Fransa’ya 48 saate vize almak mümkün!

Tuncay Özata tarafından yazıldı

Yurt dışı seyahatlerinde Türkler olarak en büyük sorunumuz vize. Özellikle Avrupa gezilerinde Schengen vizesi almak tatil öncesi (en azından benim gibi panik insanlarda) büyük sıkıntı yaratıyor. Fransa bu konuda sene sonuna kadar geçerli bir yeniliğe başlıyor. Yeniliğin adı, “48 saatte ekspres vize

Fransa, Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşları için “48 saatte ekspres vize” işlemlerinin başlayacağını duyurdu. Ekspres vize uygulamasına bu yıl sonuna kadar geçilmesi planlanıyor.

Fransa’da Bakanlar Kurulu sonrası yapılan yazılı açıklamada, Türk  vatandaşlarının kısa süreli ziyaretler için yapacakları vize başvurularının 48  saat içinde sonuçlandırılacağı bildirildi. “Ekspres vize” Kısa süreli ziyaretler, kişisel ve iş seyahatlerini kapsayacak.

“Ekspres vize” İlk kez 2014 yılından itibaren, Fransa-Çin arasındaki  diplomatik ilişkilerin başlamasının 50. yıl dönümü dolayısıyla Çin vatandaşları için başlatılmıştı. Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, nisan ayında yaptığı  bir konuşmada vizede kabul koşullarının hafifletildiğini ve prosedürün  sadeleştirildiğini açıklamıştı.

print

Yazar hakkında

Tuncay Özata

Yorum yaz