Shang Palace’ta Çin yeni yıl menüsünü keşfettik!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

8 Şubat’ta başlayan Çin Yeni Yılı kutlamaları İstanbul’da devam ediyor. Bu yıl Maymun yılıymış. Beşiktaş’ta bulunan Shangri-La Bosphorus ’ta mart sonuna dek yeni yıl kutlamaları deva ediyor. Lobide fotoğraf çekmeye doyamayacağınız güzellikte bir dilek ağacı var. Madem Çin yeni yılını kutluyoruz otelin Çin restoranı Shang Palace‘ta 10 çeşitten oluşan özel Çin Yeni Yılı Menüsünü  de keşfedelim dedik.

Shang place istanbul

Shang Palace, Kanton yemekleri sunan bir restoran. Dekorasyon ambiyans pek şık.Tabii otantik ve modern figürlerle dolu. Hong Konglu ünlü mimar Andre Fu yapmış restoranın tasarımını. Hemencecik Uzak Doğu’ya hızlı bir giriş yapıyorsunuz. Çin porselenleri, yelpazeler… Bölüm bölüm ayrılmış yemek salonları, organizasyon ve kutlamalar için güzel ortam sağlıyor. Masadaki ‘Luzerne’ marka porselenler ve diğer sunum parçalarına biz bayıldık. Geleneksel kıyafetli garsonlar da cabası. En önemlisi de garsonların yemekler hakkında size çok detaylı bilgi veriyor olması. Buradan Kanton mutfağı hakkında bilgi deposuna girip çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Shang Palace İstanbul

Shang Palace İstanbul

Gelelim Shang Palace’ın mart ayı sonuna kadar sürecek olan Çin Yeni Yılı Özel Menüsüne…10 çeşitten oluşan menü oldukça zengin. Çin yeni yıl menüsünü deneyen herkesi çok tatlı bir çekiliş bekliyor. Kazananlara Şanghay’a THY Business Class uçuşu ve Shangri-La’da 5 gece konaklama gibi hediyeler var mesela…

Shang Palace istanbul

Öncelikle Kanton mutfağı ne demek onu öğrendim. Çin’in güney bölgesi mutfağına deniyormuş Kanton mutfağı. Yani 8 ayrı mutfağa sahip olan Çin’in daha dünya damak zevkine yaklaştığı bölümüymüş. 10 çeşitten oluşan menüde en sevdiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Masamıza ilk gelen Lo Hei Solmon çok geleneksel ve sevimli ritüel yemeği. Çin’de  yılbaşı kutlamalarında aileler yeni yıla ilişkin dileklerini bu çiğ somonlu, tahinli salatayı karıştırırken yüksek sesle dilerlermiş. Ben de diledim, tabi içimden:P

Lo Hei Solmon

Lo Hei Solmon

Ardından içimizi ısıtan tavuklu, tatlı mısır çorbası içtik. Sonrasında ‘’biz bunu maç izlerken, film izlerken yeriz, harikaymış’’ diyeceğimiz bir başlangıç daha geldi. Zira et cipsi resmen bu. Kanton mutfağına göre ise Sichuan usulü ballı sirkeli bonfile eti. Çıtır çıtır ve masada en çok kapışılan lezzetlerden biriydi doğrusu.

Ardından kızarmış, domatesler içinde sunulan gümüş karidesler şenlendirdi masayı. Sonra da tofucuklarım geldi. Çömlekte pişirilmiş, karides, deniztarağı ve tofu üçlüsü de masanın lezzetlilerindendi. Kimisi tofuyu çok sevmiyor ama ben yarısını götürdüm.

a01ffde6-a4e9-41f5-89ea-8ff11123c88b

Liste kabarık olunca biraz mola vermek gerekti. Bu molayı da boş geçirmedik ve La Mian Şefi’nden noodle öğrendik. Çin eriştesi noodle sosa ve sebzeye boğulmamış hem de hamuru çok lezzetliydi. Hindistan cevizi sütü ve istiridye soslu dana kuşbaşı da nefisti.

çin mantısı

çin mantısı

Menü bitmiyordu… Çin mantısı da pek lezzetli olmuştu. İçi ıspanaklı ve yumurtalı mantıyı herkesin çok seveceğine eminim. Bu leziz yemeklere bir İtalyan şarabı eşlik etti. Valpolicella bağlarından Corte Sant’Alda… Yemeklere pek yakışmıştı bence.

shang place istanbul

Son olarak tatlımızın yanında oolong çayımızı içip lobideki ağaçta dilek dilemeye gittik. Çin Yeni Yıl menüsünü eğer Uzak doğu yemeklerini seviyorsanız Mart sonuna kadar Shangri-La Bosphorus’taki Shang Place Restaurant’ta deneyebilirsiniz. Bu özel menünün fiyatı 190 TL.

kadar Shangri-La Bosbhorus

Shang Place:
Adres: Shangri-La Bosphorus- Hayrettin İskelesi Sk., 34353 Beşiktaş İstanbul.
Tel:  (90 212) 275 8888
http://www.shangri-la.com/tr/istanbul/shangrila/dining/restaurants/shang-palace/

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz