Alsace, Colmar Gezi Rehberi

colmar gezi rehberi

Alsace deyince akla sevimli kurabiye evleriyle Colmar ve şarap rotası geliyor. Colmar bu bölgenin en bilindik şehri. O nedenle ilk yazım Colmar gezi rehberi olacak. Özellikle Noel pazarları, romantik, balayı tatilleri için çok tercih edilen bir destinasyon. Vosges dağları, üzüm bağları ve Ren Nehri’ni de içinde bulunduran Alsace bölgesi hem Almanya’nın batısına hem de Fransa’nın doğusuna seyahat edenler için mutlaka görülmesi gereken bir bölge. Yüzlerce yıldır Fransa ile Almanya arasında el değiştiren Alsace bölgesinde pek çok farklı lehçe de konuşuluyor. Colmar ve Strazburg en popüler şehirleri olsa da bölgedeki pek çok köy ve kasaba da kendisine pek çok ziyaretçi çekiyor. O halde yazı ayrı güzel, kışı, baharı ayrı güzel Alsace bölgesinin en romantik , kurabiye gibi şehri Colmar ile ilgili Colmar turu nasıl yapılır, Colmar’da gezilecek yerler, Colmar’da yılbaşı planları ve Colmar noel pazarları gibi pek çok başlık içeren Colmar Gezi Rehberi için hazır olun. Alsace şarap rotası yazısı da yakında geliyor.

colmar gezi rehberi

Colmar Gezi Rehberi-Colmar’a Ne Zaman Gitmeli?

Colmar’a ne zaman gidilir sorusunun tek bir cevabı yok elbette. Colmar’ın özellikle daha güzel olduğu zamanlarda ise şehir kurabiye tatlılığını 2 kat artırıyor diyebilirim. Özellikle tercih etmeniz gereken vakitler ise şöyle; Noel pazarlarının kurulduğu Kasım, Aralık dönemi en popüler olduğu dönem. Rengarenk ve ışıl ışıl noel pazarları yaklaşan yılbaşı öncesi süslenen caddeler, sıcak şaraplar ve mis gibi tatlılar ile Colmar’ın tadını çıkarmak isteyeceğiniz güzel vakitlerden. Colmar’da yılbaşı geçirmek de oldukça keyifli bir seyahat olabilir. Eğer yılbaşını Colmar’da geçirmek isterseniz ve bir tur şirketi ile gitmeyecekseniz en az 1 yıl önceden uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu yaptırmanızda fayda var. Colmar bahar ve yaz aylarında açan çiçekler ve yemyeşil doğası ile güzelliğine ayrı bir güzellik katar. Etrafındaki bağları, köyleri kasabaları da dolaşmak isterseniz bizim yaptığımız gibi havaların ısındığı dönemleri tercih etmek daha keyifli olabilir. Güzel sokakların tadını daha güzel çıkarabilirsiniz. Festival dönemlerini tercih etmekte güzel bir seçenek. Örneğin 2020 4-14 Temmuz’da 32. Uluslararası Colmar Festival’i var. (32. Festival Internationalde Colmar) Şehrin en iyi festivallerinden birinde hem de sıcacık bir mevsimde bu şehirde bulunmak eşsiz olabilir. Aynı şekilde çeşitli gastronomi ve şarap festivallerini takip ederek Colmar’ın tadını 2’ye katlayabilirsiniz. Eğer şarap düşkünüyseniz Colmar’a yazın ve bağ bozumu dönemlerinde gelip, Colmar ile birlikte şarap kasabalarını da tek tek daha rahat gezebilirsiniz. Colmar gezi rehberi için en önemli kısım zamanı iyi belirlemek. Colmar turizm ofisinin resmi web sitesinden güncel etkinlikleri öğrenmek mümkün. 

colmar gezi rehberi

Colmar’a Nasıl Gidilir?

Colmar’a gitmenin pek çok farklı yolu var aslında. Bulunduğunuz güzergahlardan da Colmar’a trenler bulabilirsiniz. Alsace bölgesine en yakın havalimanları Strasbourg Havalimanı ya da Euroairport. Euroairport 3 ülkeye çıkışı olan bir havaalanı. Buraya bilet alacaksanız gideceğiniz yer olarak Basel yazmanızda fayda var tabi. Her iki havalimanından da yaklaşık 45-60 dakikada Colmar’da olabilirsiniz. Hangisine uygun uçak bileti bulursanız:) Ayrıca bizim tercih ettiğimiz gibi Almanya’nın Stuttgart şehrinden de 3 saatlik bir tren yolculuğu ile Colmar’a gelmek mümkün.

Yine Paris / Charles de Gaulle havaalanından hızlı trenle 2 saat gibi bir sürede Strazburg’a varmak da başka bir seçenek.

Esslingen Yazım için tık tık!

colmar gezi rehberi

Colmar’da Otel Önerisi

Colmar’da konaklamak isterseniz 17. yüzyıldan kalma Hostellerie le Marechal lüks ve geleneksel konaklama anlayışını sevenler için önerebileceğim bir otel olacak. Evcil hayvan sever otel Hotel Turenne ve uygun fiyatlı Kyriad Colmar – Centre Gare da önerebileceklerim arasında. Colmar’da otelimize de yerleştiysek Colmar gezi rehberi için hazırız.

colmar gezi rehberi

Colmar Turu Nasıl Yapılır?

Colmar’ı isterseniz Colmar turu yapan tur şirketleri ile gezebilirsiniz ya da bağımsız bir şekilde kendiniz de bir Colmar turu yapabilirsiniz. Colmar oldukça küçük bir şehir. Benim fikrimce 3-4 arkadaş havalimanından kiralayacağınız bir araç ile ya da hiç araçsız (trenler vs gayet güzel sizi ulaştırıyor) Colmar’a varmanız ve Colmar turunu daha bağımsız, kendi isteklerinize göre yapmanız. Colmar uzun uzun restoranlarında oturmaktan keyif alacağınız, sokaklarını gezmeyi, belki bazı evlere konuk olmayı bile isteyeceğiniz güzellikte bir şehir. Etrafında bolca şarap bağları, mahzenleri, köyler kasabalar derken bağımsız şekilde bir tur sizi daha çok memnun edebilir. Zaten Colmar’da gezilecek yerleri, Colmar otel ve restoran önerilerini ve elbette civarındaki şarap bağlarından ve kasabalarından size bahsedeceğim. İhtiyacınız olan şey bu sayfanın çıktısını alıp, yola çıkmak! Ayrıca eğer yazın geldiyseniz bu bölgeyi bisiklet ile gezmek de pek keyifli bir seçenek. Alsace bisiklet yolu oldukça keyifli bir yol.

colmar gezi rehberi

Colmar Gezilecek Yerler

Alsace bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Colmar, arnavut kaldırımlı sokakları, kanal tarafındaki sardunyalı geleneksel evleri ile ayak basar basmaz aklınızda masalsı bir şehir profili çiziyor. Tipik Alsace mimarisi örneklerinden olan bu evlerin bir kısmı 16. ve 17. yüzyıllardaki eski güzel burgher evleri bir kısmı da renkli balıkçı evleri. İşte Colmar gezilecek yerler ve Colmar’da görülmesi gerekenler;

Eski Şehir (Old Town) ve Place de la Cathédrale

Colmar’a gelince ilk görülmesi gereken yer elbette eski şehir bölgesi olan Old Town. Eski şehrin tam kalbindeki meydan Place de la Cathédrale’e gelerek Colmar turuna başlayabilirsiniz. Meydanda 18. yüzyıla ait gotik bir kilise olan Collégiale Saint-Martin (Saint-Martin Collegiate Kilisesi) yer alıyor. Etrafının otopark gibi kullanılmış olması biraz sinirimi bozmuştu ama Türkiye’den gelen biri olarak çok da sorgulamadım:) Place de la Cathédrale meydanındaki bir diğer önemli tarihi anıt ise içinde pazar alanından, adalet salonuna ve askeri konutlara kadar birçok amaca hizmet eden eski muhafız evi Ancien Corps de Garde’dir.

Bu yapı Alsace için Rönesans mimarisinin bir mücevheri diye tanımlanıyormuş. Meydanda gözünüze çarpan çok sevimli bir ev var. Maison Adolph isimli bu ev Adolph ailesi için 1350 yılında inşa edilmiş ve şehrin en eski eviymiş. Evin iki yanında aslan başları bulunuyor.

Grand Rue caddesi boyunca gezerken 13. yüzyıldan kalma Protestan kilisesi Eglise Saint-Matthieu’yu göreceksiniz. Ardından ortaçağ ve rönesans mimarisinin bir arada görülebileceği Colmar’ın en eski binalarınadn biri olan Maison Pfister binasını kaçırmayın. 1537’de inşa edilen şehrin zenginlerinden Ludwig Scherer için yapılmış. Sanatla ilgiliyseniz ünlü heykeltıraşları Auguste Bartholdi’nin hatıralarını görebileceğiniz Bartholdi Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Rue des Boulangers ve Rue des Serruriers caddeleri boyunca yürüyün. Pitoresk ve yarı ahşap evlerin fotoğraflarını çekmekten boynunuz tutulacak. Kafa heykelleri ile dolu Maison des Tetes (Kafalar Evi)’ı görmek için 19. numarada durun. Alman rönesansının en güzel örneklerinden biri olan bu binada şimdilerde 5. yıldızlı bir otel ve gurme bir restoran yer alıyor.

colmar gezi rehberi
Özellikle yatay çektim ki araçlar görünmesin:P -Saint-Martin Collegiate Kilisesi

Unterlinden Müzesi

13. yüzyıldan kalan eski bir Dominik manastırı içinde yer alan Unterlinden Müzesi şehrin tarih ve sanat müzesi. Tarih öncesinden 20. yüzyıla kadar resim, heykel ve mimari eserler görmek mümkün. Müzenin çağdaş sanat koleksiyonunda Picasso, Léger, Rouault, Mathieu, Vasarely ve Braque var. Müze salı günleri kapalı ve yetişkinler için 13, öğrenciler için 8 euroluk giriş ücreti var.

colmar gezi rehberi

Domikin Kilisesi -Eglise des Dominicains

500 yıllık bu kiliese şehrin sembollerinden biri. Sade ve dingin mimarisiyle bu kilise, Dominik vaizlerinin yaşamları hakkında bir fikir veriyor. Kilisenin mistik felsefeye katkısı büyükmüş. Martin Schongauer tarafından yapılan ünlü “Madonna in the Rosebush” ikonası da burada. Şimdilerde klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor. Giriş 2 euro.

Koïfhus, Ancienne Douane (Old Custom House)

Şehrin en eski ve güzel evlerinden biri olan Koifhus, Grand Rue ile Rue des Marchands caddelerinin kesiştiği noktada kalıyor.15. Yüzyıldan kalma bu bina orta çağda çok önemli bir binaymış çünkü Colmar’ın politika ve ekonomi merkeziymiş bu bina. Zemin kat mal deposu olarak kullanılmış ve burada ithalat ve ihracat vergileri toplanıyormuş. Birinci kat ise imparatorluk şehirleri federasyonu olan Décapole konsey odasıymış. On şehrin armasını hala camda görmek mümkün.

colmar gezi rehberi

Little Venice (Küçük Venedik)

Krutenau Bölgesi yani aslında kanallar bölgesi belki de Colmar’ın fotoğraflarda en çok gördüğümüz bölgesi. Çünkü aşırı fotojenik bir bölge.Kanal kenarındaki restoranlar, şirin yaya köprüleri ve renkli yarı ahşap evleri ile masal diyarı gibi. Özellikle yazın kanal boyu gondollarla gezmek pek keyifli. Gondol turları Saint Pierre Köprüsü’nden başlıyor.

colmar gezi rehberi

Tabakahane Mahallesi – Quartier des Tanneurs

Burası pitoresk kanalların ve 17. ve 18. yüzyıla kadar uzanan yarı ahşap evlerin olduğu şahane bir mahalle. Eskiden bu mahallede pek çok tabakhane varmış ve deri üretimi pek meşhurmuş. Derileri kurutmak için evlerin üst katları kullanılırmış. Bu mahalleye gelmişken Market Hall Palais de Justice (Hukuk Mahkemeleri) görülebilir.Ayrıca en sıra dışı Rönesans konaklarından biri olan Hôtel des Chevaliers de St-Jean (St. John Şövalyeleri Evi) de görülmeye değer.

colmar gezi rehberi

Colmar’da Ne Yenir? Colmar Restoran Önerileri

Alsace mutfağı Fransız ve Alman mutfağının güzel bir sentezi aslında. Colmar’da da bu mutfakla karşılaşıyoruz. Sosisler ve lahana turşularını her yerde görmeye hazır olun. Hatta bu denli çeşitli sosisi çok yerde görmedim diyebilirim. Restoranlarda en çok görebileceğiniz lezzet ise flammekueche ya da Tarte Flambee denilen bir çeşit pizza, pide, lahmacun karışımı bir yemek. Alsace lahmacunu diyebiliriz:) Bunun yanı sıra kaz ciğeri, baekkaffe, Riesling şarapta marine edilmiş tavuk, bi çeşit üzümlü çörek olan kougelhopf, munster peyniri Alsace ve Colmar’da denenebilecek tatlardan.

colmar gezi rehberi
Wistub “PFEFFEL”

Colmar’da hangi restoranları denesek derseniz de önerebileceklerim arasında La Table du Brocanteur , Wistub Brenner, Jadis et Gourmande, Le Quai 21, La Fleur de Sel var. Tarte Flambee içinse Unterlinden Müzesi’nin yanında bulunan Wistub “PFEFFEL” i özellikle öneriyorum. Yerel yemekler, yerel şarap ve Alsace biralarını tipik bir Alsace evinde denemiş oluyorsunuz. Bize uygun fiyatlı olsun derseniz Café de la Lauch özellikle uygun fiyatlı Colmar restoranı olarak önerebileceğim bir yer. Colmar’da Michelin yıldızlı bir restoran arasanız soluğu JY’S ‘te alın.

colmar gezi rehberi
Wistub “PFEFFEL”

Colmar Noel Pazarları

Noel pazarları deyince içi hemen coşkuyla dolanlar kimler? öncelikle Avrupa’da ve dünyanın pek çok yerinde kurulan Noel Pazarları ilk kez 1298 yılında Viyana’da kurulmuş olsa da bizim bildiğimiz şekildeki noel pazarları ilk kez 1384 yılında Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulmuş. Her sene hemen hemen aynı tarihlerde kuruluyor bu pazarlar, yine de tarihleri kontrol etmekte fayda var. Colmar’da 2019 Noel pazarları kuruluş tarihleri ise 22 Kasım-29 Aralık şeklinde. Genelde sabah 10’dan akşam 7’ye açık oluyor hafta içi. Cuma ile birlikte hafta sonlarında ise 8’e kadar açık kalıyorlar. Noel pazarları rengarenk standlarıyla içinizi ısıtırken lezzetler de baş döndürücü olabiliyor. Noel pazarlarına gelmişken domuz sosisinden yapılan Bratwurst, sığır etinden yapılan sosis olan Rindswurst, Currywurst
Lebkuchen, Gebrannte Mandeln gibi yiyeceklerden tadabilirsiniz.Baharatlı sıcak şarap olan Glühwein içmeyi ve tatlı seviyorsanız Stollen,Pain d’épices,Manalas de Saint-Nicolas gibi tatların tadına bakmalısınız.

Colmar gezi rehberi

Colmar gezi rehberi

Colmar gezi rehberi

Colmar gezi rehberi

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz