Sinema ve lezzeti buluşturan deneyim: Tasty Cinema

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Aslında fikir yurt dışından ama konsepti ileriye taşımak bu kez bizden… Sinema ve yeme içmeyi bir arada sunan Tasty Cinema’yı keşfetmem biraz geç oldu ama IWSA’da şarap-yemek eşleştirmesi ve tadına doyulmaz bir şarap filmi ile güzel mi güzel de oldu.

Şişli’de bulunan şarap akademisi IWSA’daki etkinliğin filmi Bottle Shock’tu. Film 1979 yılında Fransız şaraplarının ezici hegemonyası devam ederken bir İngiliz’in California şaraplarını keşfe çıkması ve bu yolculuk sırasında seçtiği şaraplar ile kör tadım düzenlemesini anlatıyor. Bu tadımda California şarapları Fransız şaraplarından üstün geliyor ve şarap dünyasında ‘’Yeni Dünya Şarapları’’na bakışı tamamen değiştiriyor. Gerçek bir olaydan yola çıkılarak çekilmiş filme Tuncay Güçlü ve ekip arkadaşlarının lezzetli yemekleri ve IWSA’dan Aya Budak’ın şarap seçimleri eşlik etti. Farklı etkinlikelr için farklı şefler ile çalılıyorlarmış. Bu etkinlik için Tuncay  Güçlü seçimi oldukça başarılı. Görme ve duymanın yanı sıra tat ve koku almayı da tek potada eriten bu harika etkinlik, beklentimin çok çok ötesinde keyifli bir akşam yaşamama sebep  oldu.

Tasty cinema’nın ilk beyaz örtülü etkinliği olan Bottle Shock’ta hazırlanan menü de tatmin ediciydi. Ayrıca Tasty Cinema ilk kez sıcak servisi de denemiş oldu bu etkinlik ile. Bence hiç rahatsızlık vermeden odaya sızan garsonlar ile sıcak yemeğin ve makul ısıdaki şarapların uyumu başarılıydı. Menüde yiyeceklerin belli sıraları var ve siz burada yazan betimlemelere, ipuçlarına ve elbette izlerken aldığınız işaretlere göre o rakamlardaki şarap ve yiyeceği yemeye başlıyorsunuz.

Filmin sonunda yediğimiz yemekler, içtiğimiz şaraplar ve izlediğimiz filmin uyumu ve birlikteliği bizi mest etmeye yetti derken, çıkışta bir film klasiği olan Alaska Frigo ile aklımızı başımızdan almayı başardılar. 

Tasty Cinema farklı etkinlikleri ile devam ediyor. Mutlaka birini deneyin…

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz