İşçi Filmleri Festivali başladı!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali de başladı. Festival, 1-10 Mayıs tarihleri arasında  İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek. 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali‘nde bu yıl,  bu yıl “İşimiz Gücümüz Yaşamak” teması ile toplam 75 film gösterilecek.  Ayrıca yıllarca sansüre takılan ve Türkiye’de yayınlanamayan  Kara Sevdalı Bulut filmi de festival kapsamında gösterilecek. 29 Nisan 2015 “Kara Sevdalı Bulut” İşçi Filmleri Festivali‘nde

İşçi Filmleri Festivali 2 Mayıs Cumartesi, Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış gecesiyle başlayacak. Oyuncu Funda Eryiğit sunacağı gecede her yıl olduğu gibi bu yıl da bir set işçisine plaket verilecek. Açılış gecesine Gezi direnişinde milyonların müziği ile tanıştığı Hakan Vreskala’nın ezgileri eşlik edecek. Sinemacıların sansür mücadelesini anlatan “Yollara Düştük” belgeseli festivalin açılış filmi olacak.

10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 4 şehirdeki gösterimlerden bir süre sonra birçok kenti kapsayan uzun bir yolculuğa çıkacak ve gösterimler her yıl ki gibi ücretsiz olacak.

29066844

Kara Sevdalı Bulut

 

KARA SEVDALI BULUT VE YÖNETMENİ İLE BULUŞMA

Başrollerini Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer’in paylatığı 1987 yapımı Kara Sevdalı Bulut, sansür nedeni ile yıllarca Türkiye’de izleyici karşısına çıkamadı. Bu nedenle 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali düzenleme komitesi Muammer Özer’i ve Kara Sevdalı Bulut’u izleyicisiyle buluşturmaya karar verdi. 1977 yılından itibaren İsveç’te yaşayan Muammer Özer’i, İstanbul’a davet etti.

Muammer Özer 2 Mayıs 2015 günü İstanbul’da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’ndeki büyük açılışta sahneye çıkacak ve izleyicilere merhaba diyecek.

3 Mayıs 2015 saat 19: 15’de Beyoğlu Sineması Pera salonunda, “Kara Sevdalı Bulut” filminin gösterimi öncesi yönetmen Muammer Özer ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Söyleşide yönetmen, filminin başına gelen sansür baskısını anlatacak, izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDEN ZENGİN BİR FİLM PROGRAMI

Festival süresince 22 adet uluslararası, 53 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 75 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak.

Ankara İşçi Filmleri Atölyesi tarafından üretilen bizzat işçilerin kendilerinin filmlerini çektiği 5 adet belgesel, “Soma:Bir Avuç kömür için Ömür Verenlere”, “Vedat Türkali”, “Kobane’den Sabaha Doğru (Berroj)”, “Yırca’da Zeytinlik Direnişi”, sinema emekçilerini anlatan “Motör” ve bir çok belgesel izleyiciyle buluşacak..

İLKSEN BAŞARIR’DAN “ATLI KARINCA”, ÖMER LEVENDOĞLU’NDAN “MAVİ RİNG” GİBİ TÜRKİYE’DEN

“İki Gün Bir Gece”, Costa Gavras’tan “Kapital” uluslararası kurmaca filmler olarak gösterilecek filmlerden bazıları. Polonya Silezya bölgesindeki maden işçilerini anlatan üçlemeden “Tacın İncisi” filmi 2008 yılında İFF’de gösterilmişti. Üçlemenin ikincisi olan “Siyah Toprağın Tadı” filmi de, Türkiye’de ilk defa yine, İFF’de gösterilecek.

1914 yılında ABD’de, Colorado’da, direnen maden işçilerinin katliamını anlatan “Palikari” filmini, yönetmeni Soma kurbanlarının anısına gösterilmesini istedi.

Çin’de akıllı telefon fabrikalarındaki işçilerin koşullarını anlatan “Apple’ın Tutulmayan Sözleri”, “Cebimde Kan var”, “Utanç İmparatorluğu” isimli belgeseller, Rainbow Collective tarafından üretilen ve Bangladeşli 8 yaşında bir çocuk işçinin yaşam mücadelesini anlatan “Mass a Bhat” ve “Kumaştaki Gözyaşları” gibi işçi belgeselleri “İşimiz Gücümüz Yaşamak” diyenleri anlatıyor.

4 İLDE GÖSTERİMLERİN YAPILACAĞI SALONLAR:

İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Sineması, İstanbul Halkevi, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Macar Kültür Merkezi, Romanya Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, TAK Tasarım Merkezi-Kadıköy, Ali İsmal Korkmaz Parkı,

Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sinetopya, Batıkent Halkevi, Dikmen Ahmed Arif Parkı, Mamak Feyzullah Çınar Parkı,

İzmir’de Fransız Kültür Merkezi, İzmir Mimarlık Merkezi, Konak Halkevi Salonu, Menderes Kültür Merkezi, Buca Halkevi, Bilgi Atölyesi ve mahalle gösterimleri

Diyarbakır’da ise Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salonu, Diyarbakır Evi, Sol Mekan.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz

yozgat haber