Kasım ayı etkinlik dosyası!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Kasım ayı sonbahar yapraklarına bulandığımız romantik mi romantik bir ay. Peki ya Kasım ayında ne yapsak, nereye gitsek? Hangi sanat etkinlikleri, hangi konserler var? Peki ya kitap fuarı başladı mı? İşte kasım ayı aktivite programınız…

Kitap severleri 34. TÜYAP Kitap fuarına alalım!

kitap1

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 07-15 Kasım 2015 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de gerçekleştirilecek. Bu yıl teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak”, Onur Çizeri ise Sayın Tan Oral olan 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na 750 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, fuar süresince paneller, söyleşiler, çocuk etkinlikleri gibi 300 kültür etkinliği düzenlenecek. Etkinlikler ve imza günlerinde yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce yazar, okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacak.

Çağdaş sanata bayılanlar Contemporary İstanbul’a gelsin!

x-ist-turkey_51042_10993

Bu tatlış festival tam 10 yaşında.  Contemporary Istanbul, 10. yaşını 12-15 Kasım tarihlerinde kutlayacak. Fuar, İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Contemporary Tehran” (Tahran’dan Çağdaş Sanat) ve Plugin Yeni Medya Bölümü ile 102 galeriye ev sahipliği yapacak. Contemporary Istanbul’a bu yıl katılan bölge galerileri arasında; Savina Gallery (St. Petersburg), Project Artbeat (Tiflis),  Galerie Iragui (Moskova), Mika Gallery (Tel Aviv), Dar AL-Anda Art Gallery (Amman), ALAN Istanbul, x-ist (Istanbul), Galerist (Istanbul), Galeri Baraz (Istanbul), Galeri Zilberman (Istanbul), Versus Art Project (Istanbul), Soda (Istanbul); Sanatorium (Istanbul), Rampa İstanbul, Redart Gallery (Istanbul), Pi Artworks gibi galeriler var. Contemporary Istanbul’un 10. yılında, Contemporary Tehran (Tahran’dan Çağdaş Sanat) adı altında gerçekleştirilen “Focus” bölümü de fuarın öne çıkan kısımlarından birisi olacak.

Bizim de bir ‘’Light Festival’imiz var!

ALAA_MINAWI_1_1600x900px_-525x295

Amsterdam, Berlin, New York, Lyon ve Prag’daki ışık festivallerine ‘’ aaa ne güzelmiş demeye gerek yok’’ Çünkü artık bizim de var.   ‘İstanbul Light Festival Zorlu Center’ bu ay dünyadan 20’nin üzerinde ışık sanatçısını ağırlıyor. Ayrıca bu yılın 2015’in Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Işık Yılı ilan edilmiş olması da festivalin açılışına denk geldi.. Fransız sanatçı ve tasarımcı grubu Groupe-Laps’i 170 ışıklı insan figürüyle izleyeceğimiz festivalde, Avustralyalı sanatçı Amanda Parer gelenleri ışık saçan büyük tavşan heykelleriyle karşılıyor. Japon sanatçı Daito Manabe ise drone’larla kurguladığı ışık-dans şovuyla festivalde olacaklar arasında.. Katılımcılarından bir diğeri, video yerleştirmesiyle Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın geçtiğimiz yılki açılış konserine damgasını vuran Türk medya sanatçısı Refik Anadol. Metro tünellerine dikkat edin.  Hollandalı Vollaer-Zwart ikilisi, ‘Love Tunnel’ isimli mimari yerleştirmeleriyle metro yürüyüş rotanızı kalplerle donatıyor. Işık enstalasyonları, interaktif ışık şovları, ışıklı heykelleri, performanslar ve workshop’lar bekliyor sizi bu festivalde. Şimdilik  sadece Zorlu ile sınırlı kalsa da  festivalin önümüzdeki yıllarda büyüyerek şehrin farklı köşelerine yayılması olası.

Yasmine Hamdan ruhunuza işleyecek!

Yasmine_Hamdan__2564661b
Lübnanlı sanatçı Yasmine Hamdan, 18 Kasım gecesi Babylon Bomonti sahnesinde kalplerimize işleyecek güzel sesini. Jim Jarmusch’un “Only Lovers Left Alive” filminde seslendirdiği “Hal” ile kendisine bayılmıştım. Herkes bayılmış zaten.  Yasmine Hamdan, müzikal yolculuğuna Kate Bush, Nick Cave ve PJ Harvey gibi isimlerden aldığı ilhamla çıktı. 2000’li yıllarda Ortadoğu’nun ilk indie/elektronik grubu Soapkills ile Arap dünyasının gizemli bir ikonu olarak tanındı. 2013 yılında yayınladığı “Ya Nass” isimli albümüyle büyük bir çıkış yakalayan Yasmine Hamdan, Beyrut’un büyüleyici dünyasını taşıdığı şarkıları ve naif sesiyle dinleyicilerine bambaşka bir dünya sunuyor. Aman kaçmasın!

“Kemanı ağlatan adam” geliyor!

02kemalaglatan

Türkiye’de “Keman’ı Ağlatan Adam” olarak da bilinen Fars asıllı ABD vatandaşı Farid Farjad, 19 Kasım’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi’nde! Bieltlerinin yarısı tükenmiş bile acele etmenizde fayda var.

Kadıköy’de barış için müzik!

unnamed

Barışın sesini müzikle duyurmak için 2005 yılında kurulan Barış İçin Müzik Vakfı çalışmaları büyüyerek devam ediyor. Barış İçin Müzik Orkestrası, Kasım ayında Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezlerinde dört konser verecek. Barış İçin Müzik Orkestrası– Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın ilk konseri 7 Kasım Cumartesi günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İkinci konser ise Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla 26 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak.  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın “Dünya Çocuk Hakları” temalı resim sergisinin gezilebileceği konser saat 20:00’de başlayacak.

Barış İçin Müzik Vakfı Orkestrası’nın Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezlerinde gerçekleşecek diğer konserleri ise şöyle:
27 Kasım Barış Manço Kültür Merkezi Saat 20: 00

29 Kasım Yeldeğirmeni Sanat Merkezi Saat 15: 00

 Özel Kadınlar Listesi

img_2694

Mam’art’ın sahnelediği oyun hikâye Özel hayat sınırlarının gittikçe inceldiği, insanların şöhret olmak için mahremiyet kavramını hiçe saydığı günümüz dünyasını kırık aşk hikayeleri üzerinden anlatıyor. Hayatla ilgili tercihlerimizi bir kez daha gözden geçirmemizi sağlarken, insanın modern çağda ne kadar vahşileşebileceğinin de altını çiziyor. nasıl? Günümüzün hastalığı “şöhret” hakkında bir oyun. Bilet fiyatlarının 45 TL Öğrenci 30 TL olduğu oyun şu tarihlerde 20:302da Salon’da olacak; 9,23,30 Kasım,7,14,21,28 Aralık 2015

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz