Hangi oyuna gitsek? Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Son zamanlarda hangi tiyatro oyuna gitsek, sahnede güzel ne izlesek diyorsanız size önerim Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet'i isimli yeni oyunları olacak.  Oyunu 15 ARalık'ta Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda izleyebilirsiniz.  Oyun modern Türkiye tiyatrosunun kurucu ismi Muhsin Ertuğrul’un hayatını sahneye taşıyor. Aynı zamanda Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk zamanlarına uzanan tiyatro sahnelerimizin dönüşümünü tartışmaya açıyor. Ödülü bol olan Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i, 41. İsmet Küntay Ödülleri’nde En İyi Oyun Yazarı Ödülü’nün kazandı. ,bunu yanı sıra 21. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri ve 16. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde oyundaki performansıyla Cüneyt Yalaz Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü, İlker Yasin Keskin de Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü aldı.
164dca5e-fa86-41fc-abe9-34e03364581f

Oyun hakkında…

Muhsin Ertuğrul; rejisör, aktör, sinema yönetmeni ve yapımcı… Tiyatronun kurumsallaşmasına hayatını adamış, yaşadığı dönem boyunca tiyatromuzun öncü isimlerinden olmuş; 87 yıllık yaşamı boyunca ülkemizin büyük siyasi ve kültürel dönüşümünde önemli sorumluluklar almış bir sanatçı. “Kim Var Orada?” 2. Meşrutiyet sonrasından, Muhsin Ertuğrul'un Darülbedayi’de genel sanat yönetmenliği görevini üstlendiği yıllara kadarki geçiş dönemini konu edinen tarihsel biyografik bir oyun. Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk dönemlerine uzanan bu büyük kültürel-politik dönüşüm, kültürel çoğulcu bir perspektif ekseninde tarihsel koşulları içerisinde değerlendiriliyor.

Muhsin Ertuğrul hiç şüphesiz bu geçiş döneminin köşe taşlarından biri. Ve kendisi çoğu zaman bu devrin anlatısında "ustasız usta", "tiyatromuzun havarisi" gibi tanımlarla ya kahramanlaştırılır ya da batı hayranlığı ve otoriter tavırları ileri sürülerek "tek adam" olarak yaftalanır. Oyun, bu indirgeyici tanımlara bir itiraz niteliği taşıyor. Ve Muhsin Ertuğrul'u, hem yaşadığı dönem hem de onun iktidarla kurduğu ilişki bağlamında gerçekçi bir sorgulamaya tabi tutuyor. “Kim Var Orada?”, anılarını kaleme alan Muhsin Ertuğrul’un geçmişine yolculuğu üzerine kurulu. Kendi serüveninde ona iki yol arkadaşı da eşlik ediyor. Biri, kendisinin “ilk hocam” dediği ünlü Ermeni aktör Vahram Papazyan, diğeriyse kısmen hayal ürünü olan bir kadın oyuncu: Latife Hanım.

Oyunda Vahram Papazyan karakteri vesilesiyle Ermeni tiyatrocularımızın mirasıyla bir hesaplaşma konu ediliyor. Latife Hanım karakteri aracılığıyla da Müslüman kadınların sahneye çıkışı hakkındaki mitler sorgulanıyor. Oyun tarihsel belgelere yaslandığı kadar, belgelerden yola çıkılarak kurgulanmış sahneler ve tamamıyla hayal ürünü karşılaşmaları da içeriyor.

Reji ve Metin: Ekip Çalışması
Metin Düzenleme: Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin
Oyuncular: Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin
Proje Danışmanı: Ömer F. Kurhan
Müzik: Aybars Gülümser
Dekor: Özgür Eren
Işık: Levent Soy, Özgür Eren
Kostüm: Banu Açıkdeniz, Duygu Dalyanoğlu
Oyunun tanıtım videosu için:

Gösterimler:

15 Aralık Perşembe, 20:00 – Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/1600173296958721/

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz