Tarihten bir sayfa: Belgrad

Alper Ehlil tarafından yazıldı

Sırbistan’nın başkenti ve en büyük şehri Belgrad’ı hala görmediyeseniz Avrupa’nın en iyi gece hayatını, etkileyici tarihsel dokusunu, lezzetli yemeklerini de kaçırmışsınız demektir. Belgrad‘ı da içine alan Balkan turları ile ya da direkt Belgrad uçuşu ile bu şehri gezmeniz mümkün.

Başta biraz çekinerek gitmiştik Belgrad‘a. Gerek tarihsel geçmişimiz, gerekse Sırp milliyetçiliği bizi korkutmuştu ne yalan söyleyeyim. Ancak “Batı’nın iyi yanlarını” alan Sırp halkı bizi beklediğimizden çok daha sıcak karşıladı.

Peki neden Belgrad’a gitmelisiniz? Öncelikle söylemeliyim ki Belgrad çok ucuz bir şehir. Öyle ki ne kadar lüks mekâna gidersek gidelim, kendimizi Arap şeyhi gibi hissediyoruz. Ayrıca Belgrad’ın yaklaşık 1,5 saatlik uçuş mesafesi ve vize istememesi de cabası. Küçük bir şehir olan Belgrad’a 3-4 günlük boş zamanınızı ayırıp giderseniz şehrin her noktasını rahatlıkla gezebilirsiniz.

Her şehirde olduğu gibi burada da sadece yaya trafiğinin olduğu İstiklalvari bir cadde var, Knez Mihailova. Öyle huzurlu öyle samimi bir cadde ki yürürken gözünüzü kapatıp şehri dinlemek geçiyor içinizden. Sağlı sollu sokak sanatçıları, ressamlar, cafeler, hediyelik eşyacılar mesken tutmuş Knez Mihailova’yı. Şehrin neresine giderseniz gidin bu caddeden geçiyorsunuz. Knez Mihailova’dan aşağı doğru inince şehrin Cumhuriyet Meydanı olan Trg Republike‘e geliyorsunuz. Burada Sırbistan’ı Osmanlı’dan kurtaran(!) III. Mihailo’yu eliyle İstanbul’u işaret ederken görebilirsiniz.

tumblr_m6yvsv9iVe1qge6fho1_500

Knez Mihailova

 

Şehrin en fazla turist çeken yeri, zamanında Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’dan sonraki en büyük şehri olan Belgrad’ın Sava ve Tuna nehirleri arasına kurulu olan ve adı Türkçe’den gelen Kalemegdan. Tarih kokan dokusu ve mükemmel manzarasıyla Kalemegdan görülmeden geçilmemesi gereken bir durak. Ayrıca burada dinlenmek için oturup satranç oynayan 60 yaş üstü amcalarla karşılaşınca da Sırp halkının kültür düzeyi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kalemegdan’ın içinde bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Bu büyük hayvanat bahçesinde aslandan boz ayıya, filden fok balığına bir sürü hayvan çeşidine rastlayabilirsiniz.

IMG_2617

Kalemegdan’da satranç oynayan amcalar

 

IMG_2585

Kalemegdan

 

Belgrad‘da keyif alacağınız en büyük şey yemek yemek. Bunun için de çeşitli alternatifler var. Adam gibi bir et yemek istiyorsanız gideceğiniz yer kesinlikle Skadarlija olmalı. Gerek bohem havasıyla, gerekse mükemmel Sırp yemekleriyle tadı damağınızda kalacak bu caddenin. Yemeklerin yanında ikram edilen Sırp içkisi Rakia‘dan da bir shot atmadan geçmeyin. Bizim çok hoşumuza giden bir başka mekan Gaspodar Jovanova Caddesi‘ndeki Supermarket Concept Store. Burada restoran bölümünde afiyetle yemeğinizi yeyip, bar bölümünden bir bira alıp mağaza bölümünde biranızı yudumlayarak alışverişinizi yapabilirsiniz. Yemek için bir diğer alternatif ise, neredeyse her köşe başında olan ve çok lezzetli dilim pizzaları olan Pekaralar. Ek olarak nehir kenarında bulunan şık restoranları da denemeden geçmeyin derim.

skadarlija

Skadarlija

 

Bilime ilginiz varsa Sırbistan’ın en büyük bilim adamı olan Nikola Tesla‘nın müzesine uğramadan geçmeyin. Burada Tesla’nın hayatını ve kendi icatlarını deneylerle görme imkânına sahip olacaksınız.

Belgrad’ın en büyük mimari yapılarından biri de Aziz Sava Katedrali. Bu devasa yapıda da Osmanlı’nın izlerine rastlamak mümkün. Katedralin çok yakınında bir de botanik bahçesi var. Açık Pazar şeklinde taze çiçeklerin sergilendiği bu bahçede Belgrad’a özgü çiçekler bulmak da mümkün.

IMG_2615

Aziz Sava Katedrali

IMG_2629

Botanik Bahçesi

Görülmesi gereken bir diğer yapı ise 1999 yılında Nato tarafından bombalanan Eski Savunma Bakanlığı Binası. Sırplar halkına geçmişi unutturmamak adına binayı olduğu gibi harap biçimde bırakmış.

IMG_2626

NATO tarafından bombalanan eski Savunma Bakanlığı

Gelelim Sırbistan’ın gece hayatına. Sırbistan’ın Balkanların en iyi gece hayatına sahip olduğu söyleniyor. Biz İstanbul’u bildiğimiz için çok mükemmel gelen bir gece hayatı göremedik ama yine de hatırı sayılır sayıda ve kalitede gece kulüpleri ve barlar mevcut. Bunların en ünlüleri bir binanın 9. Katında bulunan Mr. Stefan Braun ve Terazije’de bulunan Kasina Bar. Özellikle zaman zaman Kasina Bar‘da çıkan Loco Band‘in canlı performansını dinlemenizi tavsiye ederim.

IMG_2601

Kasina Bar

Belgrad’da çok mutlu kalacağınız bir başka konu ise neredeyse şehrin her yerinde şifresiz wifi olması. Özellikle Knez Mihailova’da yürürken herhangi bir wifi’a şifresiz bir şekilde bağlanmanız mümkün.

Eğer sizin de tatil için çok zamanınız yoksa ve 3-4 günlük küçük bir kaçamağın peşindeyseniz, Belgrad listenizin en başında olmalı. Ayrıca Rusya, İskandinav ülkeleri gibi birçok ülke gezmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki beyler, dünyanın en güzel kızları Belgrad’da ;)

print

Alper Ehlil

Pilot at THY

Latest posts by Alper Ehlil (see all)

Yazar hakkında

Alper Ehlil

2 Yorum

Yorum yaz