışında bir yaşam hayali olanlara ilham olsun hem de ülkelere göre değişen yaşam koşulları hakkında bilgimiz olsun diye tanıdığım o 3 kişiden biri olan ve artık yurt dışında kendine yepyeni bir hayat kurmuş kişilerle minik bir röportaj yaptım. İlk konumuz Amerika’da yaşamak, çalışmak, kültürel farklar, turistik öneriler ve daha pek çok şey. Belki merak ettiklerinizin cevapları buradadır. Serinin devamında Avustralya, Amsterdam, Londra gibi pek çok yer daha var. Takipte kalın!

İlk okuldan arkadaşım Murat Doğan, İstanbul’da iyi bir şirkette satış müdürü olarak çalışıyordu. Eşiyle bilikte katıldığı Green Card çekilişi ile Amerika’ya uzanan yolculuklarını şöyle anlatıyor.

Avustralya’ya yerleşenlerin hikayesi ise burada!

Amerika’ya Nasıl Yerleştin, Hikayeyi Bize Kısaca Özetleyebilir Misin?

Aslında Amerika maceram çok eskiye dayanmıyor. Uzun uzun planlar yapmadım. Her şey arkadaşımın Green Card kazanması ile başladı. Daha önce Green Card çekilişi hakkında fikrim vardı ancak çevremde gerçekten kazanan kimse yoktu ve çekilişin gerçek bir çekiliş olduğu inancına sahip değildim. Arkadaşımın ısrarı ile çekilişe başvurdum. Bu dakikaya kadar yurt dışında yaşamayı çok istesem de Amerika hayalim yoktu. Yurt dışında yaşama konusunda ise doğduğum ülkeyi ben seçmedim ama yaşamak istediğim ülkeyi ben seçebilirim diye düşündüm. Green Card çekilişine başvurmadan önce Amerikan sistemini, işleyişini vs. araştırdım. Ülkenin benim istediğim standartlarda olabileceğiniz düşündüm. İlk başvurduğum sene talihli olamadık ve kendime 2. bir hak verdim. Bir sonraki sene tekrar başvurdum ve kazandım. Sonrası zaten çorap söküğü gibi geliyor. Çekiliş için farklı şirketlere para yatırmaya falan gerek yok. Sadece doğru web adresinden çekilişe katılmanız yeterli. Sonrasında kazanırsanız bir mülakat yapılıyor ve yolculuk Amerika… Doğru Green Card çekilişi linki burada!

Amerika’da Yaşamaktan Mutlu Musun? Yoksa Türkiye’ye Dönmek İster Misin?

Amerika’ya gelen herkesin göz önünde bulundurması gereken bazı şeyler var. Klişe ama Amerika öyle TV’den göründüğü gibi bir ülke değil. Amerika’da Yaşamak demek geldiğinizde sıfırdan başlamayı göze almak demek. Biz eşim ile bunu göze aldık ve sıfırdan başladık. 4 senemizde şu an Amerika standartlarında iyi denebilecek meslekler ve firmalarda çalışıyoruz. Türkiye’de satış müdürüydüm. Burada da 4 yıl içinde aynı pozisyona gelebildim. Fark şu ki hem yaptığımız işin karşılığını alabiliyoruz hem de iş sonrası kendimize vakit ayırabiliyoruz. Hayat Türkiye’deki gibi hızlı değil. Hem kendinize hem de kişisel gelişiminize vakit ayırma şansınız oluyor. Bu nedenle Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyorum.

amerikada-yasamak

Amerika’da En Sevdiğin 5 Şey Ne?

1-İnsanların birbirine olan saygısı
2- Ulaşabilirlik
3- Düşünce Özgürlüğü
4-Yasalar
5-Emeğinin karşılığını almak

Türkiye’de Özlediğin 5 Şey?

1-Galatasaray
2-Aile
3-Arkadaşlıklar
4-İstanbul (Dünyanın en güzel şehri)
5-Türk yemekleri 🙂

Amerika’ya Yerleşebilmek İçin Hangi Seçenekler Var?

Amerika’da yaşamak, buraya yerleşebilmek için birden fazla yol mevcut. Yatırımcı vizesi, Green Card çekilişi, Kalifiye işçi statüsü, vb.

Amerika’ya Yerleştiğinde En Çok Hangi Konuda Zorlandın?

Sonuçta yeni bir ülke burası ve en çok kültürel farklılıklarda zorlanıyorsunuz. Yıllardır futbol dediğiniz oyun burada birden soccer oluyor ve elle oynanan oyuna Futbol diyorlar. Beyzbol popüler ve sizin beysbol ile alakalı hiç bir bilginiz yok. Çoğu şey yabancı kalabiliyorsunuz. Dil konusu benim açımdan çok zorlayıcı olmadı ancak kültürel dil, yani ayni paydada buluşabilmek, yeni gelenler için biraz zor olabiliyor.

Sence Kimler Amerika’da Yaşamayı Düşünmeli?

Çalıştığının karşılığını alamadığını düşünen, insanların gereksiz telaşlarından sıkılan, kişisel alanlarına müdahale edilmesini istemeyenler şeklinde listeyi uzatabilirim. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var. Maalesef ana vatan çok uzak. Hafta sonu ailemi görmeye giderim düşüncesi Amerika için çok gerçekçi değil. Bazen bu konu sizi bu ülkeden soğutabilir.

amerikada-yasamak

Bulunduğun Şehre Turist Olarak Geleceklere Söyleyebileceğin Lokal Öneriler Var Mı?

Houston, Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük 4. şehri.Gezilecek yerlerin başında NASA bulunuyor. Dünya’da kişi başına düşen restoran sayısının en fazla olduğu şehir burası. Her yerde çok iyi restoranlar görebiliyorsunuz. Çok sayıda çiftlik evi var ve buralarda eski dönemlere ait yaşamları gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca bulunduğu konum itibari ile Austin, Dallas, San Antonio, New Orleans gibi bilinen şehirlere de günübirlik seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

San Diego Yazısı için tıklayınız!

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz