Kahve Kulübü’nden kahveye dair sırlar…

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Ne içtiğini bilen, bilmek isteyen  kahve severlerin giderek arttığı zamanlardayız. İstanbul’da hangi köşeye baksanız bir butik kahveci görmeye başlar olduk. Çoğalan kafeler, kahve blogları, kahve kitapları derken mekan.com’un Kahve Kulübü ile de tanışmış olduk. Pek de memnun olduk. İkincisini düzenledikleri Kahve Kulübü etkinliği içinse şehrin en iyi 3rd Wave kahvecilerinden biri olan MOC’un yeni açılan Suada şubesini seçmişler. Püfür püfür esen bir bir Salı akşamı için pek keyifli bir mekan seçimi olduğu kesin.

Sam Çeviköz

Sam Çeviköz

45 yıl kadar Avustralya’da yaşamış olan Sam Çeviköz hem genel olarak kahveye dair hem de Moc Coffee’nin leziz kahvelerine dair küçük sırlar paylaştı bizimle. International Barista Jürisi oluşunun dışında SCAE Eğitmeni de olan Çeviköz, kahvenin demleme yöntemlerine, memleketine göre nasıl değişiklikler gösterdiğini, kahvenin hayatımızdan hiç çıkmamacasına oturduğu yere kadar keyifli bir sohbete öncülük etti. Türk kahvesinin yapılışının çok zor olduğuna da değinen Sam Çeviköz, kalabalık otellerde içtiğiniz kahvelerin gerçek bir Türk kahvesi olamayacağını, iyi bir Türk kahvesi için yavaş yavaş pişirmemiz gerektiğini söyledi. Kahveyi sıcak sıcak satın alma alışkanlığımızı da terk etmemiz gerektiğini hatırlattı. Kumda Türk kahvesi ise Sam Çeviköz’ün favorisi.
DSCF5322

Yılda 12 kg kahve içiyormuş Çeviköz. Şaşırmadım elbette. Hatta kendisinden daha çok içen arkadaşlar da vardı ekinlikte. Neredeyse yemek yemekten çok kahve içenler var artık. Ülkemizde çoğu kahvecinin ucuz Brezilya kahvesi getirdiğini de belirtmeden edemedi. Şu sıcak yaz günlerinde özellikle ‘cold brew’ adını verilen, buz ile ortalama 24-28 saatte soğuk demlenen kahveye de değindi. Suada MOC’ta da kocaman bir cold brew maker var. Suada’nın havuzundan çıkıp kahve ile ferahlamak isteyenler için nefis bi seçenek.

Cold Brew

Cold Brew

Sam Çeviköz iyi kahvelerinin sırlarını da birkaç madde ile açıkladı. Şunlara dikkat edin mutlaka diyor;

• Kahvenin demlendiği su sıcaklığının 80-85 derece olması,
• Suyun PH derecesinin7.5 olması
• Ve elbette getirtilen yeşil kahve çekirdeklerinin iyi kavrulmuş ve harmanlanmış olması…
DSCF5320

Bu arada MOC Tarabya’da bir kahve fabrikası kuruyor. Ay resmen devrim!  Oldukça merak ediyorum burayı. Bir de kahvenin kozmetik ürünleri geliyormuş. Bu dedikoduları da duyurmak boynumun borcu diye düşündüm :)

Kısacası MOC kahveye, demlemesinden sunumuna bir sanat eseri özeni gösteriyor.

Mekan.com’un kahve severlerin bayılacağı bu kahve etkinliklerini sürdüreceği de bir başka güzel haber olsun. Siz de bir kahve canavarıysanız bu kulübe hemen üye olun derim.
DSCF5306

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz