Osmanlı Sarayında Kahve Keyfi: Şeker Ahmet Paşa Kafe

seker ahmet pasa kafe

Dün uzun zaman sonra, hep ertelediğim Beşiktaş’taki Resim Müzesi’ne gittim. Dolmabahçe Sarayının yanında Veliaht dairesi olarak bilinen Resim Müzesi’nde Osmanlı’nın çeşitli dönemlerindeki saray tabloları, yerli ve yabancı saray ressamlarının eserlerini gördüm. Mutlaka sanat ve tarih ile ilgili herkesin görmesi gereken bir müze. Müze çıkışında ise yorgunluğumu dindirmek ve kısa bir mola vermek için müzenin giriş katında henüz yeni yenilenmiş kafede soluklandım. Kafenin adı Şeker Ahmet Paşa. Kendisi de Osmanlı saray ressamlarından biri. Müze içinde de tablolarını görebileceksiniz.

Şeker Ahmet Paşa kafesi tam da Viyana’da, Paris’te uzun uzun oturduğumuz o tarihi kafeler gibi. Sarayın içinde, boğaza nazır böyle tarihi bir kafeyi ilk kez keşfediyor olmak da şaşırtıcı oldu. Süslemelerle dolu duvarları, yüksek tavanı, ahşap minik masaları ile atmosfer çok tatmin edici. Özellikle Viyana’daki müze kafeleri çok sevmiştim. Müzelerin dışında hem atmosferi hem de lezzetleri ile öne çıkabilmişlerdi. Açıkçası Şeker Ahmet Paşa kafesi ile ilgili ilk yargım mekanın atmosferi, dekorasyonun mükemmel olduğu ama lezzet kısmının kesin başarısız olacağı şeklindeydi. Ancak pek çok ülkeden kahve çeşitleri, sertlik derecelerine göre sıralanmış. Yine aynı şekilde farklı çay kavanozları da seçmem için beni bekliyordu. Kahve denemek istedik ve gerçekten damakta çok hissedilen bir filtre kahve içtik. Uzun uzun denizi seyrederek, tavanları, halıyı ve atmosferi hissederek kahvemizi yudumladık. 4-5 farklı tatlı da bulunuyor menülerinde bu arada. Kahve fiyatları ise 10-12 TL civarında. Mutlaka Guatemala kahvesini denemenizi öneririm bu arada.

Şeker Ahmet Paşa kafesi özellikle yurt dışından ya da şehir dışından gelen arkadaşlarımızla, konuklarımızla gitmek için mükemmel bir seçim olabilir. Resim müzesinin giriş katındaki kafe her gün saat 16:30’a kadar açık. Müzeyi daha önce gezdiyseniz müzeyi gezmeden direkt kafeye de gidebiliyorsunuz. Görmediyseniz Resim müzesini gezip, yorgunluğunuzun tadını bu güzel kafede atın derim. Bu tip, tarihi müze kafelerin artmasını ve iyi kalitede hizmet vermeyi devam ettirmelerini diliyorum.

Şeker Ahmet Paşa Kafe Adres:

Vişnezade Mh., 34357 Beşiktaş/İstanbul -Resim Müzesi giriş katı.

2 Yorumlar

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz