Kadıköy’de duvarlar konuşuyor : Mural-İst başlıyor…

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Duvar yazılarını, duvar resimlerini, ve grafitileri çok seviyorum. Şehrin soluk ve gri havasına rengarenk ve capcanlı bir hava katıyorlar. Dileğim tüm şehrin duvarları rengarenk olsun. Kadıköy’den de bu isteğimle bağlantılı bir isyan gelmiş.  Duvarları çılgınca boyayacaklarmış….

Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Mural-İst festivali ile Kadıköy duvarları grinin kasvetinden kurtulup birer sanat eserine dönüşecek.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Mural-İst Duvar Boyama Festivali kapsamında pek çok yerli – yabancı graffiti sanatçısı Kadıköy duvarlarını konuşturacak.

İlki 2012 yılında gerçekleşen Mural-İst festivalinin dördüncüsü 11 Haziran’da başlıyor.
Mural- İst festivali kapsamında 3 yılda Yeldeğirmeni’nde 16 duvar 7 yerli ve 9 Yabancı sanatçı tarafından boyandı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan festivalde bu kez sadece Yeldeğirmeni sokakları değil tüm Kadıköy sokakları renklenecek.

Shanti Kırkahvesi Sk

Shanti Kırkahvesi Sk

Festival kapsamında İspanya, Amerika ve Rusya’dan gelecek sanatçılar Türkiyeli mural sanatçıları ile birlikte duvarları griden kurtaracak.

Mural-ist festivaline ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Kadıköy sokakları duvar boyama sanatının en güzel örnekleriyle dolu. Geçtiğimiz yıl Polonyalı Sanatçı M-City’nin yaptığı duvar resmi 2014’ün en iyi 20 muralı arasına girmişti. Yıkık dökük gri duvarlar yerine bu dev tablolara bakmak hepimizin şansı. Bu anlamda bu festivale elimizden geldiği kadar destek vermeye çalışıyoruz” dedi.

Mural-İst Festival ilk etabı 11 Haziran Cuma günü Rusya-Tataristan’dan gelen Rustam Qbic, Moda Ağabey Sokak Emek Apartmanında başlayacağı mural ile başlayacak. Yaz boyu devam edecek çalışmalarda İstanbul’dan “Cins”, İspanya’dan Deih , ABD’den LEVİ ve KRISTI yine İstanbul’dan Esk Reyn, Nuka ve Wicx Kadıköy duvarlarını renklendirecek.

* Mural: Duvar, duvara ait olan anlamına geliyor. Mural, duvara yapılan resim anlamında kullanılıyor.

M. City Talimhane Sk.

M. City Talimhane Sk.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz