Sahrap Pera’nın yeni menüsünü keşfettik!

Yaklaşık 1 yıl önce Asmalımescit’te açılan Sahrap Pera, gazeteci, tv programcısı, aşçı Sahrap Soysal’ın kendi ruhunu fazlasıyla kattığı bir restoran. Asmalımescit’teki Drip Coffee’nin hemen yanında yer alan restoranında evinden kitaplar, objeler ile kendi mutfağından pek çok dokunuşu birleştirip bize sunuyor burada. Kulağınıza keyfili Türk sanat müzikleri, 70’ler alaturkaları, güzel olan ne varsa geliyor. Geçtiğimiz günlerde Sahrap Pera menüsünü yenilemiş dediler biz de gidip yeni menüyü keşfettik. Bakalım neler varmış neler…

Başlangıçlar- mezeler
Başlangıçlar- mezeler

Sahrap Pera’nın menüsünde öncellikle dikkat çeken şey sakatat lezzetleri… Başta bi ”nasıl yani” desek de tadarken ”nefismiş” dedik. Ama öncesinde başlangıçlardan söz edeyim size, en yenileri şöyle; Benim yemeye doyamadığım kuru domatesli çingene salatası favorim oldu. Ardından Ege usulü ot kavurmayı tavsiye ederim size. Acı seviyorsanız atomunu deneyin. Antik dönemlerden beri favori olan Lakerda ise 10 üzerinden 9 aldı bizden. Patlıcanlı mezeleri de tadıdan yenmeyecek kadar iyi.

Bahsetmeden geçmeyeyim Sahrap Pera’da fiyatlar performansın çok altında. Başlangıç mezelerde fiyat ortalaması 13 ile

nefis ahtapot
nefis ahtapot

16 arasında değişiyor. Geldik ara sıcaklara… Bence mekanın favori ara sıcağı bu tereyağlı ahtapot olmuş. Başlı başına dev ziyafet kendisi. Bu tam Türk usulü ahtapot, yani diğer Yunan usulü olanlardan farklı şekilde hazırlanmış.İsli Baharatlı Ahtapot Kavurma 28 TL. Yanına da 1970’lerden nostaljik bir tat söyledik. Dana Dil Salatası…Bence bu ikili ile bile muhteşem bir öğün geçirmek mümkün.
sahrap-pera-4
Sıra geldi Sahrap Pera’nın sakatat lezzetlerine…Güzel bir sakatat yemeği nerede yenir sorusunun cevabını artık biliyoruz, siz de öyle… Deniz mahsülü severler için Levrek şaşlık masamızı şenlendirdi. Kırmızı et severleri ise Püreli Dana Yanak’a doğru alalım. Menüde ayrıca çili soslu beyin pane, kuzu incik tandır, uykuluk gibi lezzetlere de var. Sonunu ise mutlaka Sahrap hanımın bir tatlısı ile bağlayın. Biz Kıbrıs tatlısını sevdik!

Kıbrıs tatlısı
Kıbrıs tatlısı

Yolunuzu elbette Asmalımescit’e düşecek. Sahrap Pera’da artık hafta içi canlı müzik akşamları da var. Mutlaka hem mutfağını hem de keyifli bir müzik dinletisini deneyin derim.

Sahrap Pera Adres:

Asmalı Mescit, no: 13 (Collage Hotel’in altı), General Yazgan Sk., 34420 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 243 16 16

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz