Haşimato Hastalığı ve 3 Aylık Glutensiz Beslenme Dönemim

Haşimato Hastalığı ve Glutensiz Beslenme ile ilgili deneyimlerimi okuduktan sonra lütfen doktorunuzun gözetiminde, kendisine danışarak bu tip diyet ve takviyeleri almanızı önerdiğimi belirtmek istiyroum. Herkesin bedeninin ihtiyaçları aynı hastalığa sahip olsa da farklı olabilir. Glutensiz beslenmeye yaklaşık 1 yıl önce öğrendiğim Haşimato tiroidi hastalığım nedeniyle başladım. Haşimato, bağışlık sisteminin tiroit bezine saldırması ve tiroit hormonlarının da bu süreçte giderek azalması demek. Şu anda tirot hormon takviyesi alıyorum,yani her sabah aç karnına bir ilaç kullanıyorum. TSH yani tiroit hormonları değerlerim olaması gereken şekilde de olsa, ANTİ TPO değerlerim 300-400’lü rakamlarda. Yani haşimato hastalığı olan kişilerde olduğu gibi bağışıklık sisteminin vücutta düşman olarak gördüğü tiroit bezine saldırmak için ürettiği antikor değerlerim yüksek. Bu değerler haşimatosu olmayan kişilerde 0-9 değerlerinde oluyor, hiper ya hipotiroidi olsa bile. Siz de kendi deneyimlerinizi, size iyi gelenleri sayfanın sonundaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Haşimato Olduğumu Nasıl Öğrendim?

Haşimato hastalığının belirtileri arasında, sabah yataktan kalkmakta zorlanma, üşüme ya da sıcağa dayanıksızlık, sürekli uyuma isteği, kilo alma ya da verme, regl düzenin gecikmesi, el ve ayak bileklerinde, parmaklarında karıncalanma hissi, depresyona yatkınlık gibi pek çok şey var. Ben reglim geciktiği için yapılan  bir testte TSH değerlerimin yükselmesi, ardında da Anti TPO değerlerimin de yüksek (600) çıkması ile öğrenmiştim. İlk öğrendiğimde, çok korkmuş ve dünya başıma yıkılmıştı. Hala da kafama çok taktığım dönemlerim oluyor. Bir de kilo sorunum olmasa da göbeğimdeki şişkinlik son dönemlerde çok artmıştı. Sıradan bir şişkinlik sanıyordum. Bununla ilgili olarak da probiyotik kullanımına başladım ve düzenli kullanımda fazlasıyla yararını gördüm. Haşimato hastalığının temelinde bağırsakları iyileştirmenin çok önemli olduğunu pek çok uluslararası  makalede okudum. Şu anda doktorların hiç biri size bu hastalık ve bağırsaklar arasında bir bağlantı kurmuyor tabii. Buna bağlı olarak da glutensiz, şekersiz ve yararlı bakterilerden zengin, bağırsak florasını korumaya yönelik bir beslenme ile antikor düzeylerini az da olsa düşürmek istedim. Glutensiz, en az şeker ve bol yararlı bakterili dönemim böyle başladı. Haşimato hastalarının demir ve D vitamini oranlarında da ciddi düşüşler oluyor. Bu konuları son paragrafa bırakayım. Ancak en önemlisinin stres olduğunu, bunu bir paragrafa bırakmayacağımı da belirteyim. Nasıl iyi hissediyorsanız, öyle kalmanız her açıdan en  güzeli. Ayrıca yoga yapmanın da beni hem ruhsal hem bedensel olarak rahatlattığını ve haşimato hastalığına iyi geldiğini gözlemledim. 

Haşimato Hastalığı ve Glutensiz Beslenme Dönemi

Hiçbir doktor haşimato hastasına glutensiz beslenmesini önermiyor. Kilo sorunu olanlara belli şekilde diyetlerde önerebiliyorlar ama benim aşırı kilo sorunum da bulunuyordu. Ancak yabancı kaynaklarda ve elbette Karatay diyetinde de antikor değerlerini düşürmek için glutensiz beslenmek gerekiyor diye okumuştum. Ömrüm boyunca antikor değerlerimi düşüremeyip, bağışıklık sistemim tirot bezine saldırmasına izin mi vermeliydim diye kafam karışmıştı. En azından deneyip, iyi gelip gelmediğini ölçmeliydim. Tedavisi de olmayan Haşimato için glutensiz beslenme diyetini uygulamaya karar verdim. Oldukça zor bir diyet olduğunu biliyordum. Özellikle hamur işi yiyecekler olmadan ülkemizde sofraya oturmak neredeyse imkansız. Tam buğday, çavdar, buğday, bulgur, yulaf da dahil olmak üzere her bir şey yasak diyebilirim. Pek çok hazır gıdada buğday ürünü olmasa da içinde gluten olma ihtimali çok yüksek. Çoğunlukla evde kendi ekmeğimi yapmaya, karabuğday unundan krepler, hindistan cevizi unundan tatlılar yapmaya çalıştım.  En zorlandığım şeyler araında simit ve bira vardı 🙂 Şimdi size Glutensiz beslenme dönemimde bana yardımcı olan besinler, markalar, mekanlar ve yöntemler hakkında kendi deneyimlerimi sıralayacağım. 3 ay glutensiz beslenme sonrasında ise antikor değerlerim için test yaptırdım. Sonucu da yazı sonrasında yazacağım.

Haşimato Hastalığı ve Glutensiz Beslenme
Karabuğday unundan yaptığım ekmek

Glutensiz Restoranlar

Glutensiz beslenme döneminde dışarıda yemek yemek tam bir kabus haline geliyor. En unsuz sandığınız bir çorbada, sebzeli et yemeğinde bile kesinlikle un var. Glutenin ne olduğunu bilmeyen işletme sahipleri mi, sizi vegan sanıp, vegan menü getiren garsonlar mı yoksa ”bulgur sağlıklı, tam tahıllı ekmek yemek de sakınca yok” diyenler mi daha şaşırtıcı oluyor tam karar veremiyorum ama sıfır glutensiz beslenmenin imkansız olduğu gerçeği ile yüzleşmek ile başladım. Bir şekilde gluten sen ne kadar dikkat edersen et, bir yiyeceğin içinde fark etmeden olabiliyor. Bu nedenle dışarıda yemek seçiminde en kolayı salata-sebze ve ızgara et gibi seçenekler oldu.Etlerdeki bazı sosları istemeyince sorun tamamen ortadan kalkabiliyor. Canınız makarna, tatlı gibi yiyecekler çekince işler orada karışıyor. Bu anlamda denediğim ve aklınızda olmasını istediğim bir kaç restoran ismi vereceğim.

Haşimato Hastalığı ve Glutensiz Beslenme
Beyaz Fırın

Beyaz Fırın: Adı üzerinde burası bir fırın. Siyez unundan, ekşi mayaya her bi şey var. Aynı zamanda gutensiz seçenekler de var. zaten menüsünde tüm beslenme türlerini, alerjik besinleri ilgilendiren uyarılar bulunuyor her bir yemek seçeneği için. Burada glutensiz makarna ve glutensiz tatlılar bulabilirsiniz. Pek çok semtte olması bir diğer güzellik.

Vi Coffee: Nişantaşı’ndaki bu küçük kafe, sağlıklı ekşi mayalı , glutensiz ekmeklerle hazırlanmış sandviçler, tostlar da yapıyor, Vegan, raw ve glutensiz tatlılar da… Matcha kurabiyeleri de pek hoş.

Haşimato Hastalığı ve Glutensiz Beslenme
Healin

Cafe Mars Kadıköy: Burada kahve yanına glutensiz tatlı yemiştim. İsmi aklımda kalmamış ama, zaten bu konuda yardımcı oluyorlar.

Kırıntı: Yine farklı semtlerde şubesi olan Kırıntı, dönem dönem değişen menüsü ile glutensiz et, makarna gibi yemek seçenekleri sunuyor. Ayrıca Glutensiz ekmekleri de var.

Healin: Teşvikiye Cami’nin hemen köşesinde yer alıyor. Dekorasyonu bi botanik bahçesini andırıyor. Burada glutensiz, raw, vegan pek çok seçenek bulmak mümkün. Ben özellikle glutensiz, pancar unundan yapılmış hamburger ekmeği ile hamburgerini çok sevmiştim.Raw tatlıları da favorim.

Midpoint: Yine hemenhemen her semtte yer alan Midpoint’te de glutensiz makarna gibi seçenekler var.

Bi Nevi Deli: Adı gibi deli seçenekleri var. Tartlardan, çorbalara, konjak bitkisinden yapılan noodle’a, Kombucha’dan Matcha çayına pek çok güzel lezzet var. Ayrıca buradan paketli sağlıklı ürünler de satın alıp, evinize götürebiliyorsunuz.

Wagamama:Japon yemeği severler için de güzel bir önerim var. Kanyon ve Nişantaşı’nda şubesi olan Wagamama’nın glutensiz menü seçeneği de var.

Coffee And Guide: Balat’a gidip bir kahve molası vermek istediğinizde, glutensiz brownisi ile Coffee And Guide yardımınıza koşuyor. Biz gittiğimizde sonuncu dilimi ben almıştım. Benden sonra gelen kızın glutensiz kek hevesi maalesef sonuçsuz kaldı. Keşke bu tip kafeleri Balat’ta çoğaltabilsek.

Marriot Hotel Şişli :Evet bir kahvaltı için gitmiş olduğum Marriot Hotel’in Şişli şubesinde glutensiz ekmek bulabilmenin sevincini yaşamıştım doğrusu. Otellerde glutensiz seçeneklerin olması çok önemli. Bu anlamda bazı otellerde glutensiz ekmek ya da bu tip beslenme ayrımının olmadığını üzülerek fark etmiştim maalesef.

Milano: Eğer Milano’ya gidecekseniz Doumo’nun hemen arkalarında bir sokakta yer alan Pizzeria di Gennaro’da glutensiz Peroni bira ve glutensiz bazı seçenekler bulabileceğinizi ekleyeyim.

Shorba: Özellikle beyazyakalıların öğle yemekleri için çok tercih ettiği Shorba’da Türk ve Dünya mutfağından tam 3000 çeşit çorba bulabiliyorsunuz. Glutensiz çorba seçeneğinin olduğu da ekleyelim. Ataşehir, Florya ve Kuşadası şubeleri var.

A’da 216: Glutensiz restoran deyince akla burası gelsin zaten. Menüsünde pizza,lahmacun,pide,gözleme,baklava,kadayıf,makarna,hamburger gibi birçok seçenek mevcut. Maltepe Yaylada AVM içinde bulunuyor.

Marriot Hotel Şişli

Naan Bakeshop: Moda’daki bu ekmek, kafe ve kahvaltı diyarında da glutensiz seçenekler zaman zaman oluyor.

Backhaus: Normalde de unlu her bi şeyine bayıldığım Backhaus, glutensiz ürünler de sunuyor. Glutensiz yaş pasta, muffin, kuru pasta, kek ve ekmekler bulabiliyorsunuz.

Glutensiz Markalar:

Glutensiz Ada: Sanırım glutenisiz beslendiğim dönemimde en kurtarıcı seçeneklere sahip marka oldu benim için . Hazır glutensiz mantıdan, lahmacuna, hamburger, sandviç ekmeğine, atıştırmalık kıtırlardan makarnalara kendisini sürekli yenileyen bir marka. Hem web sitesinden hem de Carrefour, Migros, Metro gibi marketlerde bulunabiliyor.

Mayya Ekmek: Ekşi mayalı ekmeğe bayılırım. Ancak glutensiz olmasının çok zor olduğunu okumuştum. Sonrasında Mayya Ekmek ile tanıştım. Çok leziz artizan ekmekler yapıyorlar. Siyez unundan, çavdardan , tam buğday unundan ve Karabuğday’dan. Bir de üzerine ekşi mayalı karabuğay ekmeği yapmasınlar mı ? Gerçekten çok sevmiştim. Sandviç, hamburger ekmekleri ve elbete kurabiyeleri de var. Instagram adreslerini buraya bırakıyorum. 

Vegan Dükkan:Cihangir’de şubesi bulunan Vegan Dükkan ‘da daha çok vegan ürünler olsa da kurtarıcı düzeyde glutensiz ürünleri satıyor. Örneğin bulmakta çok sıkıntı çektiğim glutensiz yulafı burada bulabilmiştim. Web sistesinde de alışveriş yapabilirsiniz.

Güzel Gıda: Etiket tasarımlarındaki sadeliği çok seviyorum. Glutensiz beslenmede sağlıklı un önemli. Örneğin pirinç unundan ekmek de hiç sağlıklı değil. Bu yüzden özellikle glutensiz sağlıklı unlar için kendisine başvurmuştum. Karabuğday unundan çok kez ekmek yaptım. Karabuğday ekmeği tarifini youtube kanalımdaki videodan izleyebilirsiniz. Güzel Gıda’da organik kinoa, konvansiyonel kinoa, chia tohumu, ham kakao tozu, Matcha, badem ve hindistan cevizi unu bulabilirsiniz. Bazı zincir marketlerde hem de web sitesinde satış yapıyor.

İstanbul Halk ekmek: Yine eğer canınız ekmek çekerse İstanbul Halk Ekmek’te de glutensiz ekmek çeşitleri var. Pek lezzetli olduğunu söyleyemeyeceğim ama bazen kurtarıcı ve oldukça uygun fiyatı var. 

Eti Pronot: Hemen hemen her markette ve diğerleriyel arasında uçurum gibi fiyatlar olmayan tek markamız Eti Pronot. Bisküvilerden, keklere pek çok çeşidi var. Onu seviyoruz <3

Glutensiz Makarna: Kolayca bulabileceğiniz markalar arasında Beşler, ve Arbella bulunuyor. Carrefour’larda ve pek çok markette bulabilirsiniz.

Wasa: Normalde de çok sevdiğim Wasa’nın her yerde bulamasam da glutensiz versiyonları da var. Baya bi kahvaltı öğünümü kurtarmıştı.

Schar: Kendisi Alman disiplininde mükemmel bir glutensiz ürünler markası. Her bi şeyi olan ama pahalı bir marka aynı zamanda. Yine de her glutensiz beslenenin en birinci markalarından biri. Şehriyeden, makarnaya, undan, atıştırmalığa zengin ürün çeşidi var.

Glutensiz Çikolata Markaları:

Glutensiz çikolata konusu baya önemli bir konu. Hemen yapıştırayım markaları:

Mabel, Gürsoy kakaolu fındık kreması, tadella, Toffifiee, Sarelle, Snickers, Pernigotti, Kinder Surprise,Toblerone, Nussknacker

Ev yapımı glutensiz tarifler de bir başka yazımızın konusu olsun, zira glutensiz beslenirken en çok evde yapacaksınız yediklerinizi….

Haşimato ve Probiyotik

Öncelikle tüm hikaye benim kendi bedenim ve metabolizmam ile ilgli. Bu nedenle aynısını direkt uygulamak yerine kendi ihtiyaçlarınızı, bedeninizi tanımanızı tavsiye ederim. Elbette doktor tavsiyesini de unutmayın. Bana iyi gelen size iyi gelemeyebilir.

Haşimato teşhisinden önce karnımdaki anlamsız şişliği, tuvalete çıkma sıklığını probiyotik ile düzene soktuğumu söylemek istiyorum. Öncelikle  bağırsak floramın bozuk olup, olmadığı ile ilgili evde yapılan bir testi uyguladım. Bu tıbbı olarak da doğru kabul edilen bir yöntem. Sabah aç karnına bir bardak suya tükürüp bekliyorsunuz. Tükürük çatallanıp dibe çöküyorsa bozukluğuna işaret ediyor. Normali tükürüğün çatallanmadan yüzeyde kalması. Haşimatonun bağırsaklarla ilişkisi net olarak kanıtlanmasa da şişkinlik bulgusu tüm haşimato hastalarında hemen hemen var. Elbette evde yapılan doğal yoğurt, kefir , turşu gibi besinlerden probiyotik alabilirsiniz. Bu anlamda eğer vaktiniz yoksa tavsiye edebileceğim bir marka var. Adı Bi Tas. Instagram adreslerini buraya bırakıyorum, sipariş verebilirsiniz. Ayrıca kemik suyu da yapıyorlar. oldukça iyi. 

Bi tas

Ancak benim için bu çok yeterli olmadı. Okuduğum araştırmalarda evde yapılan yoğurt, turşu, kefir gibi besinlerdeki probiyotik miktarını, çeşitliliğini ölçemiyoruz. Ne kadar çok çeşitli yararlı bakteri ve sayısı ne kadar fazlaysa o kadar önemli. Ve biz bunları maalesef (eğer denediyseniz ve yeterli gelmediyse, eğer bağırsak flora bozukluğunuz varsa ) evde doğal yapılmış olan bu besinlerden yeterince alamıyoruz. Bu arada laktozun bağırsaklarıma iyi gelmediğini anladığımdan beri inek sütü de tüketmiyorum. Elbette dolaylı yollardan alıyorum ama direkt sütlü kahve, süt tüketmek gibi alışkanlıklarımı bıraktım.Bu nedenle öncelikle NBL probiyotik kullandım. İyi geldiğini fark etmemle birlikte daha iyisini araştırmaya başladım. Ancak bakteri çeşitliliği arttıkça fiyatların da aynı oranda arttığını gördüm. Özellikle ülkemizde fiyatlar çok yüksek.Almanya seyahatim sırasında bir eczaneden aldığım Dr. Wolz isimli probiyotik yaklaşık bir yıldır tüm şişkinlik sorunuma ve tuvalet düzenime iyi anlamda etki etti. Buradan detaylarına bakabilirsiniz. 

NBL markasında 2.5 milyar yararlı bakteri ve 5 çeşit varken, DR. Wolz’de 48 Milyar yararlı bakteri ve 8 çeşit bulunuyor. Fiyat olarak da çok daha uygun fiyatlara geliyor. Almanya’ya giden arkadaşlarınızdan isteyebilirsiniz.

Ama söylediğim gibi, doktorunuza danışmadan probiyotik kullanmamalısınız. Başlarda her gün içtiğim bir kapsül şimdilerde 3 günde bir gibi bir rutine dönüştü.

Haşimato Hastalığı Ve D Vitamini

Genel olarak ülkemizin D vitamini ortalaması çok düşük ama Haşimato hastalarının tümünde de neredeyse D vitamini 30’un altında. Benim de ilk test yaptırdığım dönemde 25 gibi bir değerdeydi. Güneşten D vitaminini karşılamak o kadar kolay değil. Güneşlenme takvimini takip edip, her gün o saatte 1 saat güneşlenmek gerekiyor ve ardından iyi emilmesi için 24 saat sıcak ve sabunlu duş yapmamak gerekiyor. Güneşlenme takvimine zaman zaman ayak uydurabilsem de her zaman çok zor. Güneşlenme takvimine buradan ulaşabilirsiniz. Bu nedenle Takviye D vitamini almaya başladım, tablet ya da damla şeklinde dönem dönem. 48’e kadar yükselttim, en son 35’lere düştü, ama muhtemelen şimdilerde yaz dönemi ile birlikte yine artmıştır. Yetersiz D vitamini hem bağırsakları etkiliyor,metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor ve depresyona meyilli oluyoruz. Tavsiyem D vitamininizi ölçtürüp, güneşlenme takvimine dikkat etmeniz ve gerekiyorsa takviye almanız. Takviye konusunda ise çok memnun kaldığım bir marka henüz olmadı maalesef.

Sonuç:

Gluten diyetim sonrasında antikorlarımda herhangi bir azalma olmadı, hatta TSH’ım yükselmişti. Sonrasında gluten diyetimi bıraktım. Ancak D vitamini, probiyortik ve hormon takviyesine devam ediyorum. Bol bol bol yoga yapıyorum. Şu ara TSH’ım 2 değerine indi. Sanırım stres birincil faktör bu hastalık için. Gluten konusunda ise  hala diğer dönemlerime göre daha az tüketmeye gayret ediyorum. Hem daha az yorgun hissettiğim hem kilo verdiğim hem de cildimin daha parlak olduğu gerçeği gluten diyeti ile ilgili kesin ve net sonuçlarım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 Yorumlar

 1. Geçmis olsun, hormonlarinizin düzelmesi icin vucudunuza çooook iyi bakmaniz gerekiyor. Sadece gluten degil inek sutu ve etide keser ve çiğ sebze meyve artı süper gidalar ile beslenirseniz vücut kendini onarir. Ayni zamanda vitamin mineral takviyeside almaniz onemli. Kullandiginiz ilaç sizi hicbir zaman iyilestirmeyecek, keske hic baslamasaydiniz.

 2. Çok teşekkür ederim. Tüm bunlara ilaveten bende bir de kaşıntı ve bazen yoklayan kovalamazam ağırlaşan bir baş ağrım oluyor. Parçaları yavaş yavaş birleştirirken sizin bu yazınıza denk gelmem iyi oldu. Elbette doktordan randevu aldım fakat ondan önce insanın kendi bedenini dinlemesi önemli. İpuçlarını doktora vermeli . Bunu da en iyi soru sorarak yapabiliriz. Fakat soru sormak için biraz okumak ve olası bağlantıları akla getirmek gerek. Doktoruma çölyak hastalığı- tiroit( ameliyat olmuştum ben haşimotodan)ve bağırsak bağışıklığı- adet düzensizliği arasındaki bağlantıları sormayı düşünüyorum.

  • Bu hastalık konusunda en önemli detaylardan biri de stres. Mümkün olduğunca uzak durmak gerek, tetiklediği ve arttırdığı söyleniyor. çok geçmiş olsun.

   • 22 yaşımda çıktı 7 sene oldu. ailemde yok 150 lilik levetron kullanıyorum. araştırılmaya değer bir endemik bitki türü gibi hissediyorum kendimi 🙂 enerjimizi alt üst eden bu olay tüketilmiş hissi veriyor oysaki haşimatolular her ne kadar gelecek kaygısı aşırı stress ince düşünceli insanlar olup negatif birileri gibi algı oluşsada onlardaki öz saf kaliteli enerji kimselerde yok 🙂 bir haşinin halinden en iyi başka bir haşi li anlar

 3. Ben de aynı şekilde yataktan kalkamama, birkaç kişi tarafımdan hamile olduğum düşünülecek kadar karın şişkinliği, mide sindirim sistemimin bozulması ve kilo artışı ve diyete rağmen verememe sebepleri ile gittim endokronologtan haşimato olduğumu 1 yıl önce öğrendim. Nedense ilk başlarda bu hastalığı kabullenememe ve dolayısı ile hiçbirşeye dikkat etmeden geçirdiğim günlerim, şu sıralar yine sürekli uyuyan beynim, sindiremeyen midem, halsizliğim sebebi ile hayat kalitemi inanılmaz etkileyince elime ıpadimi alıp ben bu belirtileri nasıl hafifletirim diye aramaya giriştiğim akşam sizin yazınız karşıma çıktı ve ne tesadüftür ki okudupum kitaplar filmler vb sebepler ile yaklaşık 5 aydır yoga yapıyorum ama o kadar kesmiyor ki sırf evde de yapabilmek için uzmanlık programına yazıldım. Ben de kendimi çok iyi hissediyorum yoga esnasında ve sonrasında.
  Bu arada ben de gluten diyeti yapsam mı diyordum ama sanırım çok da bir faydası olmamış şu an bildiklerim, un, şeker azaltmak ama kimi yerlerde lahana, turp, soya fasulyesi gibi şeylerinde iyi gelmediğini okumuştum. Bundan sonraki deneyimlerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim. Sevgiler ☺️ Senem

 4. Haşimato hastalığı konusunda Ömer Türker Hoca Türkiye’nin gururudur. Sitesinden bir özet: Haşimato’da hücreler arası savaşı baskıladığı ispat edilmiş 2 şey var: Selenyum ve çörek otu. İnternetteki hastaların çoğu selenyum dozunu yanlış biliyor. Bir dünya da uydurma şey var. Haşimato hastalarının lahana, balık yememesi, iyotlu tuz kullanmaması gerektiği doğru değil. Kan selenyum seviyesi bakılması şart değil. Zaten normal bulunsa da selenyum tedavisi veriliyor. Selenyum tedavisinin en az 6 ay denenmesi lazım. Glutensiz diyet sağlıklı değil. Haşimato hastalarının bir kısmında çölyak hastalığı oluyor. Sadece onlar için geçerli. Lazer tedavisi ispatlanmış bir tedavi şekli değil. Sadece kanlanma artışı ile geçici etkisi var. Haşimato para tuzağı oldu. Yasak olan şey sigara ve alkol. Hem haşimato, hem tiroid nodülleri için. Kanserleşme riskini de arttırıyor. Hastalığın erken döneminde selenyum ve çörek otu, geç dönemde (hormon yetmezliği başlamışsa) ilave tiroid hormonu. Ve bambaşka bir hayat. Hepsi bu 🙂

 5. Bu bir süreç, elbette düşüş oldu ancak sıfırlanmadı. Belki de hiç sıfırlanmayacak. önemli olan haşimatonun yarattığı etkileri azaltmaksa, o kısımda faydaları çok oldu.

 6. 2017 eylül de ateş basması, yorgunluk ,kilo alımı az yememe rağmen karında şişlik,aşırı sinir, anlamsız kaşıntı ile hastaneye başvurduğumda yapılan tetkikler sonucunda haşimato tiroid teşhisi kondu.Tabi ben şok !!kendime yakıştıramadım sigara yok, içki yok, dışarda hiç yemek yemem tek kötü alışkanlığım tatlı ve bolca stresti….Yani istediğin kadar iyi beslen hayatında stres varsa hastalıklarda seni seviyor…neyse bir süre hastalığı kabullenmesem de kuzu kuzu ilaçlara başladım ve bi nebze rahatladım…tabi zaman için bitkisel tedavi vb tedaviler araştırdım kullandım ama yorgunluk halsizlik eskisi kadar olmasada vardi bide eklem ağrılarım olmaya başladı neyse araştırmalar sonucu da 2019 haziranda gümüş suyu ile tanıştım swk kimya dan 15 ppm lik sabah aç karnına 1 kahve fincanı 50ml içtim ertesi gün etki edermi etti inanmayacaksınız ama rüyalarımı hatirlamiyodum şimdi hatırlıyorum tiroid görmeyi de etkiliyomus gümüş suyundan sonra görmede kuvvetlenme hepsinden önemlisi dinçlik geldi dikkat dağınıklığın gitti hepsi psikolojik olsada yorgunluk halsizlik gitti yaa 10 km yuruyoyorum yorgun değilim bacaklarimdada ağrı olurdu o bile yok artık araştırın kullanın facebook ta hobici şifacı ve simyacılar gurubu var üye olun okuyun …

 7. Ben de haşimato hastasıyım ve mide bağırsak sorunları yaşam kalitemi düşürecek seviyede kronik halde devam ediyor. Bunu sizden de duymak faydalı oldu fakat şu konuya takıldım. ‘Antikor’ dediğimiz şey vücudu savunma mekanizması. Onları azaltmaya çalışmak sağlıksız bir durum değil mi? Doğal olanı antikoru üretmek. Bı kısımda amacınız nedir?

 8. Glutensiz beslenmek zararlı. Bağırsaklarda bir miktar gaz olmasa, dışkımız haftalarca bağırsaklarımızda kalır. Bağırsaklarda oluşan gaz patolojik değil, fizyolojik bir olay. Şebeke suyuna hava basılmasa (yüksek kohezyon ve adhezyon gücünden) su borularımız patlardı. Suyun kolayca akabilmesi için, şebeke suyuna bile hava karıştırılır, % 100 su değildir. Üstelik bağırsaklardaki gaz, pek çok mikrobun üremesine engel. Yediğimiz trilyonlarca mikrop, su/sıcaklık ve nem olduğu halde, neden bağırsaklarımızı patlatacak kadar hızlı çoğalamıyor sanıyorsunuz? Arpa, buğday, çavdar, … Hepsinde gluten var. Doğada gluten var. Bunun felsefesi bile yanlış. Örneğin ekmek. Türk ve doğu toplumlarında kolon kanseri, batıya oranla çok az görülüyordu? Sebep? Ekmek gibi lifli gıdaları çok tüketmemiz. Şimdi ekmeksiz et yemek vs. moda oldu. Bir anda kolon kanseri oranları çok arttı. Fıtrata (yaradılışa) uygun beslenmek tek ve en güvenilir yol. Milyonlarca senelik garantisi de ortada.

 9. Merhaba ben de haşimato hastasıyım anti TPO 16, şu an da ilaç kullanmıyorum. İlerlememesi için araştırma içerisindeyim. Gümüş suyu nedir. Nasıl temin edebilirim gerçekten faydası oluyor mu. Bilgilendirirseniz sevinirim

 10. Haşimato hastalarında tiroid hormonalrı zamanla azalıyor. Hormon azlığı uzun süreli kabızlık, şişkinlik, ödeme yol açıyor. Tiroid hormonu ilacı veriliyor. Eğer ilaç fazla gelirse, o da ishal ve sık tuvalete çıkmaya yol açıyor. Çoğu hasta bu ikisi arasında gidip geldiği için, çareyi gluten diyetinde vs. arıyor. Çare, sık aralıklarla FT3, FT4, TSH tetkiki yaptırarak, FT3, FT4’ü normalin üst sınırına yakın, TSH’ı “1” civarında tutmaya çalışmak. Gerisi hikaye. Kan tetkikini senede bir yaptırırsan, hormonların inip çıkabilir, bir günün diğerine uymaz, sen de glutensiz bisküvi vs.’lerde gezer durursun. Gluten doğanın ayrılmaz bir parçası ve insan onbinlerce senedir glutenle besleniyor.

 11. Gümüş suyu, lazer tedavisi hikaye. Dünyanın en çok satılan tıp kitabı “Current Medical Diagnosis and Treatment”ta, Haşimato hastalığının tedavisinde önerilen, ispatlanmış tek tedavi, selenyum ve (hormon eksikliği başlamışsa) tiroid hormonu takviyesi. Son senelerde çörek otunun çok çok etkili olduğu ispatlandı. Günde 1 çay kaşığı, yemek yerken, çiğneyerel alınmalı. Yağı falan değil, kendisi. Dövülerek beklemiş olmamalı. Taze olmalı ve çiğnenerek yenmeli.

 12. Yaklaşık 10 yıldır haşimato hastasıyım. Sürekli ritim bozukluğu yaşıyordum. Bu yüzden anjio ablasyon yaptırdım. Şunu net ve kesin olarak söyleyebilirim ki haşimatonun glutenle direk etkileşimi var. Yok diyen boşa konuşur. Belki hastalığın başında olduklarından ilişki kuramıyor olabilirler. Hastalık ilerleyince glutenin ne kadar zararlı olduğunu öğrenirler. Gluteni hayatımdan çıkardım, hayata döndüm. Ritim bozukluğu yaşamıyorum artık.

  • Haşimato ile ritim bozukluğu’nun da, glutenin de ilgisi yok. Haşimatonun erken safhasında hücre ölümüne bağlı olarak kanda tiroid hormonu (T4, T3) yükselişi yaşanıyor. Çarpıntı, terleme vs.’ye yol açıyor. Çoğu doktor dahi bu dönemi zehirli guatr hastalığı (Graves hastalığı) ile karıştırıp, tiroidi yavaşlatan ilaç verebiliyor. Bu da felaketin başlangıcı oluyor. Çünkü 2. safhada zaten tiroid hormonu eksikliği başlıyor. Bir de tiroidi yavaşlatan ilaç kulanıyorsa hasta, T4, T3 dibe vuruyor. Hasta odun gibi oluyor. Halsizlik, aptallaşma, kilo alma, aşırı üşüme, eklem ağrıları, elde-ayakta şişlik, kabızlık, adet düzensizliği hatta kısırlık… Gluten sadece çöliak hastaları için zararlı. O da çok nadir görülen bir hastalık. Sağlıklı insanların glutenle hiçbir derdi yok. Zaten glutensiz beslenmek neredeyse imkansız. Buğday, çavdar, arpa içermeyen ne var? Tamamen (vejeteryenlik gibi) bilimsel temeli olmayan bir moda, efsane. Milyonlarca mutlu yaşayan haşimato hastası var. Hergün bir iki ekmek götürüyor. Sizin probleminiz doğru bir hekim bulamamış ve hekimlik oynamaya özenmiş olmanız.

Sen De Bir Şeyler Yaz!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz