Tek başına seyahat etmesi keyifli şehirler

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Tek başına seyahat etmek sizi korkutmasın. Özellikle bazı şehirler tek başına gezildiğinde bir seyahat arkadaşına ihtiyaç duymayacağınız kadar sizi içine çeker. Şehirle öyle meşgul olursunuz ki yalnız olduğunuz aklınıza dahi gelmez. Ayrıca tek başına seyahat etmenin gezinize getireceği avantajları da düşünürsek hemen tek kişilik bir bilet almaya koyulabilirsiniz. Yalnız keşifleriniz için yardımcı olması dileği ile…

Paris
e2587536e1b8210b6fe5dbc12738a755

Paris’i gezerken asla gezinize eşlikçi olacak bir arkadaş ihtiyacı duymazsınız. Şehrin sokaklarında tek başına dolaşmak bile başlı başına büyüleyici çünkü. Hem kim bilir hayatınızın aşkını ya da çok seveceğiniz yeni arkadaşlarınızı Paris’in romantik ve coşkulu sokaklarında bulacaksınız. Gezi arkadaşınızla uyum yakalamak çok önemli bir ayrıntı. Gezip görmek istediklerinizi yol arkadaşınıza da beğendirmek yerine vaktinizin kıymetini bilin. Gezilecek o kadar çok yer var ki Paris’te… Müzeler, sanat galerileri, kiliseler, saraylar, parklar, saatlerce oturmaktan sıkılmayacağınız kafeler, lezzetlerini unutmayacağınız restoranlar ve yüzlerce fotoğraf çekeceğiniz sokaklar. Bir yol arkadaşınız yok diye üzülmeyin. Gelin ve Paris’i tek başına keşfetmenin tadını çıkarın.

Venedik
tramonto_gondole_venezia

Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri kabul edilen Venedik için yol arkadaşınız yoksa üzülmeye ya da gezi planınızı ertelemeye gerek yok. Görkemli kanallarıyla başınızı döndürecek şehre adımınızı atar atmaz zaten yanınızdakini de unutacaksınız. Her sokağı her köprüsü ayrı büyüleyici olan Venedik’te sıcakkanlı İtalyanlar ile asla kendinizi yalnız hissetmeyeceğinize eminiz. Venedik’in lezzetli pizzalarını tadarken seyahat arkadaşınızla ‘’zaten hep bildiğiniz şeyler’ ’üzerine konuşmak yerine restoranın mutfağına sızıp, şefinden lezzetli pizzalarının hikayesini dinleyebilirsiniz. Tek başına olmak size bu ayrıcalıkları sunabilir. Ya da gondol geziniz sırasında gondol içerisindeki bir turist grubu ile tanışıp, bir başka seyahatinizde onlara uğrayacağınız konusunda sözleşebilirsiniz.

Oslo

living_in_oslo

Yine dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan, sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir rota… Kopenhag ve Stockholm'ün ardından İskandinavya'nın dördüncü büyük şehri olan Oslo’da doğanın size sunduğu güzelliklerin tadını tek başına çıkarmak sandığınızdan çok daha keyifli olabilir. Düşünülenin aksine renkli gece kulüpleri, tasarım kafeleri ve birbirinden ilginç müzelerin olduğu bu şehirde sakinlikle birlikte keyifli bir dinginlik göreceksiniz. Osloluların inanılmaz nazik ve sevimli kişilikleri size kimseyi aratmayacak.

Barcelona

4045e7a9e4759976ff71859869730be6

Giden herkesin ‘’burada yaşamalıyım’’ dediği şehir Barcelona sizi eşsiz Katalan kültürü ve dinamik ruhu ile mest edecek. Bu şehrin insanları sizi sarıp sarmalıyor. Akdeniz insanının sıcaklığını fazlasıyla hissedeceğiniz kentte gezilecek dolu dolu bir listeniz var. Gaudi’nin eserlerini sırasıyla gezerken Katalan yemekleriyle arası iyi olmayan bir arkadaş size zorluk çıkarmaktan başka bir şey getirmeyebilir. Bu arada lezzetli paella ve tapasları tadarken La Rambla’nın canlı kalabalığında mutlaka bir Türk turist ile karşılaşmanız da mümkün. Barcelona’yı sarıp sarmalamış olan estetik ve sıcaklık size de bulaşacak. Birkaç Katalan ile tanışmak demek şehrin sırlarını öğrenerek ülkenize dönmenize neden olacak.

New York
merritt_vernon_iii_2467_2005

Özgürlükler ülkesi Amerika’nın en keyifli destinasyonlarından biri olan New York’a tek başınıza gitmek sizi korkutmasın. Aksine filmlerde gördüğünüz o cana yakın Amerikalıların hepsi gerçek. Derdiniz yalnız kalmaksa kalmayacaksınız. Elbette New Yok'ta gezilecek, görülecek çok yer var. Enerjisi sizin kadar çok olan bir yoldaş bulmak ise hayli zor olmalı. Alışveriş mi dediniz? ‘’İyi ki alışverişten hoşlanmayan bir arkadaşımla gelmemişim’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Tek başına olmak sizi her anlamda bağımsız kılacağı için dilediğiniz bütçe ile hareket edebilir, dilediğiniz saatte uyanır ve dilediğiniz mekanda eğlenirsiniz. Bu da hareketli yaşamı ile öne çıkan New York kentinin ruhuna oldukça uyun bir yaklaşım.

Prag

Dancing House

Prag Avrupa’da gezilecek görülecek listesinin en uzun olduğu kentlerin başında geliyor. Haliyle şehirde sıkılacak ve seyahat arkadaşınızla iki çift laf edecek vaktiniz de kalmıyor. Bu nedenle tek başına gezmek için doğru şehirdesiniz. Kukla workshopunda ya da Prag kalesinin eşsiz manzarasına bakarken bir Praglı ya da dünyanın başka bir ucundan gelmiş biriyle tanışıp ufkunuza yenilikler katmanız mümkün. Prag’ta tek başına dolaşmak kimseyle yapamayacağınız kadar çok keşif yapmak demek. Zira Prag tam da bu keşif ruhunu uygun, sıra dışı bir şehir.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz