Pisidia Antiokheia fotoğraf sergisi 22 Kasım’da başlıyor

Tuncay Özata tarafından yazıldı

Isparta’daki Pisidia Antiokheia Antik kentindeki arkeolojik kazılara katılan Sanat Yönetimi öğrencisi Muharrem Burkay Şimşek’in fotoğraf sergisinin açılış kokteyli 22 Kasım’da İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy kampüsünde Akıngüç Sanat Merkezi sergi salonunda yapılacaktır.

2007 yılından beri Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından sistemli olarak yapılan kazılar sonucu antik kentin önemli mimari alanları gün yüzüne çıkarılmıştır. Hristiyanlığın doğuşundan bugüne hac merkezlerinden biri olan ve St. Paul’un Hristiyanlara ilk toplu vaaz verdiği kent, bölgedeki önemli yerleşim ve inanç merkezlerinden biri olmuştur. Kazı ekibi ile bir süre yaşayan Burkay Şimşek ise, Augustus Tapınağı başta olmak üzere mezarlar, su kemeri, Latince yazıtlar ve antik dönemden kalan çocuk oyunları çizimlerini fotoğraflamıştır. Aynı zamanda sanatçı, Seda Kara ile beraber sergi küratörlüğünü de üstelenmiştir. Pisidia Antiokheia’nın tanıtılması ve değerinin daha geniş kitlelere duyurulması noktasında son derece önem taşıyan bu fotoğraf sergisi aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nün destek ve katkıları ile hazırlanmıştır.

22 Kasım Salı günü saat 15.00’da açılışı yapılacak olan sergi 13 Aralık’a kadar ücretsiz olarak görülebilecektir. Serginin açılışında Antiokheia kazı başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı da yer alacaktır.

print

Yazar hakkında

Tuncay Özata

Yorum yaz