Google’ın Street View özelliği artık Türkiye’de

Tuncay Özata tarafından yazıldı

Google‘ın, dünya ülkelerinde kullanıma sunulan Google Maps Street View (sokak görünümü) özelliği artık Türkiye‘de. Street View sayesinde yaşadığınız sokağı hatta evinizi bile görmeniz mümkün. Ayrıca keşfetmeyi sevenler için de gidecekleri yeri önceden görme fırsatı veren bir katalog.

Türkiye’de Yandex‘in çok kısıtlı olarak sunduğu Street View (sokak görünümü) özelliğinin ardından Google çok geniş çaplı bir hizmet sunuyor ancak yine de dünya genelinin gerisinde kalıyor.

Whatsapp’ın yeni özelliğini öğrenmek için buraya tık tık!

Google Street View Türkiye ağı

Google Street View Türkiye ağı

Yandex Street View Türkiye ağı

Yandex Street View Türkiye ağı

Google’nin dünyada en çok kullanılan servisi Google Maps’ın alt servisi olan Google Maps Street View yani Türkçe adı ile Google Haritalar Sokak Görünümü özelliği sayesinde artık Türkiye’nin yaklaşık 70 il ve yüzlerce ilçesinde Google Maps Sokak Görünümü aktif.

Google Maps’ın Street View özelliği, Google’ın bu amaç doğrultusunda hizmete aldığı otomobillerinin üstüne takılan kameralar aracılığıyla çekilen fotoğrafların birleştirilmesiyle elde ediliyor. Google Maps Street View özelliği sayesinde haritada yer alan herhangi bir sokakta yürüyormuş gibi konum alabilmek mümkün. Sokakları gezmenizi sağlayan Street View özelliği, özellikle gidilen yerde ne ile karşılaşacağını bilmeyen insanlar için de büyük fırsat.

Google Street View çekimi yapan araçlar

Google Street View çekimi yapan araçlar

Google’ın bu hizmeti için Street View Trekker (Sokak Görünümü Yürüyüşçüleri) 18kg ağırlığı bulunan 15 kameralı bir çantayla tek tek sokaklarda dolaşıyor.

Street View Trekker (Sokak Görünümü Yürüyüşçüsü)

Google Street View için çekim yapan Street View Trekker

ABD’de kamera takılı araçlarla da kaydedilen görüntüler, Türkiye’de olduğu gibi dünyanın birçok yerinde de bu yürüyüşçüler sayesinde çekiliyor.

Google Street View için çekim yapan Street View Trekker

Street View Trekker (Sokak Görünümü Yürüyüşçüsü)

print

Yazar hakkında

Tuncay Özata

Yorum yaz