Günümüze Kadar Uzanan Hoş Kokulu Bir Geçmiş

Selin Çakır tarafından yazıldı

Koku, 5 duyumuz arasında en az bilgiye sahip olduğumuz duyulardan biri. Hal böyle olunca, bir de bunu sergiye dökünce ortaya ilginç ve etkili bir sergi çıkmış. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, 14 Nisan itibariyle “Koku ve Şehir” sergisiyle karşımıza çıkıyor. Sergi antik dönemden başlayıp, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar uzanan medeniyetlerin kokularını ele alıyor.

IMG_0033

IMG_0035

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Lauren Nicole Davis üstleniyor.  Önce serginin girişinde bizi mini bir anket karşılıyor. Sergi öncesi ve sonrasında koku duyumuza güvenip güvenmediğimizi, bunun ne kadar doğru olduğuyla ilgili birkaç soru var. Sergi içerisinde bulunan tahmin bölümü ise tam bir gerçeklerle yüzleşme yeri. Tabi ki sergiye “Benden hiçbir şey kaçmaz, kendime güvenim tam!”diye girip “ Asıl o şeftaliyi nasıl bilemedim ya” diyerek çıktım.

IMG_0071

İçerisinde “sedir ağacı, buhur suyu, Türk kahvesi, hanımeli, safran, amber, birçok çeşit baharat kokuları yer alıyor ve toplamda 50’ye yakın koku bulunuyor. Benim en çok beğendim deniz kokusu oldu. Sanki etrafımda bir anda şemsiyeler şezlonglar belirdi ve insanlar mutlu bir şekilde denize giriyorlar gibi hissettim.Sizi geçmişe götüren, duyduğunuzda birçok anınızı aklınıza getirecek birçok koku var. Sergiden çok etkilenerek çıktım ve hepinize şiddetle tavsiye ediyorum!

IMG_0059

Aynı zamanda Kurukahveci Mehmet Efendi, Atelier Rebul, Rüksan ve Mehmet Ürgüplü gibi birçok ismin koleksiyon eserleri sergileniyor.

IMG_0055

Sergi, 8 Haziran’a kadar İstiklal Caddesi’nde bulunan ANAMED binasında devam ediyor. Giriş ücretsiz ve pazartesi günleri kapalı.

print

Yazar hakkında

Selin Çakır

Yorum yaz