İstanbul’un en güzel manzarası bu kafede!

İhsan Dindar tarafından yazıldı

İstanbul, fotoğraf çekmeyi sevenler için tam manasıyla bir nimet. Vapurdan şehrin silüeti ya da kıyıdan vapurların denizde ilerleyişi en amatöründen profesyoneline kadar herkesin çektiği kareler arasında yer alır. Bazen şehrin tepeleri bazen de bir teras şehrin manzarasına kuş bakışı bakmamıza yardımcı olur. Özellikle şehrin içindeki teras cafe ve restaurantlar hem fotoğraf çekmek hem de bir şeyler yiyip içmek için hele de havaların ısınmaya başladığı şu günlerde İstanbulluların sıklıkla yaptığı bir ritüel haline geliyor.

DSCF0203 (1224 x 816)

Süleymaniye Camii’nden Eminönü’ne inen Fetva Yokuşunda solda yer alan Mimar Sinan Cafe bu tarz mekanlardan biri. Beyoğlu, Boğaziçi kıyıları, Üsküdar ve Eminönü’ne hakim bir manzara eşliğinde hafta sonunda açık büfe kahvaltı yapabileceğiniz gibi diğer gün ve saatlerde çay, kahve, nargile gibi alışkanlıklarınızın keyfini burada sürebilirsiniz.

DSCF0148 (1224 x 816)

Siz çayınızı içerken arkanızda birden bire meraklı bir turist ya da fotoğraf tutkunu elinde makinesiyle belirebilir. Zamanla bunu yadırgamamaya başlarsınız. Zira mekan, çeşitli çayları, nargileleri kadar manzarasıyla da gelenleri büyülüyor. Mekanın terasının öğlen saatlerinde gelen müşterilere açıldığını belirtmekte fayda var. Bölgedeki en yüksek teras olduğundan önünüzde veya yan taraflarda fotoğraf çekmenize mani olacak herhangi bir bina duvarı bulunmamakta.

DSCF0180 (1224 x 816)

Bilhassa İstanbul’a gelen yabancı misafirlerime yaşadığım şehirle hava atmak için götürdüğüm bu mekanda genellikle meyveli çayları tercih ediyoruz. Çaya herhangi bir özel düşkünlüğüm olmadığı için bir puanlama yapamasam da büyük beklentilerle gitmemenizi zira meselenin çay veya bir meşrubat içmek değil şehri seyretmek olduğunu hatırlatmak isterim.

DSCF0144 (1224 x 816)

print

Yazar hakkında

İhsan Dindar

Yorum yaz