“Şehrin çay evi” : Dem Karaköy

Sevda Serbest tarafından yazıldı

 

Son zamanlarda herkes Karaköy’de. Issız sokakların köşelerine açılmış, birbiriyle sanat, lezzet, eğlence, konfor adına yarışan o kadar çok mekan var ki burada… İlklerden olan Bej ile başlayan serüven, Karabatak, Ops ve benzerleri ile devam ediyor.  Dem Karaköy ise bir çay sever olarak bence içlerinde en sevimlisi.

20130923_204711-768x1024

“Şehrin artık bir çay evi var” sloganıyla başladılar. 60 çeşit çayı ile sizi en az 60 kez daha ağırlayacağız dedirtiyorlar.Kahve sevene, “kahvemiz yok” demiyorlar. Kahve çeşitleri de mevcut. İnce belli bardak çay içeni de, İngiliz porseleninde sütlü çay sevenini de aynı mekanda buluşturuyor. Müzikleri de her telden tabii. 3 farklı Türk çayının da aralarında olduğu Çin, Japonya, Sri Lanka, Hindistan, Kenya, Güney Afrika çaylarının fiyatlarını biraz yüksek bulabilirsiniz. Demlik çaylar 13 Tl’den başlıyor. Cam bardakta bir Türk çayı içeyim diyorsanız oda 5 TL. Ben Foursquare önerilerini dinleyip Irish Malt denedim. Zevk meselesi ama bence aroması daha yoğun olabilirdi.

Mekan küçük ama çok ferah.Dışarıya da bir kaç masa atmışlar. Yazın burada yer kalmayacağına eminim. Zira şimdi bile sıra bekleyenler var. Adeta bir evin odasında bir grup arkadaş farklı kanepelerde çay içiyor gibisiniz. Tüm masaların tarzı da farklı. Servis sırasında gelen tepsilere bayılacaksınız. Henüz kekleri, ve tatlılarıyla tanışmadım ama deneyenlerin sevdiğini söyleyebilirim. Çaya dair kitaplar ve yazılar da bulabileceğiniz mekanın tepe aydınlatmasına asılan minik kağıtlarda ise, gelen misafirlerin “çay” ile ilgili bir kaç kelamları var.

Çalışanlarının çok sevimli olduğunu söylememe gerek yok sanırım. “Çay” la işbirliğinde olan her şey ayrı güzelleşiyor zira…

“iki çay söylemiştik orada, biri açık,

keşke yalnız bunun için sevseydim seni.”

(Cemal Süreya)

Dem Karaköy

Kemankeş Mah. Hoca Tahsin Sk. No: 17 Karaköy, İstanbul,

(0212) 293 9792

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

1 Yorum

  • çaysız olmaz tabi ama kahvesiz de hiç olmaz …İstanbul diyince aklıma şöyle manzara karşısında kahve yanında çikolatalı lokumum birde https://buypasa.com dan aldığım kitaplarım…her şey önümde ..İstanbul seni dinliyorum gözlerim kapalı …

Yorum yaz