Schengen vizesi ücreti!

Yurt dışı tatilini herkes çok sever ancak vize belası hepimizin malumu. Eğer AB ülkelerine gidiyorsanız Schengen vizesi almak zorundasınız. Vizeyi alma stresi vs. bir kenara bir de tatil öncesi yüklü bir miktar (Şu an 60 Euro) vize parası ödüyoruz. İş sadece Schengen vizesine para ödemekle de bitmiyor. Bir de aracı kuruluşlara var. Onlara da 25 Euro civarında aracı parası ödüyoruz.

Türk vatandaşlarının geçen yıl AB üye ülkelerine yaptığı 813 bin 339 kısa süreli Schengen vize başvurusu, Türk halkına en iyimser tahminle 48,8 milyon Euro’ya mal oldu. (Kaynak: İktisadi Kalkınma Vakfı)

Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması TBMM tarafından geçen yıl onaylandı. Böylece Türk vatandaşları için vizesiz Avrupa yolunda çok önemli bir dönemeç alınmış oldu. Ancak Schengen eziyeti hala devam ediyor. Umarız en kısa zamanda AB ile yapılan anlaşmada ilerleme kaydedilir ve biz de rahat rahat Avrupa gezilerimizin tadını çıkarırız. En azından Schengen için boşa verdiğimiz Euroları gezdiğimiz yerlerde dilediğimiz gibi harcarız.

Schengen Vizesi’nin geçtiği ülkeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre’dir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Ekvador, El Salvador, Fas, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan,  Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Kuveyt,  Fiji, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Gürcistan, Moldova, Mauritus, Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan, Moğolistan, Nikaragua, Nevis, Palau Cumhuriyeti, Panama, Peru, Rusya, Samoa, St. Vincent-Grenadines, Singapur, San Marino, Santa Lucia, Sırbistan, Suriye, Swaziland, St. Vincent-Grenadines, St Kitts, St Lucia, Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya,

Makedonya, Malezya, Libya, Makau Özel İdare Bölgesi, Maldivler, Lübnan, Meksika (e-vize)

Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Bhutan, Burkina Faso (75 Euro), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Resmi, hizmet ve diplomatik pasaport hariç), Endonezya (25$), Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya (30$), Katar, Kenya (50$), Komor Adaları, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nepal (30$), Ruanda (Transit 3 günlük), Samoa (34$), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Şeyseller, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Umman, Zambiya (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz