Twitter’da anketten sonra istatistik ve kalp yeniliği

Tuncay Özata tarafından yazıldı

Twitter son günlerde bizi güncelleme yağmuruna tuttu. Geçtiğimiz hafta anket özelliği gelen Twitter‘da bu hafta 2 yeni özellik yayına alındı. Bunlardan birisi tweetlerinizi kaç kişinin gördüğünü, kaç kişinin verdiğiniz linke tıkladığını vs. gösteren istatistik özelliği, diğeri ise “favorilere ekle yıldızı“nın “beğendi kalbi” olarak değişmesi oldu.

Jack kardeş bizi yenilikleriyle kah sevindirip kah üzerken hatta sinir ederken bu seferki yenilikleri ben beğendim. Anket olayı hem Twitter‘da ciddi işlere yarayacak hem de kullanıcıları eğlendirecek. Tabi ilk çıktığında her zaman olduğunu gibi tadında bırakamayıp her tweet’te saçmasapan anket açan arkadaşlarımız olmadı mı? Tabii ki oldu ancak yavaş yavaş sıkılacak ve bitecekler. Böylece anket özelliği de amacına ulaşacak.

Twitter'a anket gelir de Melih Gökçek durur mu?

Twitter’a anket gelir de Melih Gökçek durur mu?

Anket özelliğinden sonra bu hafta Twitter‘ın yeni sürprizi istatistik oldu. Bu aslında reklam vermek isteyenleri teşvik eden bir şey. Twitter’da büyük firmalar reklam veriyordu ama artık halka inme zamanı gelmiş olmalı ki biraz da dikkat çekmek için Twitter böyle bi özellik getirmiş. Attığınız tweet kaç kişi tarafından görüntülenmiş, kaç kişi linkinize tıklamış, profilinizi bu tweet sayesinde kaç kişi görüntülemiş… Bu tarz bilgileri görebileceğiniz bir özellik olmuş. Tweetinizin altındaki istatistik çubuklarına basınca ayrı bir pencerede verileri görebiliyorsunuz.

Türkiye’yi Google’da gezin!

Twitter'ın istatistik özelliği

Twitter’ın istatistik özelliği

Veee… Belki de en gereksiz ama en konuşulan yenilik. “Favorilere ekle” özelliği “Beğen” olarak, FAV yıldızı da kalp olarak değişmiş. Kalbe tıklayınca da “pırt” diye böyle şekilli şekilli kırmızı oluyor kalp.”Pırt nasıl oluyor?” diyenler için oluş anından görüntü aldım daha ne yapayım?

Twitter kalp özelliği ve "pırtlatma"

Twitter kalp özelliği ve “pırtlatma”

Tabi bu özellikler her zaman olduğu gibi herkese aynı anda gelmedi. Şimdi bakıp da “yalan haberler yapıyorlar” vs. demeyin. Zamanla hepsi olacak. Biraz sabır :)

print

Yazar hakkında

Tuncay Özata

Yorum yaz