Türkiye’nin en iyi 5 kamp alanı!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Üç tarafı denizlerle çevrili ve çeşit çeşit  bitki örtüsüne sahip olan ülkemizde kamp yapmak ölmeden önce mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biri.  Sabah kuş sesine, güneşin öpen ışığına uyanmak, karşınızda bir beton yerine yemyeşil bir vadi, masmavi, dalgalı bir deniz görmek gibisi var mı? Geceleri yıldızlara karşı şarkı söylemek, toprağa sarılarak uyumak ve derin nefesler aldığınız yürüyüşlerde kaybolma fikrine ne dersiniz? Kamp yapmak hem kişisel ve bedensel hem de ruhsal gelişiminize çok fayda sağlayacak bir konaklama şekli.  Lüksünden, salaşına, deniz kampından, dağ kampına pek çok farklı zevke de hitap edebiliyor.  Peki ya Türkiye’de kamp yapacaksanız ilk nereden başlamalısınız? İşte Türkiye’nin en iyi 5 kamp alanı…

Yedigöller


Bolu’nun her mevsim büyüleyen manzaralarına sahip olan Yedigöller, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Deringöl, Seringöl, İncegöl, Büyükgöl, Küçükgöl gibi her biri sizi başka bir öyküye bırakacak göllerin kenarında kamp kurma fırsatı sunuyor.  Özellikle bahar ve sonbahar aylarında doğanın rengarenk kıyafetlerini giydiği bu tabiata uyanmak çok keyifli. Kamp sırasında Yedigöller Tabiat Parkı civarında trekking yapabilirsiniz. Elbette göl kenarına yoga matınızı sermeyi de unutmayın! Yedigöller'de kamp maceramı buradan okuyabilirsiniz.


Salda Gölü


Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alıyor. Türkiye’nin en güzel gölleri arasındaki Salda Gölü, Türkiye’nin saklı kalmış jeolojik mükemmelliğini en iyi resmeden yerlerden biri aynı zamanda.  Salda Gölü jeopolitik oluşum olarak Mars ile aynı karaktere sahipmiş. Suyundaki zengin mineral yapısı nedeniyle insanlar için şifa da dağıttığı da söylenen göl, dünyanın en temiz beşinci gölü ve yüzmek için de oldukça uygun. Salda Gölü kıyısında uyandığınız her sabah en az bir yaş daha gençleşeceğiniz kesin. Salda Gölü kampınız sırasında bu enfes gölde yüzmek dışında gölün etrafını bisiklet ile keşfetmeyi de es geçmeyin!


Borçka-Karagöl


Sonsuz yeşilin içinde yuvarlanmaksa istediğiniz, çadırınızı Artvin Borçka’daki Karagöl’ün kıyısında atıverin. Her mevsim üşüme garantili Borçka’da doğasına hayran kalacağınız manzaralar karşısında ısınacağınız da kesin. Ormanın içinde gizlenen, masmavi bir göl düşünün… Etrafında kamp yapmak paha biçilemez bir dünya nimeti. Borçka-Karagöl sonbahar aylarında her renkten ağacın taçlandırdığı bir kamp alanı haline geliyor. Kışın ise bembeyaz kar ve mavi göl ile baş başa kalmanızı sağlıyor.

Akyaka 


Akyaka’da canınız nerede isterse oraya çadırınızı atabilirsiniz aslında. İsterseniz soğuk ama girince kendisine aşık ettiren suyu ile Azmak nehri kenarına, dilerseniz mis gibi çam kokuları eşliğinde uçsuz bucaksız bir denizi kendisine fon edinmiş Akyaka Orman kampına…  Ülkenin en güzel sularında yüzmek, doğa yürüyüşleri ve kite sörf yapmak için doğru yerdesiniz.

Bafa Gölü


Didim’e 10 kilometre mesafede sıradanlıktan sıkılan herkese kamp kurdurtabilecek bir yer burası. Ege’nin en büyük gölü olan ve içerisinde Hayalet Ada, İkiz Ada ve Menet Adası bulunan Bafa gölü aynı zamanda bir kuş cennetidir. Buraya çadırınızı kurduysanız antik yürüyüş yolları ve dağlık alanlarında trekking yapabilir ve aynı zamanda doğasından etkilenip resim yapamaya bile başlayabilirsiniz.


Bonus: 

İğneada Longoz Ormanları


Türkiye’nin en büyük Longoz ormanlarıyla kaplı Trakya’nın Karadeniz kıyısında yemyeşil bir köy İğneada. Kendine has bir bitki örtüsü ve yine burayı seçen çok özel canlıların oluşturduğu bir eko sisteme sahip. Ormanı kimi zamana su basıyor ve ağaçlar göletlerin içerisinde kalıyor. Doğa size hiç bilmediğiniz, karşılaşmadığınız bir deneyim sunuyor. Bir tarafı deniz, öbür tarafı subasar ormanları ile dolu olan İğneada’da kamp kurmak demek, kanoyla ya da çıplak ayakla ormanı keşfetmek demek…

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz