İğneada Longoz Ormanları’nda ciğerleriniz bayram etsin

Tuncay Özata tarafından yazıldı

İğneada, Kırklareli‘nin Demirköy ilçesine bağlı doğal güzelliklerin bozulmadığı bir kasaba. İğneada‘nın en önemli doğal güzelliği de dünyada ender görülen longoz ormanları. Diğer adı “Subasar Ormanı” olan longoz ormanı nedir? Longoz (Subasar Ormanı) nasıl meydana gelmiştir? İğneada Longoz Ormanı nerede, İğneada Longoz Ormanı’na nasıl gidilir? İğneada’da konaklama gibi birçok konuya yazımda kısa kısa değineceğim. Öncelikle longoz (subasar ormanı) nedir ve longoz ormanları nasıl oluşur…

igneada-longoz-ormanlari (21)

Longoz (subasar ormanı) çok değerli bir ekosistemdir. Kendine has bir bitki örtüsü ve yine burayı seçen özel canlıların yaşadığı bir ekosistem. Longoz, derelerin getirdiği kumların birikerek dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan çok özel bir ekosistemdir. Akarsuyun getirdiği kil ve organik materyal ile topraklar mineral ve organik materyal yönünden oldukça zengindir. Longozun (subasar ormanı) oluşması için en önemli koşul bol suyun devamlı var olmasıdır. Şimdi kendi longoz keşfime İğneada Longoz Ormanı turumuza geleyim…

igneada-longoz-ormanlari (1)

Taş Mekan

İğneada Longoz Ormanı gerçekten bir doğa harikası. Ne yazık ki başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizde ormana ve temiz havaya ulaşmak artık bir lüks. Bu lüksü bize California Ceviz Komisyonu ve Bukla Tur sağladı. Cevizin insan sağlığına olan faydasını araştıran, ceviz üretimi yapan ve dünyada ceviz üretimini destekleyen California Ceviz Komisyonu, Bukla Tur ile bizi İstanbul’dan alıp 3 saatlik bir yolculuğun ardından yeryüzündeki cennet İğneada Longoz Ormanı’na getirdi. Tabi bu arada İğneada’ya gelmeden Demirköy’deki Taş Mekan‘da yemyeşil bir bahçede kahvaltı yapma imkanımız da oldu.

oda manzarasi

Oda manzarası

İğneada’da konaklama için California Ceviz Komisyonu ve Bukla Tur bizi İğneada Resort Hotel Spa‘da misafir etti. Hemen denizin dibinde olan otelde özellikle gece yatarken dalga sesiyle uyumak ve sabah ciğerlerinizi temiz havayla doldurmak müthiş bir ayrıcalık. Odamıza yerleştik ve 8 km’lik doğa yürüyüşüne katılmadan önce California Ceviz Komisyonu’nun cevizin insan sağlığına olan katkıları hakkında ufkumuzu açan bilgilerini taptaze cevizlerini yiyerek öğrendik.
california-cevizi

Ayrıca Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’in yeni çıkan kitabı Renklerle Diyet‘i de inceleme fırsatım oldu. Gerçekten dolu dolu geçen bu küçük konferansta belki de en can alıcı hatamı görmüş oldum. Ceviz kabuğu kırmakla uğraşmamak için iç ceviz almak yerine cevizi kabuğuyla almanın hem sağlık hem lezzet hem de tazelik açısından tam bana göre bir seçim olduğunu öğrendim. Hatta şu an çeviz kırıp yiyerek yazıyorum bunları :)

californa-cevizi2

igneada-longoz-ormanlari (4)

Konferansın ardından otele çok yakın olan Dobrodosli Köftecisi‘nde lezzetli bir köfte yedik. Dobrodosli Bulgarca’da “Hoşgeldiniz” demekmiş, onu da öğrenmiş oldum :) Ve sıra Bukla Tur ile İğneada Longoz Ormanları‘nı gezmeye geldi. 1. gün Bulanık Dere ve Longozu, Hamam Gölü ve Longozu, Saka Gölü Sahili ve Longozu, Bulanık Meşe Ormanı’nı kapsayan 8 km’lik yürüyüş yaptık.

igneada-longoz-ormanlari (5)

13052423_10153685259346028_189850541_o

Bu el değimemiş doğa harikasını gezerken tavsiyem sürekli derin nefes alıp vermeniz. Gerçekten insan yenilendiğini hissediyor. Sanki yaz sıcağında buz gibi denize atlamak gibi… Youtube kanalımızdan yürüyüşle ilgili videolara ulaşabilirsiniz.  Bizi takip etmeyi de unutmayın! https://www.youtube.com/watch?v=MLUWWb7sBRM

igneada-longoz-ormanlari (7)

Zaten bu güzelliği gezip bitirince karşınıza güzel bir sahil ve Karadeniz‘in serin suları çıkıyor. Normalde gezdiğim yerleri güzel güzel uzun uzun betimlemelerle anlatırım ama dünyada çok ama çok az bulunan bu doğa harikasını ben size nasıl anlatabilirim? Gerçekten birebir anlatabilecek yeteneğim olsa bile size burayı görmeyi şiddetle tavsiye ediyorum.

igneada-longoz-ormanlari (13)

igneada-longoz-ormanlari (15)
Videosuna youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz!

 

igneada-longoz-ormanlari (16)

İkinci gün ilk güne göre daha yeşil ve sık ağaçların olduğu, longoz etkisini daha da gördüğümüz bir yürüyüş yaptık. Rotamız; Şahin Dere ve Longozu, Gaydaroz Longozu, Korfa Kazalı Meşe Ormanı, Efendi Dere ve Longozu ve Erikli Gölü’nü içeren 9 km’lik yürüyüş gerçekleştirdik.

igneada-longoz-ormanlari (31)

Aslında Mayıs ayında yapılacak bir yürüyüşte longoz ormanlarını daha gür görmek mümkün. Öyle ki ağaçlardan gökyüzü görünemiyormuş.

igneada-longoz-ormanlari (25)

Ayrıca yine o dönemde daha fazla kuş türü gözlemlemek de mümkün. Hatta turun bir bölümünde 15 dakika sessiz kalarak kuşların sesini dinliyorsunuz. Az önce sanki hep aynı kuşun sesini duyuyor gibi hissederken dikkat kesildiğinizde birbirinden farklı onlarca kuşun ötüşünü ayırt edebilir hale geliyorsunuz. Kuşlar adeta size konser veriyor… Kuş sesleri videomuz için youtube kanalımıza bakabilirsiniz.

igneada-longoz-ormanlari (26)

igneada-longoz-ormanlari (29)

Turumuz bittikten sonra İğneada Resort Hotel Spa‘ya çok yakın bir yerde bulunan ve bir tarafı orman, bir tarafı Mert Gölü, hemen 1 dakika yürüme mesafesinde Karadeniz bulunan sahilde barbekü keyfi yapıp bu 3 farklı doğa harikasını fotoğrafladık.

igneada-longoz-ormanlari (38)

igneada-longoz-ormanlari (37)

Son olarak da İğneada Longoz Ormanları‘nın başındaki bir olayı anlatmam gerekiyor. Bu doğal güzellik dünyada çok az bulunan bir nimet ve doğa kendisini o kadar mükemmel yeniliyor ki bize düşen tek şey bu güzelliklere düşmanlık yapmamak. Peki doğadaki en acımasız varlık olan insan bu güzelliği yok etmeden durabilir mi? Ne yazık ki gözünü betondan başka hiçbir şey görmeyen zihniyet bu cennetten parça ormanların kalbine nükleer santral yapmak istiyor. Halk bu konuda çok tepkili. Bakalım akıl tutulması yaşayan yöneticilerimiz bu saçma kararlarından  vazgeçecek mi? Tekrar ediyorum; Doğanın insan yardımına ihtiyacı yok. Hiçbir faydamız olmasa bile yapmamız gereken tek şey düşman olmamak. Sadece İğneada Longoz Ormanları’nı değil ülkemizdeki hatta dünyadaki yeşili koruyalım.

biraz daha fotoğraf…

igneada-longoz-ormanlari (32)

İğneada Longoz Ormanı

igneada-longoz-ormanlari (10)

igneada-longoz-ormanlari (17)

igneada-longoz-ormanlari (18)

İğneada Longoz Ormanı

igneada-longoz-ormanlari (19)

print

Yazar hakkında

Tuncay Özata

5 Yorum

  • geçtiğimiz ağustos sonu kardeşim sayesinde gidip gördüm. gerçekten doğa harikası bir yer.Havası tertemiz mis gibi . Ayrıca.Demirköy’de ki taş mekan restoranın da köfteleri,yemekleri çok nefis.

    • Gerçekten büyüleyici bir ortam. Özellikle İstanbul gibi beton bir şehirde yaşıyorsanız cennet gibi geliyor.

  • Merhaba, 

    Biz Longoz ormanlarında kamp yapmak istiyoruz fakat kamp alanı için kiminle iletişime geçmeliyiz bir türlü bulamadık. Direkt gidip kamp yapabilir miyiz?

Yorum yaz