Gözümüz festivalde: 34. İstanbul Film Festivali 4 Nisan’da başlıyor!

tarafından yazıldı

!f istanbul’dan sonra arayı pek açmadan sinemaya doymaya devam edelim. İKSV tarafından Akbank Sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan arasında birbirinden iyi filmleri bizlerle buluşturacak.Ülkemiz sinemasının en yenilerinden, efsane olanlarına, Dünya sinemasının en yeni ve ödüllü örneklerine kadar bir çok filmle buluşacağız.  34. İstanbul Film Festivali’nin programı bu sabah (10 Mart) Martı Istanbul Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Festival’de , 20’nin üzerinde bölümde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmini izleyebileceğiz. Ayrıca ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri ile özel etkinlikler de izleyicilerle buluşacak.

Festival programı ve etkinlikleriyle ilgili bilgi veren İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan daha sonra Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alacak filmleri açıkladı.

Festival programında neler var?

34. İstanbul Film Festivali bu yıl da sinemaseverlere 2015 yılında Sundance ve Berlin Film Festivalleri’nde prömiyerleri yapılan filmlerden, tartışma yaratan belgesellere, çocuk filmlerinden usta yönetmenlerin son başyapıtlarına zengin bir program sunacak. Festivalde Akbank Galaları, Ustalar, Dünya Festivallerinden, Yeni Bir Bakış, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra bu yıla özel bölüm ve gösterimler gerçekleştirilecek.

Sinemaseverlerin iki hafta boyunca elinden düşürmediği, filmlerin bilgileri, festivalin çizelgesi, etkinlikleri ve tüm detaylarını içeren festival katalogu, festival sinemaları ve Biletix satış noktalarından 5 TL’ye alınabilir.

34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ FİLM LİSTESİ

THE 34th ISTANBUL FILM FESTIVAL FILM LIST ULUSLARARASI YARIŞMA / INTERNATIONAL COMPETITION (12 FİLM / 12 FILMS) 

Gerçeklik / Réalité / Reality / Quentin Dupieux / Fransa-Belçika – Neden Tarkovski Olamıyorum / Why Can’t I Be Tarkovsky / Murat Düzgünoğlu – Altın Çağ / Huang jin shi dai / The Golden Era / Ann Hui / Çin-Hong Kong – Vahşi Yaşam / Vie Sauvage / Wild Life / Cédric Kahn / Belçika-Fransa – Taşa Yazılmış Hatıralar / Bîranînen li ser kevirî / Memories On Stone / Shawkat Amin Korki / Almanya-Irak – Itsi Bitsi / Ole Christian Madsen / Danimarka – Star / Zvezda / Star / Anna Melikyan / Rusya – Kara Ruhlar / Anime Nere / Black Souls / Francesco Munzi / İtalya-Fransa – Yüzündeki Sır / Phoenix / Christian Petzold / Almanya – Bana Bak Philip / Listen Up Philip / Alex Ross Perry / ABD – Çılgın Kalabalıktan Uzak / Far From The Madding Crowd / Thomas Vinterberg / ABD-İngiltere – Fanusta Yaşayanlar / Vonarstræti / Life in a Fishbowl / Baldvin Zophoniasson / İzlanda-Finlandiya-İsveç-Çek Cumhuriyeti

SİNEMADA İNSAN HAKLARI YARIŞMASI / HUMAN RIGHTS IN CINEMA COMPETITION (10 FİLM / 10 FILMS) –

Enayi / Durak / The Fool / Yury Bykov / Rusya – Umut / Hope / Boris Lojkine / Fransa – Küçük Bir Aşk Hikayesi / Chand metre moka’ab eshgh / A Few Cubic Meters of Love / Jamshid Mahmoudi / Afganistan – Annemin Şarkısı / Klama Dayîka Min / Song of My Mother / Erol Mintaş / Türkiye-Fransa-Almanya – Bugün / Emrouz / Today / Reza Mirkarimi / İran – Ülkesiz Şarkılar / No Land’s Song / Ayat Najafi / Almanya-Fransa-İran – Kaplanlar / Tigers / Danis Tanovic / Hindistan-Fransa – Atlantik / Atlantic. / Jan-Willem van Ewijk / Lüksemburg-Almanya-Belçika-Hollanda-Fas – Baba Beni Yakalasana / Catch Me Daddy / Daniel Wolfe / İngiltere – Krala Mektup / Brev til Kongen / Letter to the King / Hisham Zaman / Norveç-Birleşik Arap Emirlikleri

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION (1 FİLM / 1 FILM ) –

Hırsızın Gözleri / Eyes of a Thief / Najwa Najjar / Filistin TÜRKİYE SİNEMASI 2014-2015 / TURKISH CINEMA 2014-2015

ULUSAL YARIŞMA / NATIONAL COMPETITION (11 FİLM / 11 FILMS ) –

Limonata / Lemonade / Ali Atay – Eksik / Lack / Barış Atay – Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath / Emine Emel Balcı – Kümes / The Coop / Ufuk Bayraktar – Misafir / The Visitor / Mehmet Eryılmaz – Yeni Dünya / The New World / Caner Erzincan – Saklı / Secret / Selim Evci – Kar Korsanları / Snow Pirates / Faruk Hacıhafızoğlu – Hasret / Yearning / Ben Hopkins – Sarmaşık / Ivy / Tolga Karaçelik – Gece / Night / Erden Kıral

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION (2 FİLM / 2 FILMS) – Kuzey / Bakur / The North / Çayan Demirel & Ertuğrul Mavioğlu – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / But Müzeyyen, That’s The Deepest Desire / Çiğdem Vitrinel

YENİ TÜRKİYE SİNEMASI / NEW TURKISH CINEMA (6 FİLM / 6 FILMS ) – Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış / Rimo and Zimo Peace In Town / Nermin Er & İsmet Kurtuluş – Muna / Serdar Gözelekli – Beni Sen Anlat / You Tell About Me / Mahur Özmen – Çekmeköy Underground / Aysim Türkmen – Ve Panayır Köyden Gider / And The Circus Leaves Town / Mete Sözer – İçimdeki Balık / The Fish In Me / Ertan Velimatti Alagöz / Türkiye-Avustralya-Yunanistan

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI / NATIONAL DOCUMENTARY COMPETITION (13 FİLM / 13 FILMS) –

Çırılçıplak / Şilfîtazî / Naked / Zekeriya Aydoğan – Gavur Mahallesi / Giaour Neigbourhood / Yusuf Kenan Beysülen – Trans* BUT / Trans* BUT – Fragments of Identity / Maria Binder – Komşu Komşu! Huuu! / Hey Neighbour! / Bingöl Elmas – Genç Pehlivanlar / Young Wrestlers / Mete Gümürhan – Haziran Yangını / June Fire / Gürkan Hacır – Soluk / Sigh / Metin Kaya – Koloni / Colony / Gürcan Keltek – Sabaha Doğru / Berroj / Before Dawn / Ömer Leventoğlu & İhsan Kaçar – Beyaz Çınar / Çınara sıpî / White Plane / Kazım Öz – İs / Smudge / Cihan Savucu & Erol Karakaya – Kayıp Zamanlar / Missing Times / Faysal Soysal – Yollara Düştük / We Hit the Road / Deniz Yeşil

HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ / HİSAR SHORT FILM SELECTION ÖZEL GÖSTERİM / SPECIAL SCREENING (2 FİLM / 2 FILMS) –

İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi / Idil Biret: The Portrait of a Child Prodigy / Eytan İpeker – Homo Politicus / Hacı Orman

ÖZEL GÖSTERİM: UFAK HAKİKATLER / SPECIAL SCREENING: LITTLE TRUTHS (5 FİLM / 5 FILMS) –

Bizans Oyunu / Byzantine Game / Emre Akay – Şimdi Herkes / Now, Everyone / Zeynep Dadak & Merve Kayan – Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına! / We Bear Good News for Our Beloved Country, Our Cinema is Celebrating its 100th Anniversary! / Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş – Bilge ve Öğrencisi: Bir Reji Asistanının Günlüğü / Bilge and her Apprentice / Belmin Söylemez – Mutlu Son / Happily Ever After / Erdem Tepegöz

ÖZEL GÖSTERİM: TÜRK KLASİKLERİ YENİDEN / SPECIAL SCREENING: TURKISH CLASSICS REVISITED (1 FİLM / 1 FILM)

Yılanların Öcü / Revenge of the Snakes / Metin Erksan

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ / CINEMA HONORARY AWARDS (3 FİLM / 3 FILMS) – Maskeli 5ler / The Masked 5 / Yılmaz Atadeniz – Seyyit Han / Yılmaz Güney (Nebahat Çehre) – Dikkat Kan Aranıyor / Temel Gürsu (Süleyman Turan)

AKBANK GALALARI / AKBANK GALAS (13 FILM / 13 FILMS) –

Gizli Kusur / Inherent Vice / Paul Thomas Anderson / ABD – Tanrılarla Konuşmalar / Words with Gods / Guillermo Arriaga, Emir Kusturica, Amos Gitai, Mira Nair, Warwick Thornton, Hector Babenco, Bahman Ghobadi, Hideo Nakata, Álex de la Iglesia / Meksika – Saint Laurent / Bertrand Bonello / Fransa – A most violent year / J.C. Chandor / ABD – Trash / Stephen Daldry / İngiltere-Brezilya – Aşkın Dili / Gemma Bovery / Anne Fontaine / Fransa – 45 Yıl / 45 Years / Andrew Haigh / İngiltere – Hitler’e Suikast / Elser / 13 Minutes / Oliver Hirschbiegel / Almanya – Yolcu / The Homesman / Tommy Lee Jones / Fransa-ABD – Yeni Kız Arkadaşım / Une nouvelle amie / The New Girlfriend / François Ozon / Fransa – Taksi / Taxi / Jafar Panahi / İran – Onur / Pride / Matthew Warchus / İngiltere – Her Şey Güzel Olacak / Every Thing Will Be Fine / Wim Wenders / Almanya-Kanada-Fransa-İsveç-Norveç

USTALAR / MASTERS (11 FİLM / 11 FILMS) – Güzelliğin Hanedanlığı / Le règne de la beauté / An Eye for Beauty / Denys Arcand / Kanada – Sessiz Kalp / Stille Hjerte / Silent Heart / Bille August / Danimarka – Charlie’nin Ülkesi / Charlie’s Country / Rolf De Heer / Avustralya – Küçük Serseri / P’tit Quinquin / Li’l Quinquin / Bruno Dumont / Fransa – Eisenstein Meksika’da / Eisenstein in Guanajuato / Peter Greenaway / Hollanda-Meksika-Finlandiya-Belçika-Fransa – Ned Rifle / Hal Hartley / ABD -Postacının Beyaz Geceleri / Belye nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna / The Postman’s White Nights / Andrey Konchalovsky / Rusya – Başkan / The President / Mohsen Makhmalbaf / Gürcistan-Fransa-İngiltere-Almanya – Her Yer Yeniden Yeşerecek / Torneranno i prati / Greenery Will Bloom Again / Ermanno Olmi / İtalya – Haiti’de Cinayet / Meurtre à Pacot / Murder in Pacot / Raoul Peck / Haiti-Fransa-Norveç – Meleğin Yüzü / The Face of an Angel / Michael Winterbottom / İngiltere-İtalya-İspanya

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN / FROM THE WORLD OF FESTIVALS (24 FİLM / 24 FILMS) –

Stüdyo 54: Yönetmen Kurgusu / 54: Director’s Cut / Mark Christopher / ABD – Arabulucu / Negociador / Borja Cobeaga / İspanya – Hal ve Gidiş / Conducta / Behaviour / Ernesto Daranas Serrano / Küba – İyi Bir Yalan / The Good Lie / Philippe Falardeau / Kenya-Hindistan-ABD – Kuş İnsanlar / Bird People / Pascale Ferran / Fransa – Doğada Tek Başına / Mot Naturen / Out of Nature / Ole Giæver / Norveç – Manglehorn / David Gordon Green / ABD – Devlet Mafya El Ele / La Trattativa / The State-Mafia Pact / Sabina Guzzanti / İtalya – Savaş Kitabı / War Book / Tom Harper / İngiltere – Marnie Ordayken / Omoide no Marnie / When Marnie Was There / Yonebayashi Hiromasa / Japonya – Kanunun Kuvveti / La French / The Connection / Cédric Jimenez / Fransa – Bâkir Dev / Fúsi / Virgin Mountain / Dagur Kári / İzlanda – İntikam / The Salvation / Kristian Levring / Danimarka-İngiltere-Güney Afrika – Işıltılı Hayat / Le beau monde / High Society / Julie Lopes-Curval / Fransa – Harika Çocuk / Il giovane favoloso / Leopardi / Mario Martone / İtalya – Küçük Karmaşa / A Little Chaos / Alan Rickman / İngiltere – Bataklık / La isla mínima / Marshland / Alberto Rodríguez / İspanya – Özgürlük Tepesi / Ja-yu-eui eon-deok / Hill of Freedom / Hong Sang-soo / Güney Kore – Taşkınlar Kulübü / The Riot Club / Lone Scherfig / İngiltere – Victoria / Sebastian Schipper / Almanya – Aurora / Rodrigo Sepúlveda / Şili – Casanova Çeşitlemeleri / Casanova Variations / Michael Sturminger / Fransa-Avusturya-Portekiz-Almanya – Kızıl Amnezi / Chuang ru zhe / Red Amnesia / Wang Xiaoshuai / Çin – Belalı Ev / Ukkili Kamshat / The Owners / Adilkhan Yerzhanov / Kazakistan

YENİ BİR BAKIŞ / NEW VISIONS (15 FİLM / 15 FILMS) –

Theeb / Naji Abu Nowar / Birleşik Arap Emirlikleri-Katar-Ürdün-İngiltere – Party Girl / Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis / Fransa – Ben Ölmeden Önce / Before I Disappear / Shawn Christensen / ABD-İngiltere – Prens / Prins / Prince / Sam De Jong / Hollanda – ’71 / Yann Demange / İngiltere – Veda Partisi / Mita Tova / The Farewell Party / Tal Granit, Sharon Maymon / İsrail-Almanya – Melbourne / Nima Javidi / İran – Aynasız / Hyena / Gerard Johnson / İngiltere – Hipokrat / Hippocrate / Hippocrates / Thomas Lilti / Fransa – Nabat / Elchin Musaoglu / Azerbaycan – Bela Parkı / Flugparken / Blowfly Park / Jens Östberg / İsveç – Güeros / Alonso Ruizpalacios / Meksika – Mahkeme / Court / Chaitanya Tamhane / Hindistan – Şeytan / Lucifer / Gust Van Den Berghe / Belçika – Sihirli Kız / Magical Girl / Carlos Vermut / İspanya-Fransa

Festivalin yeni bölümleri  Balkanlar: Ateşin Sineması: İstanbul Film Festivali bu yıl, yönetmen Kujtim Cashku’nun “Balkanlar öyküler ve öykücülerin diyarıdır”, Nuri Bilge Ceylan’ın “bir tür kişilik, bir tür ruh, bir öz” diye bahsettiği Balkan bölgesinin sinemasına özel bir bölüm ayırıyor. Profesör Dina Iordanova’nın aynı adlı kitabının başlığını taşıyan

Balkanlar: Ateşin Sineması, bu özel bölgenin en iyi ve en güncel sinema örneklerini bir araya getirecek. Bölüm kapsamında Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Slovenya, Arnavutluk, Hırvatistan ve

Makedonya Cumhuriyeti’nden 7 film gösterilecek. x Aile Bağları: İstanbul Film Festivali’nin bu yılki bir diğer yeni bölümü ise oyuncu Aishwarya Rai’nin “Ailem hemzaafım hem kuvvetimdir” dediği, Brad Pitt’in “Aile riskli bir girişim” olarak bahsettiği, Haneke’nin de her filminde bir aile parçaladığı Aile Bağları. En çok kutsanan, en çok eleştirilen, en sık sömürülen toplumsal kurum olan aile içi bağlar festivalin bu bölümünde ele alınıyor, inceleniyor, hırpalanıyor, sorgulanıyor. Aile Bağları bölümünde 10 film izleyicilerle buluşacak. x Özel Gösterim: Ufak Hakikatler: İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. Yılında, Türkiye sinemasının 100. yılına ithafen gerçekleştirdiği bu projede İstanbul Modern Sinema’nın seçtiği beş yönetmen ve yönetmen ikilisi,

Türkiye’de sinemayı referans alan birer kısa film çekti. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, özellikle bu proje için üretilen ve ülkenin sinema tarihine güncel bir yaklaşımla katkı sağlayan bu kısa filmler, “UfakHakikatler” başlığı altında festivalde bir arada gösterilecekler. x Alman Canlandırma Sineması: İstanbul Film Festivali ve Goethe­Institut işbirliğiyle hazırlanan bu bölümde Alman canlandırma sinemasından filmler yer alıyor.

DOK Leipzig Uluslararası Belgesel ve Canlandırma Film Festivali’nin Canlandırma Bölümü Yöneticisi Annegret Richter’in hazırladığı program iki bölümden Latin Amerika’nın en gözde yönetmenlerinden Lisandro Alonso’nun tüm filmleri festivalde Yeni Arjantin Sineması’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan senarist ve yönetmen Lisandro Alonso’nun tüm filmleri Türkiye’de ilk defa festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bu bölümde yönetmenin başrollerinde Viggo Mortensen’in oynadığı 2014 yapımı son filmi Hayal Ülkesi / Jauja’nın yanı sıra dörtleme olarak da adlandırılan Liverpool (2008), Hayalet / Fantasma (2006), Ölüler / Los muertos (2004) ve Özgürlük / La libertad (2001) gösterilecek.

Festivalin bu özel bölümü, geleneksel kurgu teknikleriyle belgesel yapısını birleştiren Alonso’nun filmlerindeki kendine has büyüleyici ve gizemli atmosferi beyazperdede keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir Türkiye sinemasının başyapıtlarından Metin Erksan imzalı “Yılanların Öcü” yenilenmiş kopyasıyla İstanbul Film Festivali, Groupama işbirliğiyle sekiz yıldır Türkiye sinemasının önemli yapıtlarını yenileyerek sinemaya yeniden kazandırılmalarını sağlıyor. Türk Klasikleri Yeniden kapsamında bu yıl Türkiye sinemasının başyapıtları arasında sayılan Metin Erksan’ın 1962 yapımı filmi Yılanların Öcü restore edilerek beyazperdeye taşınacak. Film, Fanatik Film tarafından restore ediliyor. Yılanların Öcü’nün yenilenmiş kopyası 9 Nisan akşamı yapılacak gala gösteriminin ardından 12 Nisan’da izleyicilerle buluşacak.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)


Eklenme :
Son Değişiklik: 2015-03-20
Yayınlayan : Sevda Serbest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….