İlk kez kamp yapacağım, endişelerim ve heyecanlarım…

kamp hazırlıkları

Geçtiğimiz günlerde Yıldız Teknik Üniversitesi Gezi ve Kampçılık Topluluğu’nun 8 Mart Kadınlar Günü amacıyla düzenledikleri Doğa Ana Kampına katılmaya karar verdim. Kadınların erkekler olmadan doğada seyahat edebilmeleri, kamp kurabilmeleri adına düzenlenen kampın amacı ve elbette lokasyonu da pek hoştu. Yedigölller… Düşüncesi bile harika! Cunda’daki lüks kamp deneyimini çok saymazsak ilk defa doğada kendi ateşimi yakıp, kendi çadırımı kuracağım bir kampa katılacağım. Kampa katılacağım arkadaşların hiç biri ile daha önce tanışmadım. Bu kamp seyahati için hem heyecanlıyım hem de tecrübesizlikten bazı tedirginliklerim var. Kamp hazırlıkları biraz beni hazırlıksız yakaladı:) Oysa en sevdiğim seyahat konaklamalarından birine doğru genişçe bir adım attım bile. Hadi kampa gidelim diye 40 kere arkadaşlarımı rahatsız etmişliğim bile var. Şimdi kapma gitmek hakkında yaşadığım tedirginlikleri sizinle de paylaşıyorum, elbette çözümleri ile birlikte… Kamp sonrası neler eksik kalmış, nelere boşa tedirgin olmuşum ve tüm kamp detaylarım ve maceralarımı da anlatacağım. Önce kamp öncesinden başlayalım… Bu arada Kamp maceramı @kesfettik’ten de takip etmeyi unutmayın…Tecrübeli olanların da bu yazının altına önerilerini beklerim. (Fotoğraflar alıntı)

Yedigöller’de Nasıl Kamp Yapılır? 

Türkiye’nin en güzel 5 kamp alanı!

Kamp İçin Çadır ve Uyku Tulumu Nasıl Olmalı?

Çadırım yok. Hiç kamp yapmadım ki neden olsun. Cunda kampında zaten kurulu bir çadırda konaklamıştık. Uyku tulumu da doğal olarak. Kamp yapan arkadaşlarımı aradım ve ‘’çadırınızı, uyku tulumunuzu bana versenize’’ dedim. Elbette dediler ve konuyu kapadık. Diğer gün çadırın çift tente, uyku tulumun da 0 altı derecelerde olması gerektiğini öğrendim. Bunlar da ne demekti şimdi? Çadır ve uyku tulumlarını tek tip sanıyordum. Oysa 5 Mevsim Çadırlar, 4 Mevsim Çadırlar,3 Mevsim Çadırlar vs. gib gibi pek çok çeşit varmış. Neyse arkadaşımın en azından çadırı buna uygun çıktı. Uyku tulumu 0 altında olmadığı için bir başka arkadaşımdan temin edeceğim onu da. Buradan anladığımız şey, kamp yapan arkadaşlar candır, onları üzmeyelim:P Tabii matınızı da unutmayın. Kamp tecrübem sonrası sevip sevmemeye bağlı olarak da kendi kamp malzemelerimi edineceğim.

Kampa Yiyecek Ne Götürülür?

Elbette yiyecek içeceklerimizi de kendimiz hallediyor olacağız. Sonuçta doğada kamptayız. Ne götürmek lazım acaba diye aklıma hiçbir şey gelmezken, tecrübeli YTÜGKT hemen önerileri sıraladı. Daha pratik yiyecekler getirmekte fayda var. Ateş yakma iznimiz de alındığından (bunun için izin almak şartmış) dileyenler bulgur, makarna, çorbalık malzeme, közlemelik patates gibi pek çok şey getirebilir. Ayrıca ekmek, su, kuruyemişler, konserveler ve kapalı peynirler de tam kamplık. Termos almak da sıcak çay kahve severler için mutlaka yanımızda olmalı. Plastik çatal bıçak vs de tabii.

Kampta Hijyen Nasıl Sağlanacak?

Kamp deyince pek çok arkadaşım ‘’ama hijyen’’ diyor… Ben bu konuya çok takılmıyorum. En azından 2 günlük bir kampta beni çok darlayan bir sorun olacağını düşünmüyorum.Doğaya kavuşmak bence her şeyden değerli. Yedigöller’in kamp alanında tuvalet ve su olduğunu da belirteyim. Yanımıza bolca peçete, ıslak mendil almakta fayda varmış.

Teknolojiyi İstanbul’da bırakalım mı?

En çok şarjım biter mi acaba diye korktum. 2 tane powerbank dolduruyorum yanıma almak için. Ama zaten telefonlar da çekmiyormuş Yedigöller’de. Böylece sosyal medyadan uzak bir 48 saat beni bekliyor. Telefonum da doğal olarak kendi bataryası yeterli olacaktır. Yine de yanımıza powerbank alıyoruz. Belki keşfettik instagramında birkaç fotoğraf paylaşırım ama bu kısmı tam bi muamma…siz yine de takipte olun 🙂

Kampta Güvenlik Sorunu

Elbette doğada evlere, güvenlikli otellere göre daha korunaksız kalıyoruz.Ben de minik tedirginlikler yaşadım başta ama bence İstanbul sokaklarından daha tehlikelisi yok. Bu konuda içim öyle rahat ki… Hepsi bambaşka şehirlerden farklı yaşlarda ve kişiliklerde onlarca insan bir aradayız.

Kampta Ne Giysek?

Gece üşümemek için zaten uyku tulumu olacak. Yine de farklı hava şartları için kat kat giyinme modelini uygulamak lazımmış. Yedek çoraplar, üşütmeyen ve su geçirmeyen bot ya da ayakkabılar da cabası. Şapka, eldiven ve duruma göre içlik de yanınızda olsun. Tabii bu seçenekleri kendinize göre değerlendirin. Hava şartları, gideceğiniz bölge, kendi üşüme durumunuz vs.

Kampta Mutlaka Yanıma Almam Gerekenler:

Bunları yazıyorum ki kendime de not olsun ve son dakika bi kontrol edebileyim;

• Çakı ya da bıçak
• Çöp poşeti
• İp
• El feneri
• Kibrit ya da çakmak.
• Powerbank
• Termal / yün içlik + yedek kıyafet, çorap.
• Kahve
• Fotoğraf makinesi
• Güneş gözlüğü
• Yağmurluk
• Diş fırçası, macunu, yüz kremi
• Ağrı kesici ya da kullanılan ilaçlar
• Matara

2 Yorumlar

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz