Marriott Hotel Şişli’de Tayland Mutfağı’nı Keşfettik!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Dün akşam İstanbul Marriott Hotel Şişli’de Tay (Thai) mutfağı denedim.  29 yıldır Tay mutfağı üzerine uzmanlaşan Taylandlı ödüllü Şef Jasvir Sanghera ve ekibinin 7 course’luk menüsüne Türk ve uluslararası pek çok şarap eşleştirmesi de eşlik etti. Eğer Tayland yemekleri seviyorsanız ya da denemek istiyorsanız bu etkinlik 25 Ocak’a kadar devam edecek, unutmayın.

Bangkok Marriott  Marquis Queen's Park otelin tecrübeli şefleri Jasvir Sanghera ve Kantanat Chiyanam,  Marriot Hotel Şişli’deki The Dish Room Restaurant’ta bize Taylandın sembol yemeklerini hazırladı. Kış soğuğunda içimizi ısıtan aromatik çorbasına kajulu tavuk ve mantarlı kuşkonmazlı yemeğine bayıldım. 
Marriott-Hotel -istanbul (1)

Tay mutfağı özellikle acı ve köri sevenleri aşırı memnun edecek bir mutfak. Şefin söylediğine göre bu acı Tayland’ta yapılan versiyonlarına göre acısı nerdeyse yarı yarıya azaltılmış durumda. Tabi bana bu hali dahi fazlasıyla acı geldi. Ama bu acı size ‘’bir tabak daha alabilir miyim’’ dedirten şekilde lezzetli aynı zamanda. Deniz mahsulleri ve egzotik meyve cenneti Tayland’ın, sosları ve çeşnileri ile yarattığı bu özgün mutfağı mutlaka denemelisiniz. Gelelim akşam denediğimiz menüye… Bu arada şarap eşleştirmelerinin de dahil olduğu bu menünün tamamını (145TL ) ya  da bir kısmını seçebileceğiniz şekilde tercih edebilirsiniz (18-35 TL arası yemek fiyatları )
Marriott-Hotel -istanbul (8)

Bol baharatlı bonfile salatamız Nam Nue Yang. Acısı bol ama durmadan yedirten bir salataydı. Eşlikçi olarak da asiditesi yüksek Kayra Terra Kalecik Karası şarabı vardı. 
tay-mutfagi

Ardından içimizi sıcacık yapan o çorbaya geldi sıra. Orijinal adı Tom Yam Pla olan çorba bol acılı, çeşnili leziz bir balık çorbasıydı. Seveceğinize eminim. Çorbamıza eşlik eden şarap ise bir İtalyan şarabı oldu. Primo Pinot Grigio…
Marriott-Hotel -istanbul (3)

İşte masada herkesin bayıldığı lezzet… Gai Phad Med Mamuang… Yani diyor ki kajulu bol çeşnili acılı tavuk…Kaju her yemeği nasıl da güzelleştiriyor bir kez daha görüyoruz.  Bu güzel lezzete Umurbey’in Sauvignon Blanc’ı eşlik etti. Kuşkonmaz sevenleri delirtecek tat Phad Nor Mai Farang Hed Hom… Hemen evde de denemek istiyorum bunu. Shiitake mantarı ve kuşkonmazın enfes karışımına Kayra Allare Crispy Chardonnay eşlik etti.
tayland-mutfagi

Ve sırada köri sosuyla pişmiş orta büyüklükte karidesler ve buharda pişmiş Taylan pilavı Kao Suay. Bu ikliye ise Kastro Tirelli Elaia ve pirinçten yapılan bir uzak doğu içkisi olan ılık Sake eşlik etti. 

thai-mutfagi

Finali ise Tayland’ın simge tatlılarından  Kluay Khai Chueam ile yaptık. Hem de Vedat Milör’ün en sevdiği şaraplardan Corvus Passito ile… Bu şarabı koklamaktan içmeye kıyabilirseniz tabii…

Marriott-Hotel -istanbul (6)

Hem keyifli bir yemek yemek isterseniz hem de Tayland mutfağını keşfedeyim derseniz işte size fırsat… 

Marriott Hotel Şişli Adres:

Merkez, Abide-i Hürriyet Cd No:142, 34381 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 375 01 00

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz