Mis kokulu, adrenalin dolu bir gösteri: Mutfak ve İtiraflar!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Çocukluğa, ergenliğimize dair anılarımızda hep bir mutfak, yemek masası muhabbetleri, salçalı ekmekler, dondurmalı kaçamaklar var. Bir yemeğin hayata geçirildiği mekân, yemeğe emek verenlerin yemeğe kattıkları, yemek hazırlanırken yaşadıklarımız… Her biri hafızalarımızda en az lezzetler kadar başköşede. Mutfak, hangi yaşta, dünyanın neresinde olursak olalım, nasıl hayatlar yaşarsak yaşayalım yeri hep bir başka! Mutfakla ve yemekle bu kadar ilgili olunca da dünyanın en iyi sirk topluluklarından biri olarak kabul edilen Kanadalı Les 7 Doigts de la Main’i ülkemize gelmişken izlememek olmazdı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İntema Mutfak desteğiyle Mutfak ve İtiraflar ilk sahnelerinde tam anlamıyla lezzet ve akrobasi şovu yaptılar. Gösteri 90 dakika ancak seyirciler yerlerini alırken yaptıkları ufak şovlar ve sahneye kurulan mutfağın renkliliği gösteriden alacağınız keyfin habercisi gibiydi.
Mutfak ve itiraflar

Sahnede dev bir mutfak var. Aynı zamanda sirk, dans, tiyatro, müzik ve yemeğin eşsiz uyumu… 9 akrobat gösteri boyunca dokunma, tat ve koku gibi duyuları ele alarak seyirciyi de dahil ettikleri karnaval havasında bir 90 dakika sunuyor. Les 7 Doigts de la Main topluluğu oyuncularının her birinin hayata, aşka, aile yaşamlarına dokunabildiğimiz gösteride her hikaye bir şekilde mutfakta başlıyor ya da bitiyor. İzlerken siz de bu hikâyelerden kendi mutfak hikâyelerinize doğru mis kokulu bir yolculuğa çıkacaksınız. Tabii bir de gösterinin insan bedeninin sınırlarını zorlayan akrobasi kısmı var. Tam anlamıyla hayret verici ve mükemmel! Mutfak ve İtiraflar’ı çoğu zaman nefes almadan, yüreğim ağzıma gelerek izledim. Akrobatların hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan ve “daha fazla ne yapabilirler ki…” dedirten şovları sizi koltuğunuza adeta bağlıyor ve gösterideki heyecan hiç bitmiyor.

mutfak ve itraflar

Mutfak ve İtiraflar’ı güzel kılan diğer bir detay da fazlasıyla interaktif bir gösteri oluşuydu. ‘’Seyirci ile iç içe’’nin yanı sıra, seyirciyi de sahneye alan sıcak bir oyundu. Tek saniye oyunun enerjisi düşmedi. Mutfak ve İtiraflar en güzel sürprizi gösterinin sonuna saklamış. Mis gibi kokular eşliğinde izlediğiniz gösteri sonunda sahnedeki o dev mutfağın sadece bir dekor olmadığını anlıyorsunuz. Daha fazla detay vermeyeyim gidip kendiniz deneyimleyin.
Gece eve gelir gelmez bu yazıyı yazıyorum çünkü uzun zamandır beni bu kadar heyecanlandıran bir gösteri olmamıştı. Kaçırdım diye üzülmeyin çünkü bu büyüleyici gösterinin bugün ilk günüydü. Mutfak ve İtiraflar 23-27 Aralık arasında toplam altı gösteriyle Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi‘nde sizleri bekliyor. Kaçırmayın!

Sahnedeyim galiba:P

Sahnedeyim galiba:P

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz