Roma’da tiramisu ve cappuccino kaçamağı: Vitti

Sevda Serbest tarafından yazıldı

İspanyol Merdivenleri civarında gezip yorulduysanız sıra çok acayip ve lezzetli şeyler tatmaya geldi demektir.  Roma demek cappuccino demek, çokça tiramisu demek:)  En sevdiğim kahve türlerinden biri olan Cappuccino adı Capuchin isimli rahiplerden türetilmiş. Çok ilginç değil mi?  Avrupa dışında popüler olması ise II. Dünya Savaşı ile birlikte başlamış. Cappuccino da aslında bir espresso. Sadece cappuccino hazırlamak için sıcak süt ve süt köpüğü gerekiyor. Latte’yi andırsa da sütün ısıtılması ve dokusu itibarıyla latte’den farklı. En sevilen İtalyan tatlısı   “Tiramisu”nun gerçek doğum yeri ile ilgili yıllardır bir kavga sürüp gidiyormuş.  Toscana , Piemonte ve Veneto  arasında hala çözülmeyen bir ‘‘tiramusu benim” tartışması var. Roma’da da fena değil aslında ama sanırım Floransa alır gibi bu maçı…(Floransa tiramisu deneyimi yakında)

IMG_6167-1024x682 (1)

Gelelim Roma’ya… Bu kahve ve tiramisu diyarında  her yerde çok güzel kahve ve tiramisu yemek mümkün elbette.  Onlardan biri de Spagna’daki Vitti... Burası İspanyol Merdivenleri‘ne çok yakın lokasyonu ile puanları toplar öncelikle. Etrafında sokak sanatçılarının olduğu bir meydan var. Dışarıya koydukları masalarında da servis verdikleri için hem etrafı izleyebilir hem de tatlınızı kahvenizi içebilirsiniz. Vitti Tipik eski İtalyan restoranlarından. İç mekanda bu etkileri daha çok görebilirsiniz.

IMG_6164-682x1024

 

Roma’da Wifi hizmeti sunan bir restoran arasak da bulmamız çok kolay olmuyor. İtalya’da internet hizmeti tam anlamıyla fecaat. Otellerde belki para verip kullanabiliyorsunuz. Çoğunlukla bu hizmeti vermiyorlar ve bunu normal karşılıyorlar. Vitti ‘de wifi hizmeti olmasa da ilk Cappuccino- Tiramisu ikilisini tatmak için oturduk.

Gerçekten enfes bi tiramisu yediğim söylemeliyim. ilk ortaya çıktığında tiramisu’ya “Duk’un Çorbası” derlermiş. Afrodizyak etkisi nedeniyle de kısa zamanda tüm asilzadelerin favori tatlısı olmuş. Cappuccino deneyimim ise bira hüsran olsa da asıl sorun ”Romalılar kahveyi ılık sever” i bilmemekteymiş. Zira sıcak kahve severim ve gelen cappuccino fazlasıyla ılık bi kahveydi. Siparşiniz sırasında “Bollente” diye belirtmek de fayda varmış. İtalya’da mutlaka İtalyanca bazı kalıplar bilmelisiniz. Herkes İngilizce bilmiyor ve çok zorlanabilirsiniz. Küçük notlar almıştım ve oldukça faydalı oldu:)

IMG_6158-1024x682

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz